Eliassons Irrfärder

Denna blogg ska handla om mig och min frus irrfärder runt om i världen. Dessa turer ska beskrivas i ord och bild. Slår man upp ordet irrfärd så kan det betyda "planlöst kringflackande", "resa utan mål", "på villovägar", "fåfängt sökande efter mål". I Odyssén beskrivs Odysses irrfärder som att det handlar om ”veteranernas kvardröjande dragning till spänning”. och ”tärningen måste kastas då många lider av stor uttråkning som civila”. Björn & Ulla Eliasson

Vi har blivit upplevelseberoende

Nu under vecka 44 är det i det närmaste 7 veckor som vi varit på ”rull” sedan vi lämnade vårt hem i Värmland. Vi har hunnit köra drygt 500 mil genom Europa. Vi kan nog säga att vi nu har hitta våra rutiner som husbilsnomader. Men trots det så lär vi oss nya saker varje dag. Inte minst så varierar förutsättningarna i olika länder.

En strategi som vi har är att inte åka på betalvägar. Vår navigator hjälper oss på ett utmärkt sätt att undvika dem och hittar istället alternativa vägar. Det blir spännande irrfärder som ofta tar oss ut på landsbygden där vi verkligen får se landskapet och naturen på nära håll. Samtidigt så kommer vi genom små byar, tätorter och städer. I vissa av dessa stannar vi till och tar del av det som finns att se.  Och det finns mycket att se. Vid det här laget har vi sett mängder med borgar, slott, kyrkor, torg, ringmurar och katedraler. Vi upplever att vi på detta sätt får se många genuina miljöer i de länder vi besöker.

Vi är vid det här laget väldigt bortskämda med en dos nya upplevelser varje dag. Exakt vad det blir vet vi sällan i förväg, det är ofta slumpen som avgör. Vissa dagar kommer vi bara 6-7 mil medan det andra dagar kan bli uppåt 20 mil. Vi har blivit upplevelse junkies och addicted (beroende) av att få ta del av nya miljöer och företeelser hela tiden.

Framåt eftermiddagen/kvällen letar vi med hjälp av appen ”Park4night” reda på en ställplats där vi kan övernatta. Det fungerar utmärkt. Det finns mängder med bra, och oftast gratis, ställplatser i Europa. Här ligger Sverige långt efter.

Det blir nya ställplatser i stort sett varje kväll. Till exempel kan det vara vid en ödslig idrottsplats, vid en park, vid en medeltida kyrka nere i en dalgång eller mitt inne i en stad. När vi vaknar på morgonen vet vi inte alltid vart vi är någonstans. Vi är tvungna att dra upp rullgardinerna för att konstatera att ”visst ja, det var här vi stannade i går”.

Det som gör att detta fungerar är att vi alltid har vårt hem med oss. Det är det samma varje dag och det gör att vi trots allt känner oss hemma mest hela tiden. Vi är som snigeln eller sköldpaddan som ständigt bär med sig sina hem.

Innan vi lämnade Frankrike för Spanien gjorde vi en sväng in i den klassiska staden Biarritz som ligger i sydvästra Frankrike vid Biscayabukten. Staden är känd som kurort/badort och ett surfarfäste.

Häxan i Berastegi en uppseendeväckande muralmålning i den lilla landsbygdsstaden.

Vid den gamla kyrkan från 1200-talet i dalgången i Berastegi hade man ordnat med ställplatser för husbilar. Det var en mycket lugn och avstressande plats omgiven av ängar och gröna kullar. 

Som på alla ställplatser vi besökte i Frankrike och Spanien var det välordnat med möjligheter till tömning av grå- och svartvatten samt påfyllning av dricksvatten.

Berastegi blev vår första övernattning i Spanien. Detta var utsikten genom framrutan på bilen där vi stod. 

