Intressant fråga. Nu med bättre teknik behöver ju inte mängden pixlar spela negativt in på brusprestandan/dynamiskt omfång, kan väl ses med lanseringen av 50D. Så med riktigt bra teknik finns det ingen begränsning, sen att det inte kommer vara ngn som helst skillnad mellan en 100 megapixel bild å en 400 megapixelbild när man fingranskar den gör väl att den stannar ngnstans för att ge humana storlekar på bildfilerna.
40 MP i nästa 1Ds borde inte vara alls långt bort, å många objektiven som man använder på en sådan kamera (ej vidvinkel från Canon

, typ 70-200 F/4 IS tappar ju ytterst lite mot kanterna så där blir ju upplösningen per kvadrat mm lika hög som med nya 50D, lägga till kan man ju göra att sensorn är dubbelt så stor så därför blir ju den totala upplösningen mer än dubbelt så hög.
100 MP ur en FF tror jag inte ligger många år bort, men frågan är vad gränsen går för objektiven, så det kanske stannar vid 50, den som lever får se