Fler avsnitt
Fotosidan Poddradio #102 – Paradigmskifte i tekniken
Fotosidan Poddradio
Martin & Magnus pratar om hur tekniken tagit stora kliv på senare tid. Apples nya M1-datorer är ett exempel på detta. De talar också om nya Sony A1 och vad den kameran berättar om framtiden för Canon och Nikon. M&M svarar även på frågorna: Hur ska man lagra sina bilder? Behöver man en NAS?
Läs mer...
Fotosidan Poddradio #97 - David Elmfeldt en av grundarna av Fotosidan
Fotosidan Poddradio
Vi hälsar på hemma hos David Elmfeldt, projektledare och en av grundarna till Fotosidan och gräver ner oss i hans fotografiska liv. Hur föddes hans intresse för bild, vad fotograferar han idag och vad var det som satte stopp för hans professionella karriär som äventyrsfotograf?
Läs mer...
4





















6 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Det brukar väl vara de som är utbildade som känner sig hotade av självlärda trots att en utbildning inte alls behöver göra en bättre att utföra ett jobb. IT är ett väldigt bra exempel på att Universitet/högskoleutbildning inte är "THE SHIT" eftersom majoriteten är det och det är så mycket skit som sker är bevis nog på att de som har gått yh/ky och självlärda i många fall kan göra jobbet bättre. Anser inte att utbildning inom kreativa arbeten ens är nödvändiga för min erfarenhet säger att då låser man in sig i vad som är "rätt" för det är vad skolan ha sagt, men är man självlärd tänker man oftast utanför boxen för att uppnå de man vill. Med det sagt så är inte en utbildning något dåligt att ha bakom sig.
Själv är jag en kombination av kurser och självstudier. Fast jag är inte framgångsrik snarare framgångrik i att misslyckas som fotograf.
/Thomas
Håller med om färgkorrigering är ovant. Det är mitt mål i teknikväg i år att lära mig detta. Fotografiskt arbetar jag med nattfoto just nu.