Nästa anhalt var staden Bilbao som är mest känd för Guggenheimmuseet. Museet som invigdes 1997 är kontroversiellt. Antingen tycker man att det är en skrothög av plåt eller så tycker man att det är ett arkitektoniskt mästerverk. Oavsett vad man tycker så är det en spektakulär byggnad. Byggnaden har satt Bilbo på världskartan och drar mycket turister vilket gjort att den gamla hamnstaden fått ett ekonomiskt uppsving de senaste decennierna. 

Många vinklar och vrår är det och det är inte mycket som är rakt.

Halloween närmar sig och med all önskvärd tydlighet så firar man det även Spanien. Här en butik som säljer utstyrslar för ändamålet.

Bilbao är inte enbart Guggenheimmuseet. Här är bron som går över floden Nervión precis vid museet och som fått stora muralmålningar.

Efter Bilbao gick färden vidare upp i bergen. Där hittade vi en ställplats på dryga 700 meters höjd över havet vid en nedlagd gammal järnvägsstation. De kommande dagarna gick vår färd dels i bergskedjan Pyrenéerna som har toppar pånöver 3 000 m och dels i de Kantabriska bergen som är en förlängning av Pyrenèerna längst Spanien norra kust. Den Kantabriska bergskedjans högsta topp är   2 648 möh. Våra vägar gick långa sträckor på över 1 000 m höjd och som högst drygt 1 100 m. Det innebar att det under nätterna också var lite kyligt, endast ett par plusgrader.

Vacker utsikt över de spektakulära bergsformationerna.

Denna bild skulle ha kommit lite tidigare. Den är tagen vid kusten alldeles utanför Bilbao.

Nästa anhalt (26/10) var staden León. Staden är kanske mest känd för sin katedral Santa María de Regla de León vilket är en katolsk kyrka. 

Det har funnits flera kyrkor och katedraler på samma plats som den nuvarande finns på. Den första byggdes redan på 900-talet. Dagens katedral i Gotisk stil är den tredje på platsen och bygget påbörjades år 1 205 och slutfördes år 1 255.

Vi har nu sett ett antal stora katedraler under vår tur men denna var den som imponerade mest på oss. En otroligt vacker byggnad med inte mindre än 125 målade fönster varav tre rosettfönster.

Dagen vi besökte León arrangerades ett motionslopp för att samla in pengar till "Rosa fjäderkampanjen". Loppet lockade runt 6 000 deltagare som alla bland annat fick passera framför katedralen.

Detta är en vy över höghöjdsplatån på ca 1 100 m höjd i de Kantabriska bergen.

Eftersom det började bli kyligt uppe bland bergen sökte vi oss till lite lägre trakter. Den 28/10 var vi i staden Lugo som endast låg på 430 m höjd. Vi gjorde en sightseeing i staden genom att gå uppe på stadsmuren. Muren i Lugo är den enda kompletta stadsmuren i världen som bevarats. Muren är 2,2 km lång och byggdes av romarna på 300-talet och är ett UNESCO-världsarv.

Ursprungligen fanns det 10 stadsportar i muren varav fem finns bevarade idag. Detta är en av dem.

Genom att gå uppe på muren fick vi en fin överblick över de gamla delarna av staden som låg innanför och några nyare delar som låg utanför muren. Här en dramatisk väggmålning.

Den 28 oktober blev en intensiv dag. Som nämnts inleddes dagen med titten på staden Lugo. Vi färdades sedan vidare till staden Santiago de Compostela för att titta på ytterligare en världskänd katedral. Katedralen är slutmålet på Caminon, det vill säga det nätverk av olika vallfärdsvägar som går genom Europa. Många tusentals pilgrimer går till Compostela varje år. Bygget av katedralen i Santiago de Compostela påbörjades cirka år 1075 och invigdes år 1128. Katedralen byggdes på resterna av en äldre kyrka som rests på aposteln Jakobs grav.

Katedralen har ett överdådigt altare med mycket bladguld och en av världens största rökelsekanna som hänger från taket och kan svängas fram och tillbaks över kyrkobesökarna.

