Denna blogg ska handla om mig och min frus irrfärder runt om i världen. Dessa turer ska beskrivas i ord och bild. Slår man upp ordet irrfärd så kan det betyda "planlöst kringflackande", "resa utan mål", "på villovägar", "fåfängt sökande efter mål". I Odyssén beskrivs Odysses irrfärder som att det handlar om ”veteranernas kvardröjande dragning till spänning”. och ”tärningen måste kastas då många lider av stor uttråkning som civila”. Björn & Ulla Eliasson

Vi var 1 162 meter över havet

Efter att vi deltagit vid Anzac Day manifestationerna i Yungaburra gav vi oss resten av dagen (den 25/4) ut på en biltur för att insupa så mycket som möjligt av den vackra naturen på höjdplatån. Bilderna får tala för sig själv.

Underbart gröna kullar med boskap.

Rejält med grönbete för boskapen. Säkert bra oavsett om det är kor för mjölkning eller boskap för köttproduktion. Båda branscherna är stora i området.

Så här kan en bondgårds mangårdsbyggnad se ut bland kullarna.

Disciplinerade djur står i vattenkö.

Vägarna är ibland lite dramatiska i det kuperade landskapet.

En flock fåglar.

Mönster av barrträd.

På Atherton Tablelands finns Queenslands högst belägna väg. Visst kändes det i lungorna att befinna sig på denna höjd. Även öronen kände av höjdförändringarna. Högsta bergstoppen i Queensland ligger också i närheten och det är Mount Frere som når 1 611 meter över havet.

Grönt gräs och gröna träd i mängder.

Inlagt 2025-05-08 00:00 | Läst 437 ggr. | Permalink


(visas ej)

Vad heter hufvudstaden i Sverige?
  (Kommentarer granskas innan de visas för andra).
Lena Holm 2025-05-08 21:27
Vi gillade också Atherton tablelands och njöt av den frodiga grönskan. På många andra ställen brann det när vi var i Australien.
Hälsningar Lena