vattenspegel

Sport och Naturbilder

Vinter bandy sport och annorlunda bilder, kanske vi rent av slarvar.

På något sätt har jag en känsla av slarv. Ja jag menar att det slarvas för att det är så enkelt att ta bilder. Fortsättningsvis skriver jag i jag form för att undvika missförståndet. Min erfarenhet är att det var mycket bättre bilder under den analoga fotograferingen. Detta kunde vara av  ekonomiska skäl i vissa fall, men det fanns en tanke i huvudet att utnyttja resureserna som film innebar. Jag inbillar mig att man slösarmed bilder för enkelheten  skull. Det är ju föga genomtänkt, dessutom är väl många gånger motivvalet ett inte särskilt genomtänkt ,kanske menar man att det kan ju fixas senare. Faktiskt hör man det ofta att om det inte blev så bra får man rätta till det senare.

I min förra blogg menade jag att det borde slängas bilder i större utsträckning ,anleningen är kanske det jag skriver om här att.  Att det slarvas och man saknar ibland motiv. Ibland när man läser bloggar och ser på bilder så andas det  tvång att ta bilder i olika sammnnhang, det kan ju bli bra men oftastblir det inte det. OBS fotfarande är det bara mina egna erfarenheter Om det mot förmodan finns andra som känner på samma sätt så får dom berätta om det gärna här  Ha det bra nu måste jag ut och fotografera. Jag  citerar

Elliott Erwitt :Fotografin rymmer inga större hemligheter: Den är helt enkelt ett sätt att noterta saker,inget mer

Postat 2012-11-16 12:15 | Läst 1212 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Varför sparar man dåliga bilder

Säkert i många fall för att man inte kan avgöra ,vad en bra eller dålig bild är eller om den betyder något för mig. Men jag vill ju kunna visa mina bilder för någon och då är frågan. Kan den bilden fånga det jag försökte förmedla? Kan bilden beröra någon annan.

Jag tror att först och främst måste den beröra mig själv eller fånga ett budskap ,om det inte inträffar när bilden är exponerad. Då kan den knappast beröra någon annan heller. Eller är det på något annat sätt vi bedömmervåra bilder. Om den då inte har dessa enkla egenskaper,borde den inte slängas då? Varför spara på något som inte har ett "berättande i sig" Kvallite´n hur viktig är den? Den kanske inte har någon avgörande betydelse. Kanske har en vacker bild ett tillräckligt  budskap för att sparas. Jag tycker att jag har tillräckligt med dåliga bilder för att slängas ....Men dom är kvar!/bert

Postat 2012-11-14 12:21 | Läst 2031 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Ja det var det där med ljuset det är inte som tidigare

Tänkte inte på det.Jag har inte plåtat inomhus påett halvår och det sätter sina spår. Jag menar jag är ringrostig Nu gällde det Norsjö wolleyboll damer superettan dom vann med 3,0 mot Sollentuna. Men det jag intresserade mig för var inställningarna just för att få lite brus som möjligt. Men ändå göra några bra bilder. Det lyckades väl så där, men fan den som ger sig nästa match skall det bli bättre. Trevlig stämmning och fulltpå läktarna Kulatt komma igång med lite sport.

 

 

Postat 2012-11-12 16:09 | Läst 868 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Man förbereder sig för en annan årstid och ändrar fokus

 

Vinter betyder ett annat focus, eller en anna motivtanke.Man ändrar bländare och exponeringarna kräver andra inställningar ,ljuset , skuggorna, det som förklarar bilden. Vinter gör det möjligt att komma till ställen som kan vara svåra på sommaren. En hare skuttar förbi till hälften grå och den andra halvan vit.han har fattat att det är ny tid, ny årstid. Han anpassar sig, gör vi det också?. Eller står vi tveksamma kanske till och med negativt inställd till förändringarna. Det finns sådana människor som inte gillar förändringar. Det gäller inte fotografer om det skall bli fotograferat måste man anpassa sig.

 

Tändstickor lite torr ved och något att sitta på Kaffeflaska och en bulle njut av tystnad och naturen/bert

Postat 2012-11-07 12:20 | Läst 783 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Jag reagerar när någon säger,Tar du kort?

Nej svarar jag ibland, jag tar bilder, ja ha vad är det för skillnad. Det är ingen skillnad utan det är min uppfattning. Varför har jag den uppfattningen är det mer proffsigt att säga att man tar bilder istället För kort. Ja skillnaden ligger i att kort blir det väl inte förrän dom är framkallade, eller är det så att jag vill påstå att jag hunnit längre i mitt utövande och vill bli betraktad mer seriös Ja det är nog så att mitt fotograferande vill innehålla mer än att bara slänga upp kameran och ta ett kort. Det verkar så simpelt eller enkelt så slarvigt.jag vill tro att det ligger så mycket mer i vårt sätt att fotografera än att bara ta ett kort.

Fotografer har ju oftas tankar om hur de olika motiven skulle kunna se ut vilka inställningar som kan fungera osv. Det vill jag tro är en prosess som genom ett gediget kunnande resulterar i en bild och med lite efterarbete kan betyda mycket förmig själv men även för andra. Det kan inte avfärdas med att (du tar kort) För mig känns det avigt på något sätt. Jag vet ju inte om andra är känsliga påden punkten,men det finns en viss stolthet i detta med att fotografera och få synas. Alla vill vi bli sedda på ett eller annat sätt. Fotografin är ett sådant bra exempel som möjliggör det. Därför tar jag inte kort/bert

 

Postat 2012-11-04 17:37 | Läst 1566 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera
Föregående 1 ... 30 31 32 ... 81 Nästa