Katedralsområdet i Santiago de Compostela är Europas största kyrkobyggnad. Den Heliga Birgitta från Sverige företog runt år 1340 en pilgrimsfärd till Santiago de Compostela.

Tisdagen den 28 oktober blev en intensiv dag med staden Lugo på förmiddagen och Santiago de Compostella på eftermiddagen. Totalt promenerade vi runt 12 km. Inte nog med att vi hade trötta ben även huvudet var överfullt av intryck. Nu planerar vi att ta det lite lugnare några dagar för att låta kropparna och huvudena återhämta sig. Vi har slagit läger vid en flod utanför staden Ourense innan vi tar oss vidare till Portugal.

Postat 2025-10-29 00:00 | Läst 265 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Kontentan är att vi verkligen gillar Frankrike

Den 8 oktober passerade vi gränsen till Frankrike. Efter 10 dagar i Tyskland kändes det spännande att få ta del av ett nytt land. Ingen av oss hade egentligen varit i Frankrike så det var jungfrulig mark för både Ulla och mig. Åtminstone jag (Björn) hade en rad förutfattade meningar om Frankrike. Jag hade hört att fransmän inte pratar något annat språk än franska. När det kom turister som inte pratar franska så blev de otrevliga och ville inte förstå något. Jag hade också en bild av att fransmän protesterar och demonstrerar mot det mesta och då till exempel korkar igen städerna med traktorer.

Allt detta kom på skam. Direkt när vi kom över gränsfloden Rhen och in på franskt territorium kändes det som om vi omgavs av ett lugn och ett helt annat tempo än i Tyskland. Det kändes avstressande.

Landet uppvisade en rad med fantastisk miljö som till exempel medeltida slott, kyrkor, byar och städer. Dessutom ett vackert landskap med gröna böljande kullar fullt med boskap och vägarna gick ofta genom vackra alléer. Nämnas ska att vi i de flesta fall valde bort de stora motorvägarna och färdades istället på mindre vägar där det med jämna mellanrum dök upp typiska små franska byar och städer. Människorna på campingplatser, bensinstationer, restauranger och i butiker visade sig  vara mycket välkomnande, vänliga, humoristiska och hjälpsamma. Både unga och lite äldre människor pratade faktiskt i stor utsträckning engelska vilket naturligtvis underlättade.

Sedan visade det sig också att Frankrike gillar husbilsåkare. Allt var mycket välordnat och minsta lilla by och stad hade iordninggjorda kostnadsfria ställplatser med god service i form av möjligheter att tömma gråvatten, latrin och möjlighet att fylla på dricksvatten. Det är mer än vad man kan säga om många svenska kommuner.

Kontentan blir att man inte ska ha förutfattade meningar om ett land man nästan aldrig varit i. Efter att ha diagonalat genom Frankrike från nordost till sydväst under tio, elva dagar är vår bild av landet helt förändrad. Vi gillar verkligen Frankrike.

En bild över de gamla delarna av Strasbourg. Högst upp ses katedralen. Katedralen var världens högsta byggnad från 1647 till 1874 dvs i 227 år. Höjden är 142 m. Byggandet av katedralen, som påbörjades år 1015 och återupptogs 1190, slutfördes år 1439.

EU-parlamentets byggnad i Strasbourg invigdes 1999.

Järnvägsstationen i Strasbourg.

Vi övernattade vid en sjö i utkanten av Belfort. Det visade sig att den franska befolkningen var mycket fysiskt aktiv. Sjön användes bland annat till jollesegling, kajakpaddling och drakbåtsrodd. Dessutom promenerades, joggades och cyklades det runt sjön i en strid ström. Ung som gammal.

Citadellet inne i centrala Belfort stod klart 1686. Fästningen är bl a känd för sin enorma lejonstaty som skulle bli en symbol för stadens innevånare och verka avskräckande på fienden.

I kyrkan Sacré-Cour i Paray Le Monial var det en nunna som 1675 fick en uppenbarelse av Jesus hjärta. Idag är staden en vallfärdsort och räknas som en av Frankrikes mest heliga platser.

