Intryck avtryck från gator och torg. Det var bättre förr!
Hårda bud nu för studenterna. Inte får dom åka lastbil, och inte bada i Sergelfontänen, det blev det stopp för tidigare. Tänk om det blir som med de svenska direktörerna, att dom hotar med att flytta utomlands om dom inte får sina bonusar.
Inlagt 2020-05-08 12:42 |
Läst 1786 ggr. |
Permalink


Sten
Vi får hoppas att dom stannar.Studenterna alltså!
/Bengt H.
Håller fullständigt med1
/Bengt H..
Hoppas studenter kommer till Lunds universitet för studier. För där kan man ha kul.
Vi har fontäner också. Å så sjön Sjön.
Ha så kul
Bob
Hej Bob. Ni får kampanja.
/ Bengt H.
Hej,
Det behövs nog inte. Vi är redan landet största universitet. Vi har också mest internationella studenter av landets universitet.
Ryktet sprider sig när Lund är bland de 100 bästa universiteten i världen.
Plåta mera
Bob
Hej Men inte att bada i fontäner. Där ligger nog Stockholm bätte till internationellt???
/ Bengt H.
Det var ikke ligefrem studenterne jeg kom til at tænke på da jeg så dit foto her :-) :-)
Men den her:
https://www.youtube.com/watch?v=Ho6XiWvwEjw
Med mange venlige hilsener fra Erik.
Hej Erik.Tankarna går dit.
/Bengt H.
Hej Björn rätt tänkt! Just nu, att mitt i krisen passa på av vissa att roffa åt sig, vill man helst inte tänka på.
/ Bengt H.
Hej Yvonne. Först ber dom oss skattebetalare om hjälp, mitt i krisen sen när dom får det, Skriker dom hurra., vilka lättlurade jävlar. Nu delar vi ut årets vinst! Det blir en bra hacka till oss!
Kul att du gillade bilden.
Ha det bra Bengt H.
Eftersom vi inte kommer att ha en "normal" studentmottagning hemma så funderar vi på hur vi ska göra. Vi vill ju verkligen uppmärksamma och fira att han tar studenten, det är ju det stora klivet in i vuxenlivet med eget ansvar.
//Anders
Hej. Anders. Man måste nog vara tydlig med att det finns en stor fara med det.
Ofta stannar det inte bara med lastbilsflaket. Det brukar normalt också vara fester efter också, med mycket pussar och kramar när det besöks i olika hem. Det räcker med att någon är smittad, och drar hem det till någon av föräldrarna, där kanske någon av föräldrarna, är i riskzonen trots att dom är unga föräldrar.
Dessutom är ju inte alla unga studenter helt friska. Unga personer har diabetes , födda med hjärtfel, svår astma Osv.. Vad händer med dom studenterna om dom utsätter sig för sådana här täta kontakter och blir smittade.
Visst är det väldigt tråkigt. jag förstår dom. Men jag tror att vi föräldrar måste vara väldig tydliga, och förklara riskerna. Dom unga har svårt att förstå. Säg till honom. Du har nu som vuxen varit tvungen att följa ett väldigt tråkigt men viktigt beslut. Oturligt nog på din första dag in i vuxen livet. Vi kommer att gottgöra det senare, det lovar vi.
/ Bengt H.