Vi har varit i tropikerna
Efter en övernattning i Ingham begav vi oss måndagen den 7 april vidare norrut. Huvudmålet för dagen var Mamu Tropical Skywalk. På vägen dit passerade vi en skylt med texten ”Welcom to Tropical North Queensland” vilken fick oss att fundera på vad det här med tropisk egentligen innebär. Det låter ju exotiskt att vara i tropikerna. Efter lite googlande fick vi veta att det är klimatet i ett bälte som följer ekvatorn runt jorden som kallas för tropikerna. Bredden definieras av södra respektive norra vändkretsen eller stenbockens respektive kräftans vändkrets. Ungefär när vi passerade den lilla kustorten Cardwell, där vi för övrigt intog en brunch, var vi alltså i tropikerna.
Mamu Tropical Skywalk är en 2,5 km lång promenadslinga i regnskogen där en del av sträckan är på marknivå och en del går på uppbyggda gångar i höjd med trädtopparna. Att gå på marknivå är som att gå i en tunnel där den massiva växtligheten och de maffiga trädkronorna skymmer mycket av ljuset. Träd och andra växter tävlar om att få del av solljuset och blir med andra ord väldigt höga. Ljudet i regnskogen är också fascinerande med sång från diverse fåglar och ett intensivt konstant bakgrundljud från insekter som jag skulle kalla för syrsor men jag vet egentligen inte vad de kallas.
Cardwell som utgör den sydligaste gränsen till "The Tropical North Queensland". En trevlig liten ort där huvudgatan går 10 m från havet och stranden.
På Seaview Deli Cafe satt vi precis på Stenbockens vändkrets och åt brunch.
På Mamu Tropical Skywalk promenerade vi uppe i regnskogens trädtoppar.
I regnskogsområdena i norra Australien finns bland annat de imponerande träden Agathas Australis eller Kauri som de också kallas. De kan bli 40 - 50 m höga och stammen kan få en omkrets på 5 m. De sägs också kunna bli 1 000-tals år gamla.
I regnskogen är konkurrensen hård om de bästa platserna där man får solljus. Många olika arter drar nytta av de stora träden och klänger sig upp längst deras stammar för att nå solen.
Utsikten från tornet på skywalken är milsvid över bergen och regnskogarna.
Ulla i centrum.
När vi promenerade nere på regnskogens mark stötte vi på denna pippi. Australiens största fågel efter Emu:n nämligen Cassowaries:en eller Kasuaren. En fågel som normalt är fredlig men blir den retad kan den gå till attack och är mycket snabb och har en stenhård spark. Den kan döda en människa om den blir riktigt ilsken. Den kan bli mellan 150 - 180 cm hög och väga runt 50 kg. Det är rätt mörkt nere i regnskogen och fågeln dök upp plötsligt samtidigt som den rörde sig så det blev ett skott från höften och därför lite oskarpt.
Efter dagens vedermödor i regnskogen behövde vi proviantera. Vi hittade då denna traditionella Supermarketen i den idylliska byn Millaa Millaa.
I Millaa Millaa övernattade vi på hotellet till vänster i bilden.











Hälsningar Lena