Höstfärger i Paray Le Monial.

Slut på helgens kyrkliga aktivitet i Paray Le Monial. Moderna vallfärdare ger sig av hemåt.

Utsikten på ställplatsen alldeles utanför Clermont-Ferrand.

En järnvägsbro konstruerad av Eiffel, han med Eiffeltornet i Paris. Jag har tidigare fotograferat ytterligare en av hans broar, konstruerad ungefär på samma sätt, i Porto i Portugal.

Två helt olika typer av "flygfän". Den ena tror jag är en Röd Glada (jag är dock dålig på att artbestämma fåglar). Den andra kan vara en Airbus som ju tillverkas i Toulouse i närheten av denna plats.

Kyrkan i Sail des Bains som uppfördes på 1200-talet.

Ett gamalt Maison i Sail des Bains.

Slottet i Severac d` Aveyron som mäktigt vakade över trakten. 

Chateauet i Severac omgavs av en fantastisk medeltida stad som slingrade sig upp mot slottet.

Utsikt över den medeltida staden från 11-1200-talet från slottet.

Trots stadens ålder fanns ett modernt café. Huruvida de upphängda klädesplaggen är medeltida framgår inte.

Utsikt från Chateaut ner mot den ställplats där vår "Minisand" står parkerad. Det är det tredje fordonet uppifrån

Ett typiskt franskt hus i en typisk fransk by.

I Grenade fick vi återigen bevis för fransmännens och kvinnornas flitiga motionerande. Här en inlinesträning på den speciella arenan för ändamålet. Dessa personer hör till de lite äldre aktiva som satsade seriös på att tävla i disciplinen. Tidigare på kvällen hade det varit aktivitet för ett 40-tal yngre ungdomar/barn 7 -12 år?

Grenade har en av Frankrikes största marknadsplats under tak. Den byggdes på 1200-talet. Varje lördag hålls en marknad med kött, bröd, frukt, grönsaker, ost med mera. Den samlade enormt med folk. Här syns slaktarens disk.

Bagaren visar upp sitt arbete.

Grönsaker från närområdet.

Chateau de Laréole som vi stötte på utefter en landsväg.

Det fantastiskt pittoreska medeltida torget i Labastide d`Armagnac.

Kyrkan vid torget i Labastide d`Armagnac.

Mer torgetmiljö i Labastide d`Armagnac.

Miljöbild från den medeltida staden Labastide d`Armagnac.

Postat 2025-10-20 00:00 | Läst 298 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Ich habe mein Herz in Heidelberg verloren

Efter vårt besök i Wittenberg den 2 oktober fortsatte våra irrfärder i Tyskland ytterligare några dagar. Efter en övernattning i Altenburg så besökte vi våra tyska ”grannar” hemifrån Lakene/Sörby de som haft sin sommarstuga i närheten av vårt hem. Vi övernattade sedan den 4 oktober på en  campingplats i staden Jena.

I staden Jena finns bland annat det kända optikföretaget som grundades av Carl Zeiss 1846. Carl Zeissföretagen är bl a kända för sina högkvalitativa kameraobjektiv. Så för mig som fotointresserad var det som att hamna på helig mark.

Vid slutet av andra världskriget 1945 så hamnade staden Jena i den delen av Tyskland som blev Östtyskland (DDR). Zeissföretaget nationaliserades då av Sovjetunionen men drevs vidare. Samtidigt hade vissa patent, teknologi och personal tagits över av amerikanarna och västsidan. Så man startade upp ett Zeissföretag även i Oberkochen i Västtyskland. Efter Tysklands återförening 1989 så privatiserades den del av företaget som legat i DDR och övertogs så småningom av västtyska Carl Zeiss i Oberkochen

Den 5 oktober besökte vi staden Weimar och den 6 till 7 oktober den klassiska staden Heidelberg. Någonstans i huvudet fanns frasen ”Ich habe mein Herz in Heidelberg verloren”. Det visade sig vara en fras från en tysk sång som  komponerades 1925 och som snabbt blev en hit. Sedermera gjordes en musical och två filmer med denna fras som titel. Och visst kan man hjärtligen fascineras av den vackra staden.

Efter ytterligare en övernattning i Tyskland precis invid Rehnfloden strax utanför Karlsruhe så var vi beredda att ta oss över gränsen till Frankrike.

Det finns generellt mycket grafitti i Tyskland. Detta är från staden Altenburg där vi hade övernattning.

Våra sommargrannar Hans-Jürgen och Sonjas hus i Schmölln en bit utanför Lepzig.

Sonja, Ulla, Björn och Hans-Jürgen.

Receptionen på campingplatsen i Jena bestod av en av stadens gamla spårvagnar.

I staden Weimar fanns många fina klassiska miljöer här ett av torgen med ett gammalt fordon som användes för att köra turister i.

Under åren 1919 – 1933 existerade det som kallades Weimarrepubliken. Det var en period i tysk historia då den demokratiska och parlamentariska författningen som antogs i Weimar gällde. Perioden avslutades 1933 då Hitler blev rikskansler.

Många intellektuella personer har levt i staden Weimer t ex Johann Wolfgang von Goethe, Friedrich von Shiller, Frans Lizt, Friedrich Nietzshe. Weimar utsågs 1999 till kulturhuvudstad i Europa.

Detta är Stadtschluss (Stadsslottet) i Weimar. Den grågröna byggnaden framför slottet kallas för Gate house. Enligt informationen hade J S Bach suttit fängslad en period i denna byggnad eftersom han vid ett tillfälle tagit betalt för ett kompositionsverk av två olika kunder.

Ulla smälter in i miljön.

En pretentiös port/fönster i staden.

Fika behövs alltid när man utforskar en stad. Detta konditori hade specialiserat sig på tårtor. Det fanns säkert 20 olika varianter att välja på. Vi kan intyga att kvalitén var god.

I en park i Weimar stötte vi på dessa "tre trallande jäntor" som till medhavd musik tränade in någon form av uppträdande.

Staden Heidelberg ligger vid floden Neckar och har så gjort sedan 1239. Heidelberg klarade sig i stort sett undan bombningar under andra världskriget och därför finns många gamla byggnaderna kvar. Denna bild är tagen från stadens slott ner mot den gamla staden och den gamla bron över Neckar.

Den gamla bron som leder över floden Neckar till stadsporten.

Heidelbergs stadsport.

En ny och en gammal staty vid bron.

En vy från torget nere i staden upp mot slottet.

Universität Heidelberg är Tysklands äldsta universitet och det grundades 1386. Många framstående personer har varit verksamma där bl a Max Weber och Hannah Arendh.

Sveriges drottning Silvia är född i Heidelberg och har fått en flodbåt uppkallad efter sig. Det var lite överraskande att se en båt med den svenska flaggan.

Rappenwört alldeles utanför Karlsruhe där vi övernattade 7 till 8 oktober. Här ses en fraktbåt på floden Rehn.

Intill floden Rehn.

Postat 2025-10-14 00:00 | Läst 294 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Historiens vingslag slår och hösten flåsar oss i nacken

Efter ett antal dagar och intressanta nedslag i Danmark var det dags att åka vidare söder ut. Den 27 september passerade vi gränsen till Tyskland. Den första anhalten blev Lübeck, den gamla Hansastaden. Den vidare resan i Tyskland uppdagade för oss hur mycket historiska händelser som utspelats i landet genom århundradena. Nästan varje by och stad vi besökte har en lång historia som manifesteras i borgar, slott, kloster och kyrkor. Nästan varje stad har en ”alterstadt” med gamla fina, om än idag lite sneda och vinda, korsvirkeshus, smala gränder och kyrkor som härstammar från 1100-talet och framåt. I dessa genuina och pittoreska miljöer har det också funnits mängder med personer som har påverkat historien till exempel Martin Luther, Johann Wolfgang Goethe,  Fredrich Schiller, Johan Sebastian Bach för att bara nämna några av dem alla. Mestadels åkte vi den här gången i det som innan 1989 var Östtyskland eller DDR.

Efter alla gamla stadskärnor som vi besökte med historiska manifestationer och flerhundraåriga byggnader blev det nästan  för mycket av den varan. Allt var mycket intressant men till slut var det svårt att ta till sig. De olika orterna och sevärdheterna började att flyta samman och det blev svårt att komma ihåg vad vi sett var.

Samtidigt under resan blev temperaturerna allt lägre och höstfärgerna på träden tilltog. Vi kände bokstavligen hur hösten flåsade oss i nacken och vi känner starkt att vi behöver komma längre söderut för att undkomma.

Staden Lübeck där den ligger idag grundades år 1143. Staden har under århundradena varit en viktig handelsplats och ända från år 1226 har man varit en självständig riksstad inom kejsardömet. Denna självständighet behöll man ända till 1937 då staden började styras från Berlin. Dock har staden drabbats av många krig genom åren och delar har förstörts inte minst under andra världskrigets bombningar. Lübeck har därefter byggts upp och finns nu på med på Unescos världsarvslista. Under Kalla krigets dagar låg Lübeck på västsidan men gränsen till DDR gick alldeles öster om staden.

På bilden syns Holstentorstadsport som byggdes 1478 och är idag ett av Lübecks mest kända sevärdheter.

Detta är den andra stadsporten som finns bevarad idag av de ursprungliga fyra.

Detta är St. Petrikyrkans torn som idag används som utsiktsplats med storslagna vyer över Lübeck.

Från Lübeck gick färden vidare till staden Schwerin. Detta är en av de färgglada spårvagnarna i staden.

På denna plats i Schwerin fanns redan på 1100-talet en borg. Borgen erövrades och förstördes år 1160. Redan året efter byggdes en ny borg men eftersom underhållet sköttes dåligt var borgen i dåligt skick på 1800-talet. År 1845 påbörjades därför byggnationen av ett nytt slott på samma plats. Detta slott stod färdigt 1857 och är det som står där än idag.

Vi hade en övernattning i staden Ludwigslust och där fanns slottet Ludwigslust. Det var hertigen Fredrik Ludvig II av Mecklenburg-Schwerin som lät bygga slottet under åren 1772 -1776. Ludvigs Lust betyder Ludvigs nöje.

På vår irrfärd passerade vi en liten tysk stad som hette Perleberger. Vi bestämde oss för att ta en kort paus där och även denna stad visade sig ha en ”alterstadt” med kyrkor och fantastiska korsvirkeshus.

Nästa övernattning på vår färd gjorde vi i Tangermünde vid floden Elbe. Tangermünde var en betydande stad i centrala Tyskland under senmedeltiden och är känt för sin gamla stadskärna, med välbevarade medeltida befästningar och korsvirkeshus från 1600-talet. Tangermündes borg nämns för första gången i skrifter från år 1009. Borgen byggdes ut under 1400-talet till ett kejserligt slott och staden var en av hansastäderna.

Stadens järnvägsbro spelade också en roll i andra världskrigets slutskede när de återstående tyska trupperna flydde över Elbe till de amerikanska trupperna. Man använde den sönderbombade järnvägsbron i Tangermünde för att undkomma de ryska styrkorna som drog fram mot Berlin.

The Chapter Tower tillhörde borgen i Tangermünde och byggdes i slutet av 1100-talet. Det fungerar idag bland annat som utsiktstorn.

Utsikt över floden Elbe från The Chapter Tower. Längst bort i bilden ses den nya motorvägsbron (bågformationen) in till Tangermünde. Något hitom den låg den gamla järnvägsbron som förstördes i andra världskriget.

Ett vackert dörrparti från ett av 1600-talshusen som finns kvar.

Några av de gamla korsvirkeshusen har byggts om till ett hotell.

På en av de gamla tegelmurarna har någon skrivit in ett motto som man förespråkar: Musik und Frieden som betyder Musik och Fred. Det kanske är ett motto som det funnits anledning att återkomma till många gånger under stadens nästan 1000-åriga historia som varit fylld av olika krig. Inte minst 30-åriga kriget som vi svenskar känner till.

En kyrka fanns på samma plats som St Johns Church i Magdeburg ligger på idag år 941. Efter diverse bränder, bland annat stadsbranden i Magdeburg, byggdes kyrkan upp igen 1188. År 1524 predikade Martin Luther i kyrkan och staden konverterade till protestantismen.

Den nuvarande slottskyrkan i Wittenberg byggdes 1489.

Detta är den omtalade porten till slottskyrkan i Wittenberg där Martin Luther år 1517 anses ha spikat upp sina 95 teser. Den ursprungliga träporten har dock brunnit upp och ersattes av en bronsport med de 95 teserna i relief. Anledningen till att Luther spikade upp dem anses ha varit för att teserna skulle tillkännages för allmänheten och diskuteras. Den akademiska disputation anses här ha uppstått och tillämpas fortfarande, åtminstone i Sverige, i form av att en doktorand ”spikar” upp sin avhandling för allmän granskning några veckor innan disputationen (examinationen).

En interiör från slottskyrkan i Wittenberg.

Här är en selfie på oss (Ulla & Björn) framför rådhuset i Wittenberg.

Postat 2025-10-10 00:00 | Läst 274 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Danska vikingaskepp och ett ryskt örlogsfartyg

Så var då äntligen dagen kommen, den 23 september, när vi skulle lämna Sverige för de närmaste 6 – 7 månaderna. Efter att vi kryssat ner genom Mellansverige styrde vi kosan till Helsingborg för att ta färjan över Öresund till Danska Helsingör, den så kallade HH-leden. Ett snabbt och effektivt sätt at ta sig över sundet. Färjeturen tar bara 20 minuter.

Vårt första delmål för färden söderut är Leipzig där vi ska hälsa på våra tidigare grannar i Sörby. De är tyskar som under flera år hade en sommarstuga inte långt från oss. På vägen dit tänker vi oss att titta på intressanta ställen som dyker upp i vår väg.

En sista blick på Sverige och Helsingborg innan vi åkte vidare ner i Danmark.

Båttrafik över sundet vid Helsingborg/Helsingör har förekommit sedan 1100-talet eftersom det är den plats där det är kortast avstånd mellan Skåne och Själland. En annan anledning till att överfarten varit välfrekventerad är att periodvis under historien har Skåne hört till Danmark. Som mest passerade 13 miljoner passagerare per år 1998 via HH-leden. Antalet har sedan Öresundsbrons tillkomst dock minskat en del.

Efter överfarten till Danmark körde vi en kort bit innan vi hittade en plats för övernattning. Det var en stor och ödslig parkeringsplats i ett grönskande landskap med lite skog och gröna ängar med får. När vi vaknade nästa morgon skulle vi ta en kort promenad och upptäckte då ett slott som inte låg alltför långt bort. Det var vi ju tvungna att undersöka vidare. Det visade sig vara Fredensborgs slott som var belägget i en enorm slottspark. Slottet hade vakter som marscherade fram och tillbaks och anledningen var att slottet användes av den dansk kungliga familjen. Promenaden blev inte så kort eftersom parken var enorm.

Slottsparken bestod bland annat av flertalet alléer. Denna ledde ner till den närliggande sjön.

Den kungliga bryggan vid Fredensborgs slott.

Vid sjön fanns också ett båthus som tillhörde slottet. Den var gjord så att båtarna kunde köras in helt.

Den 24 september besökte vi hamnen i Roskilde där de har ett vikingaskeppsmuseum och även tillverkar nya vikingaskepp enligt gammal modell.

Havingsten fra Glendalough är den största rekonstruktion av ett vikingaskepp som gjort. Skeppet är 30 m långt och tog fyra år att bygga med samma metoder och verktyg som användes på vikingatiden. Skeppet har bl a seglats till Dublin.

Roskilde är för övrigt känt för ”freden i Roskilde 1658” där Danskarna bland annat fick lämna ifrån sig Halland, Skåne, Blekinge, Bornholm och Bohus län. Vidare är orten känd för sin stora musikfestival ”Roskildefestivalen”.

Vi besökte även katedralen i Roskilde. En mäktig konstruktion som byggdes på 1200-talet även om det hade funnits andra byggnader på samma plats redan på 1000-talet. Det ligger ungefär 40 kungar och drottningar begravda i katedralen och totalt är det fler än 1 000 gravar i kyrkan.

Precis vid brofästet när vi passerat Storabältbron hittade vi en ställplats för Minisand där vi övernattade

Bron öppnades 1998 och är Europas näst längsta bro med  sina 13,4 km. När vi passerade på högbrodelen så såg vi ett fartyg som låg mitt i Stora Bält. Det ser ut som ett örlogsfartyg sa vi. När vi tittade på nyheterna via Rapport dagen efter så visades bilder på just det fartyg vi sett. Det var ett ryskt örlogsfartyg som kastat ankare på internationellt vatten mitt i Stora Bält. På nyheterna sa man att fartyget misstänktes för att vara inblandat i de drönarflygningar som skett över danskt luftrum de senaste dagarna.

En bild under lågbrodelen vis Stora Bält.

Nästa anhalt var Odense. Staden är mest känd för att deras stora författare HC Andersen föddes där. HC Andersen levde mellan år 1805 – 1875. Alla känner säkert till någon av hans mest kända sagor som t ex Prinsessan på ärten, Den ståndaktige tennsoldaten, Den fula ankungen, Flickan med svavelstickorna och Kejsarens nya kläder.

En trevlig uteservering i de gamla kvarteren i Odense.

I Odense, precis vid järnvägsstationen, står den så kallade Silverpelaren, ett välkänt landmärke i staden. Pelaren är ett modernt konstverk i rostfritt stål som ofta används som mötesplats, och den har blivit en symbol för Odenses utveckling och moderna identitet. Här ses delar av staden speglas i verket.

När vi skulle övernatta i Kolding letade vi oss fram till en stor parkeringsplats i utkanten av staden. På vägen dit skymtade vi några minibyggnader bakom ett stängsel och naturligtvis drev vår nyfikenheten oss att söka oss in på området som var en stor botanisk trädgård. I ena änden av den låg det som visade sig vara Kolding Miniby. Byn invigdes 2012 och innehåller ca 420 byggnader i skala 1:10. Målet för den ideella föreningen som driver minibyn är att återskapa Kolding som staden såg ut på 1860 – 70-talet. Som utgångspunkt har man gamla teckningar och fotografier på byggnader som man enligt gamla stadsplaner och kartor placerar ut precis som de låg under den tidsperioden. Många av ursprungshusen finns även kvar idag men är nu omgivna av modernare byggnader.

Tobaksaffären i Minibyn.

Vy mot kyrkan i Minibyn.

I modellen av den gamla ruinen av borgen/slottet Koldingshus hade man på ett mycket naturtroget sätt återgivit vad som fanns kvar av murstocken.

Här är en bild av samma murstock i det "verkliga" Koldinshus.

Så här ser det uppbyggda och restaurerade Koldingshus ut idag. Man har gjort stora satsningar på att göra borgen/slottet till en turistattraktion.

Inne i slottet har man byggt upp ett bord från en festmåltid så som det såg ut på 1800-talet. Flora Danica är en porslinsservis som med start 1790 tillverkades av Den kongelige Porcelansfabriken. Porslinet tillverkas och säljs ännu idag.

För att göra slottet tillgängligt har man byggt upp en ny bärande struktur innanför de gamla murarna. Detta var mycket smakligt genomfört enligt oss.

Postat 2025-10-03 00:00 | Läst 415 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera