Fotografer
Den kände naturfotografen Terje Hellesø har det senaste året publicerat en rad häpnadsväckande bilder på lodjur och mårdhund. Bilderna har ifrågasatts och nu erkänner Terje att djuren är inmonterade.
Sedan slutet av 1980-talet har Terje Hellesø varit en de stora namnen inom svensk naturfotografi. Terje gick i frontlinjen i utvecklingen av mer estetisk och subjektiv naturfotografi. Terje Hellesø är också en uppskattad föredragshållare och workshopledare.
Efter att han flyttat till Mullsjö förra året började Terje publicera bilder från skogarna i trakten med lodjur och mårdhund. Bilderna togs som bevis i den lokala debatten om förekomsten av sällsynta djur i trakten. De publicerades bland annat i Jönköpings-Posten.

Faksimil från Jönköpings-Posten den 17 augusti 2011
Med sina bilder på lodjur blev Terje i år utnämd till Årets naturfotograf 2010 av Naturvårdsverket.
Jaktvårdskonsulenten Gunnar Glöersen på Jägareförbundet ifrågasatte i sin blogg Terje Hellesøs uppgifter om mängder med möten med lodjur på kort tid i sin blogg. Detta blev starten på en omfattande debatt på Glörsens blogg, Flashback forum och på Fotosidan med närmare 350 kommentar i ämnet.
Djuren som monterats in återfanns i bildbanker på internet. Efter att bild efter bild bevisats vara montage på Flashback forum erkände Terje sitt tilltag i en kommentar på Fotosidan:
– Jag har lurat alla, inklusive min älskade Malin. Sedan att allt jag gjort nu blir ifrågasatt, det förstår jag. Jag vill tacka alla som stöttat mig! Till alla vill jag säga förlåt.
UPPDATERING
Terje Hellesøs fru Malin har intervjuats av SR Jönköping.
Läs och lyssna här.
UPPDATERING 2
Henrik Ekman som är ordförande i Naturfotograferna/N där Terje Hellesø är medlem har reagerat på det som framkommit.
– Jag ville inte tro att detta är sant. Jag känner honom som en fotograf som pratat om han fotograferar det han såg. Det som skett är jävligt tragiskt.
– Man funderar över drivkrafterna bakom. Är det en sådan press att prestera? Om konkurrensen lockar folk att tänja på gränserna tycker vi i föreningen att det är beklagligt.
Vad gäller för regler om manipulering i Naturfotograferna/N?
- Det står i total strid med allt /N står får. Äkthet är centralt. Det blir svårt att kvarstå utifrån andan i föreningen och vår stadga. Vi ska behandla detta om några dar på ett ordinarie styrelsemöte.
Vad kan det här fallet ha för framtida konsekvens för synen på naturfotografi?
– Det påverkas av hur vi i föreningen hanterar detta. Vi är i en fas av förnyelse och förändring. Vi står för äkthet och naturvårdstanken – det är bärande i vår förnyelse och då är detta ingen önskestart.
– Rent allmänt tror jag frågan om äkthet hos en bild rätt ointressant hos de flesta. Det vill vi ändra på. Det anses helt okej att plocka in och ersätta i en bild. Det är en viktig fråga för föreningen.
UPPDATERING 3
Föreningen PhotoNatura överväger att utesluta Terje Hellesø ur föreningen, men först vill de höra hans syn på saken.
I ett pressmeddelande skriver föreningen: "PhotoNaturas stadgar och etiska regler talar entydigt om vikten av äkthet och ickemanipulerade bilder. De föreskriver både aktsamhet i fotograferingssituationen och under bildernas digitala efterarbete."
UPPDATERING 4
Tommy Berglund, rovdjursspårare och besiktningsman för Länsstyrelsen i Västra Götaland och Halland, har i egenskap som privatperson anmält Terje Hellesö för oredligt förfarande. Till jnytt.se uppger han:
– Kollegorna på Länsstyrelsen i Jönköping har lagt ner mycket kraft, tid och pengar på det här. Man har åkt ner ända från Norrland för att sätta upp kameror i skogarna. Han har ställt till med en ordentlig oreda men allting har visat sig vara på oriktiga grunder.
Publicerad 2011-09-03. Läst av 193941 personer.
278 Kommentarer
(Artikeln är stängd för nya kommentarer)Här är gamla + kommentarer tyvärr är inte ALLA kommentarer med pga det var en gammal version, laddade om sidan hela tiden ju
Och iof blev det inte bättre..
Nu när du stängde av kommentarer - så försvann alla.
Jag lärde känna lejonet när jag satt i bilen på motorvägen i belgien, lejonet stod brevid vägen... Det stog 28 lejon brevid det, men dom fångades inte på bild, måste vara fel på kameran...
Terjes inlägg: 20110831 kl 22:16 på två ställen samt därefter 20110903 kl 10:05
Gött att se =)
Jag lärde känna lejonet när jag satt i bilen på motorvägen i belgien, lejonet stod brevid vägen... Det stog 28 lejon brevid det, men dom fångades inte på bild, måste vara fel på kameran...
vafan tänkte karln?
Jag lärde känna lejonet när jag satt i bilen på motorvägen i belgien, lejonet stod brevid vägen... Det stog 28 lejon brevid det, men dom fångades inte på bild, måste vara fel på kameran...
Terje har fuskat, det är bevisat och han har bekräftat det själv.
Jag är fotograf, och intresserad av det rättsliga. Kan han bli stämd av de som köpt hans foton med rättsliga påföljder?
Att hans rykte är skamfilat, det förstår jag. Men hur slutar det för Terje?
Bedrägeri?
citat:
Vi dömer inte någon på indicier. Ingen har tidigare ifrågasatt Terje´s bilder.
Skulle det visa sig att han manipulerat bilderna, så får Naturvårdsverket stå sitt kast och beklagasitt då felaktiga beslut.
Terje kan dock inte krävas att betala tillbaka pengarna eller fråntas titeln. Detta eftersom vi har valt honom utan att krävt RAW-filer vid bedömningen av hans fotokonst. Vi kan heller inte i framtiden kräva granskning av RAW-filer.
Valet av Årets Naturfotograf är inte någon tävling där man skickar in bilder för bedömning, utan vi väljer vår fotograf på grundval av vad han eller hon har presterat tidigare. Det är ju inte olagligt att manipulera fotografier och vi kan därför inte göra något åt detta. Självfallet är det oacceptabelt från vår synvinkel att montera in djur i befintliga landskapsbilder och på så sätt framstå som en sensationell fotograf. Naturvårdsverket tar också avstånd från detta och ska i framtiden försöka eliminera fotografer som manipulerar sina bilder på nämnda sätt.
Terje fortsätter dock att vara vårt val av Årets Naturfotograf 2010.
Hälsningar Anneli Nivrén
Det omfattande bedrägeriet, och lögnerna, är verkligen sorglig läsning.
Än mer tragiskt är det att det tyvärr inte går att beteckna det hela som ett "misstag". Det är i stället ett över tid utdraget, medvetet, planerat, med vett och vilja, utfört bedrägeri.
Jag hade tidigare letat efter en sann och ärlig naturfotograf som offentligt och med kraft tog avstånd från manipulation. Jag fann Terje och gladdes över hans bilder.
Nu får jag leta vidare.
Tänker främst på hans fru Malin som blivit lurad.
Hon skriver även att hon inte har en aning om hur photoshop fungerar, visst.
http://malinhelleso.wordpress.com/2011/02/07/jag-hade-fel/
http://malinhelleso.wordpress.com/
För övrigt tycker jag att det är konstigt att folk köpte det faktum att alla hans bilder "kom direkt ur kameran", när man ser dem är det rätt självklart att de fått några vändor i datorn.
Dock tycker jag inte man ska hata han för detta, väldigt starkt gjort att erkänna! Han har min respekt!
Han har Inte, min respekt men jag tycker synd om honom.
Därför tycker jag det var fint av han att komma fram med sanningen före "inspektionen".
MEEN att ta det till att klistra in djur i bilder, vad har hänt med karln?
Kan erkänna att silhuettbilden på lon köpte jag men grävlingen å många andra såg bara för konstiga ut. Jag hoppas han reser sig som människa och får en chans att förklara vad och hur han tänkte med allt detta.
Varför kunde han inte bara säga att Projektet har inte gått så bra, ser spår men inga djur osv. Knappast någon hade tyckt det var konstigt.
Hoppas på svar snart.
Men visst fick sig naturfotot en rejäl knäck. Men å andra sidan så kanske det är bra att det blir en rejäl debatt och en väckarklocka för många.
Bildmontage är ju tyvärr inget nytt förekom ju på den analoga tiden med.
Hur fan kan han ha gått hem med det här? Eller rättare sagt: mot vilket behov svarade karln och hans bilder? Uppenbarligen behöver många en föreställning om en skog full av både liv och idyll... Vilda djur, dock inte vildare än att de gärna låter sig fångas i snygga poser på bild.
Frågan alla lurade bör ställa sig: Varför lät jag mig luras? För så är det ju. Ingen lurar dig. Du låter dig luras. ;-)
Sverigepartiet fortsätter tappa röster... Myten om den hederliga nordbon krackelerar...
:-)
Mattias
Lugna ner er nu ....han får ju sitt straff och det räcker väl.
// Janne
När det kommer årets-fotografpriser osv är detta något som bör respekteras. När en välkänd person, som driver utbildningar och står bakom naturfotograferna\N först blåljuger och försöker dölja - för att sedan erkänna blir man självklart arg. Han har gjort bort sig, då får man stå sitt kast. Kort och gott.
Terje är en vuxen karl som under väldigt många år hävdat att han är något han nu äntligen visat sig inte vara, och som därför nu med all rätt får ligga precis som han själv har bäddat.
Människan Terje borde ha gett rådet åt fotografen Terje att tänka efter före, men eftersom han inte gjorde det får båda lida - de är ju samma person.
Likt en dopad idrottare förtjänar Terje inget annat än några års förpassning till sibirisk kyla, för att därefter gärna förfalla i glömska!
klart han ska göras till det åtlöje han är. Inte nog med att han fuskat på ett fult sätt. Fusket var så pass värdelöst gjort att han på så sätt utgår från att alla andra är antingen blinda eller dumma i huvudet.
Det är INTE DET MINSTA synd om bluffmakaren.
skrämmande,fan va han lurat alla,har klickat på gillaknappen till bilderna i facebook och önskar att de fanns en ogilla knapp nu!
Redan där började många lyfta ett aningens finger. Att han manipulerat bilder, klippt och klistrat har jag hävdat för flera år sedan. Blev då mycket strängt tillsagd. Känner ingenting i detta ämnet mer än att mina farhågor besannades. Han har gjort åtlöje av naturfotograferna, sig själv och allt han står för.
Etablissemanget har satt honom på pedistal och skyddat honom från kritik på samma sätt som fotbollssverige gör med Zlatan. En otäck excellencekultur anser jag.
Skönt att det sprack tills slut, både för honom och fotosverige.
Redan där började många lyfta ett aningens finger. Att han manipulerat bilder, klippt och klistrat har jag hävdat för flera år sedan. Blev då mycket strängt tillsagd. Känner ingenting i detta ämnet mer än att mina farhågor besannades. Han har gjort åtlöje av naturfotograferna, sig själv och allt han står för.
Nä tack. Ryggrad till Glöersen!
även med facit i hand kan man inte förneka att Glöersen gav uttryck för sin skepsis med ett ganska slirigt uttalade utan att presentera någonting liknande bevis.
i min mening är det ett diskussionsämne i sig oavsett vad Terje står skyldig till...
det var min poäng - visste Glöersen /säkert/ eller inte? "ganska säkert" tycker inte jag duger.
om man utfärdar så allvarliga anklagelser som Glöersen gjorde, får man vara tydlig och saklig, oavsett om det senare visar sig att man har rätt eller ej. att haspla ur sig ett sådant raljant inlägg med vad som närmast liknar förolämpande personangrepp är klantigt och oansvarigt.
hade Glöersen begränsat sitt inlägg till den faktiska sakfrågan (han hade onekligen en hel del relevanta och sakliga invändlingar kring situationen) hade troligen hela historien och diskussionen inte blivit så ful och onödigt otrevlig som den blev.
gunnar länkar både direkt till filer på terjes blogg och till naturvårdsverkets presentation av 2010 års naturfotograf. han ansträngde sig alltså knappast för att hålla 'fotografen' anonym.
hursomhelst är det min synpunkt att gunnars klumpiga uttrycksätt skapade onödigt mycket trassel i den efterföljande debatten.
ändring: jag råkade kalla gunnar för göran.
Mårdhunden var ju ett skämt. Jag har sett fake-kändis-porrbilder under 90talet som såg bättre ut.
Vi ska självklart vara kritiska och granskande, det har ju om inte annat denna historia visat. Samtidigt kan vi ju inte utgå ifrån att alla fotografer beter sig på samma sätt, det vore orättvist mot alla duktiga plåtare.
Jag fortsätter att utgå från min positiva människosyn och låter framledes alla bevisa att de är "dåliga människor" innan jag dömer dem.
En duktig fotograf har valt fel väg;gjort felaktiga val.
Mobbning, skadeglädje läses i flera inlägg.
Jag tycker synd om denna familj; jag ursäktar inte de felaktiga valen.
Jag kan tycka att i en sådan här situation..så kommer det också att visa hur vi själva beter oss..mot en som ligger..
Ska han han rätt att orka fortsätta? ...med livet..
Vi kan alla göra fel..nu måste det rättas till..det som går att rätta till...det blir alltid konsekvenser..
Han är fortfarande en duktig fotograf.
Han är fortfarande en människa.
Han är fortfarande Terje.
Och jag är jag.
Vissa människor är likt hyenor sugna på att tugga i sig slagna byten.
Sansa er lite! Terje har gjort fel och burit sig infernaliskt korkat åt.
Straffet han nu får genom sitt kändisskap är nog så kraftfullt.
Han är dock en människa av kött och blod med allt vad det innebär.
Jag hoppas inte alla nära vänner förskjuter honom utan hjälper Terje gå vidare med livet och lämna denna sura erfarenhet och dumhet bakom sig.
Straffet får ju stå i någorlunda relation till "brottet"
Det är ju inte krigsförbrytelser vi talar om!
Utan bildmanipulering av naturfoton.
Vet inte riktigt hur du tänkte Terje men på nått sätt har du fortsatt måla in dig i hörnet och jag tror faktiskt du känner lättnad nu när bubblan brustit.
Många är besvikna och ledsna pga ditt agerande, många som sett upp till dig på olika sätt och vis.
Red nu upp detta och fortsätt sen ditt fotograferande på rätt sätt.
För du kan och är bra på det.
Jag tycker det bara är bra att detta avslöjades och tycker inte ett dugg synd om bluffmakaren. Är man en av sveriges bästa naturfotografer och en omtyckt föredragshållare så borde man f*n ha bättre omdöme! Lyssnade nyss på radiodebatten (finns som ljudfil) och den fick mig bara att känna ännu mer avsmak för karln.
All heder åt de som hjälpte till att avslöja bluffmakaren!
Trist!
Det jag kan ställa mig frågande till är hur andra naturfotografer (själv är jag allt för okunnig för att ha en åsikt) köpt att han har kunnat göra "one in a lifetime" bilder till stapelvara? Vad jag förstå efter bland annat jägarnas synpunkter snubblar man knappast över till exempel lo och andra skygga djur hur som helst. Hur kommer det sig att inte någon inom fotoetablissemanget reagerat på detta tidigare? När det gäller bilderna som ifrågasätts verkar det ju dessutom som att själva montagen är utförda på ett halvtaffligt sätt. Dessutom att använda bilder som finns tillgängliga på nätet?
Hur som helst tycker jag att ganska många borde rannsaka sig själva efter detta. Om inte ett ifrågasättande av Terjes bilder gjorts mer eller mindre omöjligt på grund av en nästan fanatiskt hängiven skara anhängare hade kanske inte heller detta kunnat ske? Jag tror att just denna status som "fotograf höjd över varje misstanke" som odlats av honom själv och hans anhängare under många år är det som gjort detta möjligt.
Frågan är nu om Terje har någon framtid som fotograf? Hur skall man efter detta kunna lita på tidigare arbeten? Allt han gjort kommer givetvis att ifrågasättas. Och en annan punkt att skicka vidare till organisationen Naturfotograferna N med flera är att i fortsättningen hårdgranska sin fotografers bilder och tillämpa uteslutning vid fusk. Jag tror att ett sådant förhållningssätt starkt begränsar sannolikheten för att den här typen av historier skall upprepas.
/Mankan
/Maverick
Däremot vänder jag emot det drev som går. Det är bra att det har avslöjats, det räcker så. Att folk beter sig som gamar är bara osmakligt.
Vidare vänder jag mot att folk hävdar att Terje skulle vara förespråkare för nån slags direkt-ur-kameran-bilder. Det är iaf inte vad han hävdade när jag pratade med honom på en mässa för många år sen. Då berättande han om olika tekniker för att på olika sätt påverka dia.
Möjligt att han har "ändrat" inställning senare men det är inte så jag har uppfattat det. Mig veterligen så finns det rätt få yrkesarbetande fotografer som inte efterarbetar sina bilder. I synnerhet som RAW-filer kräver efterbehanling om de inte ska se ut som skit.
Dock kan man ju inte låta bli att undra varför han har gjort det? Han var ju trots allt duktig redan innan photoshop, så det känns ju lite bakvänt. Ungefär som Usain Bolt skulle dopa sig bara för att liksom.
Jag tror heller inte att någon kommer att ersätta Terje än på ett bra tag. Hans bildspråk är rätt unikt och jag har inte sett många som varit nära. Känns som naturfotogenren är lite för konservativ för det. Staffan widstrand och Hans Strand kommer väl dock nära stundtals.
/Maverick
Det innebär dock inte att bilden inte genomgår efterarbete. Så att han har haft för vana att efterarbeta sina bilder ser jag som självklart, liksom de flesta andra naturfotografer. Som jag sa tidigare så är det ett måste ifall man fotograferar i raw. För dom som fotograferar direkt till jpg finns ganska omfattande möjligheter att påverka genom olika inställningar direkt i kameran. Numera kan man fixa till både HDR-lösningar och vissa former av montage direkt i kameran.
Men det han har gjort nu är naturligtvis långt från det i och med att det är bildstöld och montage vilket inte har nått med normal efterbehandling att göra.
/Maverick
Vem vet, kanske det här är bra för den annars nästan sekteristiska synen på naturfotot?
/Johan
Dessutom har jag mycket svårt att förstå hur man som fotograferande partner inte har anat något? Om min fotograferande make kommit hem med lodjursbilder på minneskortet hade jag nog kastat mej över detta för att få se! Och hade jag varit den som lyckas fota en mårdhund så hade jag tvingat min fotograferande partner att titta direkt. Hade nog inte ens hunnit innanför dörren.
Och?
Jag lärde känna lejonet när jag satt i bilen på motorvägen i belgien, lejonet stod brevid vägen... Det stog 28 lejon brevid det, men dom fångades inte på bild, måste vara fel på kameran...
Efter att ha läst och fått in information via olika medier så fann jag det "synnerligen troligt" att några av bilderna var manipulerade.
Terje har nu "erkänt" att bilder är manipulerade och jag har även lyssnat på den intervjun som Malin ger på :
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=91&artikel=4677769
Tyvärr så ger intervjun inte så mycket trovärdighet utan helt tvärtom.
I intervjun uttalar sig malin gång på gång att hon absolut inte visste något om det, och hon upprepar samma sak gång på gång, vilket gör att det låter som hon läser från ett manus. Att hon dessutom själv lagt upp bilder på lodjur (?) i sin blogg som hon tagit med Terje gör inte saken bättre.
Oavsett syftet med bildmanipuleringen så har både Terje och Malins anseende´ skadats kraftigt och jag har svårt att tro att de kommer kunna fortsätta som fotografer.
Men vad som "irriterar" mig mest är folk som tidigare varit Terjes beundrare nu skäller på honom. Ingen av er har ifrågasatt hans bilder innan, trots det funnits så många tecken, då hans observationer varit otroliga.
Kan det vara så, att "solen skiner för kraftigt" så ni inte kunde se himlen?
Terje: du gjorde rätt som erkände, det krävs ryggrad för det.
För mig är detta över nu, och jag går vidare,
precis som jag hoppas Terje ( och Malin) gör.
Bra skrivet!
Kan vi inte bara betrakta saken TH och hans naturbilder som "case closed" och önska honom lycka till i ett annat yrke? Eller vad ska vi kräva av honom? Att han ska krypa på alla fyra och be om förlåtelse inför alla utmostående som plötsligt känner sig "kränkta" av hans fusk? Skulle han bli förlåten då, eller måste han, som Myllylä, känna folkets vrede i resten av sitt liv?
Hade vi inte lämnat medeltiden med skampåle bakom oss? Iofs var det nog lättare på medeltiden - efter att man suttit på skampålen en tid, hade man sonat sitt brott och kunde återgå som fullvärdig medelm i samhället. Det fick Myllylä aldrig göra. Han fick aldrig känna försoning från samhällets sida. Han blev under resten av sitt liv bespottad och hotad, i matbutiken, puben eller vart helst han var. Vi har möjlighet att välja nu: ska vi driva fallet TH till samma absurditet, eller kan vi nöja oss med att han (till slut) erkände och ser sig om efter ett annat yrke?
Har är oerhört kompetent och kunnig fotograf.
Lärde ut vad man fick göra innan bilden exponerades,
Lägga till, absolut inte!
Ta bort, ja om det var skräp, annars inte.
Nu gör han allt han lärt ut att man inte ska göra.
Fattar ingenting, vad har hänt med honom?
Det är inget misstag han har gjort oavsiktligt som har satt han på pottan utan han har gjort något idiotiskt helt medvetet. Han måste ju ha kalkulerat med risken att det skulle uppdagas.
Drev hit och drev dit. Folk som väljer att bli kända får räkna med att medaljen även har en baksida.
Han kan gott sitta där i skogen på sin stubbe och skämmas ett tag.
Har iofs aldrig brytt mig om Terje eller förstått mig på "hypen" kring honom eller hans bilder innan "TerjeGate" så...for that reason im out..
Jag är oerhört besviken, förbannad och ledsen över Terjes snedsteg och den smutskastning som faller över natrufotograrerna, men mest besviken är jag över att Terje, drar ner och förgör sig själv!
Jag tror inte att Göran Glöresen har haft som avsikt att sänka Terje. Personligen uppfattar jag Göran som både klok, nyanserad, men framför allt PÅLÄST och betydligt mer insatt än vad som framgått. Han är nog som jag mer förbannad över företelsen att fusk och lögn inte skall löna sig!
Trots allt är jag mycket positiv till det inträffade! Det vi ser här är bara toppen på ett isberg. Bild manipulering är mer utbrett än vad de flesta tror och fotosidan är inget undantag och kanske det nu kan bli en moralisk skärpning och klicka i knappen "Bilden är manipulerad enligt Fotosidans definition". Om inte så åtminstonde en frisk och sund debatt!
Alea iacta est – "Tärningen är kastad!" åt vilket håll skall vi gå????
Kanske är jag klok, kanske är jag galen!
Kaj Krutfelt /N
Stormen kommer att blåsa över på några dar. Hans namn kommer alltid att vara svärtat, men väldigt många inser också vilken duktig fotograf han ändå är. Det blir då en tuff match för Terje att komma tillbaka och se alla i ögonen. Jag är övertygad om att de flesta inte ser världen i svart eller vitt utan kan uppskatta honom för det han faktiskt har presterat i genom åren och kommer att prestera i framtiden.
Magnus Fröderberg, chefredaktör
Att han sedan började sin bana med 35mm negativ har ingenting att göra med att han nu manipulerar bilder. Om detta grundar sig i en otillräcklighet att leverera konstant, eller att han, som elitidrottsmän - började kapa hörn lite här och var vet jag inte. Finns inga försvar, det kommer ta tid för folk som sympatiserat och stått bakom Terje att komma över det som hänt - Tänker speciellt på \N.
Jag håller med Magnus i det han skriver! Det här är viktigt, det är företelesen i sig det handlar om! Enligt min åsikt har vi ett behov av människor som Terje. De har en förmåga att engagera! De brytet ofta mot det som ingen annan vågar eller kan, det tar strid! Den förmågan kommer alltid att finnas hos Terje debatören! Och det han gjort innan kan inte svärtas ner! Det är nu och inte då det handlar om, gör man fel får man också ta ansvar för sin handling. Att bara be om ursäkt räcker inte det känns ju inte riktigt rätt! Och detta har ingenting med Terjes förmåga och skicklighet att skapa bra och spännande bilder!
Kaj
Självklart är han en duktig fotograf, det är väl inget snack om det. Att han sedan går ut och blåser hela fotosverige talar ju för sig själv. En mycket svår återhämtning.
http://www.youtube.com/watch?v=6hjezQ3TeW0&feature=player_detailpage#t=461s
Lite intressant när man får distans...
men det är inte därför jag är arg & ledsen, utan att jag tycker att det han skrivit under många år varit bra om kostform, naturlighet och allt annat precis som jag själv tycker och det har han smutsat ner idag, inte bara idelogin, utan all naturfotografering och ljugit alla rakt upp i ansiktet.
så nej, jag har inget förtroende idag för TH, kommer trodligtvis inte att ha i framtiden..
att han tagit bra foton tidigare spelar ingen roll..
håller kvar vid att han ska ut ur alla naturfotoföreningar och missta "årets naturfotograf 2010"
(1) Terje är en förbrytare. Han har gjort sig skyldig till ett flertal brott, brott mot upphävsrättslagen är väl kanske det mest tydliga.
(2) Det är ingen bragd att erkänna om man först förnekar och sen erkänner när man är överbevisad.
Böckerna jag köpt av Terje verkar nu meningslösa.
Tog han en bild varje dag.
Jag tror inte längre.
Verkligen synd.
Jag fattar inte hur det kan gå på det viset.
Det enda som är bra i den här soppan är att Terje erkänt.
Vilka bilder är egentligen hans.
Ja frågorna är många.
För mig finns inget kvar och alla hans bilder är värdelösa.
/-Anders
Frågan är hur man går vidare för att inga fler ska känna sig pressade/frestade att gå över gränsen. Jag tror inte man vinner något med att skärpa den eviga debatten om manipulation kontra direkt ur kameran. Det viktiga är att man är ärlig med vad som gjorts och vad bilden är i för sammanhang.
1) Jag har som många beundrat Terje och litat på honom, fast visst har han haft en osannolik tur de sista åren. Fast den erfarenhet och kunnighet han tar kan inte tas ifrån honom och det beundrar jag honom för. Fast det kan man bara känna till efter att ha träffat honom, vilket jag har gjort.
2) Sedan är det tråkigt med alla som skall ge sig in i debatten utan att tänka innan de skriver, där de vräker ur sig hur de genomskådat honom. Var var Ni tidigare i den här debatten. VISST känner jag mig också lurad, men jag har inte haft något att motbevisa sanningen med.
Det som just nu funderar mest på, är vad som drev Terje till det han gjorde?
Jag hoppas att jag en dag kan få ett svar, för det är något som jag länge kommer att fundera över. För jag skulle aldrig ha MODet att göra det.
Däremot så tar det här ändå inte ifrån mig det att jag gillar och respekterar personen Terje. även efter det här.
MALIN om Du läser det här, HÄLSA Terje!
Tänker på Dig också
\\Sten
\\Sten
Det är inte en mellanstadieklass där någon ritar av fantomen på bildlektionen. Fotosidan bevisar återigen varför jag inte varit aktiv här på länge. En slags medioker inställning, eller snarare brist på inställning. Man vill inte visa upp beslutsamhet, utan det ska råda en "alla får vara med"-ideologi.
Visa lite ryggrad, fördöm och sätt ner foten. Man kan ta avstånd från någon utan att behöva trösta efteråt. Han får stå sitt kast och han ska vara glad att inte naturvårdsverket kräver tillbaka pengar och titel. Vi andra ska inte vara glada för naturvårdsverkets hållning för det sköt statusen av den utmärkelsen i sank.
De som försökte skydda Terje i tidigare diskussion vill tona ner allt, nu när bevisen är övertydliga. Terje har inte bara manipulerat bilder. Han har manipulerat människor lika så. Synd att det tar tid för vissa att vakna. Om nu Fotosidans bakåtsträvare någonsin gör det?
Tumme upp till de som vågat ifrågasätta och orkat stå upp emot farbröderna som skriker högt här.
Terje är en extremt bra fotograf i grunden, med en mycket egen stil och väldigt stor kunskap om fotografi, och som har inspirerat mig väldigt mycket och säkerligen väldigt många andra, främst genom sina ord, först i andra hand genom sina bilder. Träffade honom ifjol vid en fototräff, och ingen annan fotograf har gjort lika stort intryck på mig som han gjorde. Det intrycket består för mig även om jag är oerhört besviken att han gjort det här nu.
Han har erkänt, har bett om förlåtelse, och mår säkerligen väldigt illa både nu och för en väldigt lång tid framöver. Kanske för resten av livet. Så sparka inte på den som redan ligger. Hans samvete ser till att han får lida nu alldeles tillräckligt utan folks lynchande kommentarer här. Hans anseende som naturfotograf har rykt helt nu, kanske för gott, och det straffet är oändligt mycket hårdare än vilket som helst straff en domstol kan ge.
Det är inte "daltande" jag frågar efter, utan lite ren och skär medmänsklighet. Ingen är ofelbar.
hade jag känt terje hade jag varit än argare och mer besviken, men jag hade definitivt haft samma ställning i frågan.
att han bör lämna naturfotoföreningar är helt enkelt att det går emot många av föreningarna själva och mot naturfotografering isig (enligt mig).
samma sak med "tävla"/bli utsedd med manipulerade bilder.
och det här är ingen lynch mob, han får väl fortsätta att fota och va ute i naturen och bör även få komma tillbaka i naturfotosvängen, även om mitt företorende trodligtvis är borta för honom.
Jag har själv dessutom, på väldigt nära håll, fått bevittna hur illa en människa börjar må av att få sån här negativ publicitet. Det är inget kul alls, det kan jag lova. Depressionsmediciner räcker inte långt. Det är bra att fusket nu uppdagats och att han erkänt och bett om förlåtelse, det är första steget för att han ens ska kunna leva vidare efter det här. Men han lär nog inte kunna göra någon comeback och har troligtvis förlorat sitt goda rykte för evigt. Det straffet borde räcka, anser jag. Vad som rätten säger, ifall det blir rättssak av det här, är nog endast av akademisk betydelse.
Det skedda är bara så otroligt tragiskt...
jag tycker han ska kritik för vad han gjort(inget annat), angående naturfotoföreningar osv har jag redan tyck till och ärligt tror jag inte han kan komma tillbaka heller, men han kan fortfarande fota och va ute i naturen vilket jag tror ändå ger honom nån styrka efter det här..
Dopade idrottstjärnor sparkar vi ut i kylan utan pardon, oavsett hur många tidigare os-medaljer vederbörande har och oavsett tidigare karriär. Där finns ingen nåd att få. Inte ens ett programledarjobb. Vart är sympatierna då?
Bara för att man träffat honom på en kurs eller föreläsning så är man inte per automatik närmast anhörig.
Jag träffade Mattias Klum efter hans första resa till Borneo. En liten grupp fågelskådare fick se hans diabilder och se på hans utrustning som då var i sådan omfattning att den inte ens hade renderat i övervikt på en SAS-flygning. Och jag har träffat honom flera gånger efter det, både på utställningar och föredrag. Men känner jag honom? Inte det minsta och precis lika lite känner gamla kursdeltagare Terje. Vi vet ingenting om honom och hans person.
Straffet som du kallar det, att vara rökt som naturfotograf, det är inget straff som vi delat ut till honom. Det har han skapat själv, format och förberett helt på egen hand. Media och entourage har inte behövt göra något.
Snälla människa. Hade detta varit en vanlig medlem på fotosidan tror jag ingen hade brytt sig. Nu pratar vi om en av Sveriges främsta naturfotografer som förespråkar äkthet och med förakt ser på folk som manipulerar bilder och inte säger något.
Är man med i leken får man leken tåla. Då han valde att manipulera bilder gjorde han ett aktivt val. Då han försökte skymma ner detta gjorde han ett aktivt val - som då orsakade hård kritik till personen som gick ut och ifrågasatte. Livet handlar om att man får ta ansvar för de val man gör.
Om man hela tiden skall leva med att det är synd om de som gör fel blir det riktigt konstigt. Ingen förtjänar att må dåligt. Men man gör själv valen och då måste man faktiskt få stå sitt kasst.
Sen innebär detta en rejäl avhyvling från fotosverige och det är inte mer än rätt. Detta kanske skrämmer andra som funderar i samma banor. Ingen skall gå säker ur sånt här. Det är för mycket på spel för att erkända och duktiga fotografer skall leva på sitt rykte och tro att de kan manipulera både bilder och människor.
Terje är en grym fotograf, jag är dock övertygad på att lodjursbilderna är toppen på isberget.....
Var lite tveksam när jag såg hans bilder på hans hemsida.... Tyckte att de flesta av hans bilder var allmänt havdassiga för att utnämnas som "Årets naturfotograf 2010 av Naturvårdsverket". Tyckte också att han hade väldigt konstiga brännvidder och objektiv på sina fotografier...
Det är faktist så att man skäms när saningen kom fram... usch usch !!!
Skäms skäms skäms.....!!!!!
/T
Tyvärr har sidans administratörer också gjort ett invecklat system som gör kommenterandet svårare och belagt med osedvanligt dumma rutiner.
Vi får se om jag återkommer som aktiv, just nu känns det avlägset.
Jag känner mig som en konstnär jag målar med ljuset tar bort saker om det stör precis som en landskapsmålare skulle göra.
Jag fuskar det gör han med, skillnaden är att jag hymlar inte med det och nu har han torskat som alla fuskare gör förr eller senare.
Vill ni se fuskbilder kika in på min sida www.stefan-zander.com
//Stefan
Han borde inte bett om ursäkt.
Autensitet tillhör det förgångna, all verklighet är subjektiv.
Däremot borde han ha varit öppen med det från början.
Hoppas han fortsätter och gör bilderna ännu mer fantastiska. ;-)
Man kan väl inte förtränga att Photoshop finns?
Ponera att du börjar ta bilder i krigshärjade länder för att sedan klippa in lite vad du vill. Hur blir verkligheten då? Har man inställningen Terje hade om att man skall försöka förmedla verkligheten blir det ruggigt konstigt när man börjar manipulera.
Propaganda kallas det.
Du menar väl inte att krigsfotografi är autentisk?
Det finns stora intressen av att styra hur bilden
av kriget presenteras i media.
All media är konstruktion.
Vakna upp, vi lever på 2000-talet.
Oskuld är sött hos barn.
Vi verkar ha olika uppfattning gällande
värdefull kunskap.
I övrigt tycker jag din kommentar är oförskämd.
Här handlar det om höga moraliska frågor. Terje är utnämnd till årets naturfotograf, och den titeln ligger det en del tyngd i.
Hade han varit öppen med sitt manipulerande hade väl ingen brytt sig. Men då hade han aldrig suttit på den position han gör idag.
andra perspektiv här, ursäkta om jag uppträder arrogant.
Som sagt, han borde varit öppen med sitt trixande, men
det är klart att då hade han inte nått den position han verkar ha.
Ni har rätt, kan inte så mycket om naturfotografi, men ser
det som en fördel i denna diskussion.
Kanske kan det vara en fördel att höja huvudet lite över sakfrågan till
en mer principiell diskussion?
Vidhåller mina tidigare argument.
Photoshop skapade ett stort frågetecken på 90-talet inom genrer
som bygger på autensitet, djurfotografi och dokumentärfotografi.
Fotografi har alltid konstruerats, även om PS gör det enklare.
Den princip jag tycker är mest intressant är om man
fortfarande kan göra anspråk på att vara objektiv och autentisk.
Tror bara att man måste vara öppen med konstruktionen
och att man återger verkligheten subjektivt.
Dvs att man återger en subjektiv sanning, jmf med Stefan Jarls
dokumentärfilmer, eller för för all del, Arne Suchsdorff.
Konstruerade scener men med en subjektiv trovärdighet.
Kanske är huvudsaken om vad bilden berättar och om
den är sann mot berättelsen.
Naturfotografi borde kunna vara mer än bara vacker.
Man får ju göra precis som man vill. Jag skiter fullständigt i om folk lägger till fåglar, djur eller annat i sina bilder - MEN var då ärliga med det. Är man oärlig med att man gör detta, visar det på att man egentligen inte klarar av pressen. Tänk dig själv att fota ett lodjur så har du en gren rakt över hela ansiktet som på något sätt förstör bilden. Många skulle nog vara frestade att sudda i photoshop, men här går gränsen anser jag. Då slutar det med att fler gör som Terje gör.
Man skarvar! Jag är aktiv på t ex naturephotographers.net / naturescapes.net bland annat, och här finns en helt annan syn på vad foto/naturfoto innebär. Men som sagt, man får ju tycka som man vill. Men allt dubbelspel är ruggigt dåligt.
Tänk dig själv, du tar bilder för national geographic, ligger ute i fält i flera månder - t ex Brutus Östling. Kämpar och står i. Sen kommer någon annan fjomp och tar en bild på images.google och klipper in i någon miljö. Men som jag alltid sagt. Jag är även mycket cynisk... :)
En tysk veckotidning gjorde för ett par år sedan en reportage om det svensak skolsystemet. En kompis till mig guidade dem och berättade för mig hur fotograferna medvetet försökte få bort alla mörkhyade barn och helst få med alla blonda/blåögda på bilden. Objektivt, eftersom icke-klonat? Eller konstruktion eftersom selektivt? Hur kan den tyska betrakaren veta det?
Jag kan tycka att fotografin skall försöka följa en ideal, att återspegla verkligheten (om inte det handlar om konstfoto). Men samtidigt är det ju bild s k a p a n d e. I vilken mån en fotograf följer mer det senare på bekostnad av det första ser man ju inte på bilden.
Litteraturvetenskapen har gått ett steg längre: all självbiografi anses t.ex. alltid vara fiktion.
Jag var som skrivande journalist ute med en uppburen svensk naturfotograf, och fick lära mig en del om hans bild- och natursyn. Bland annat fick kraftledningsstolpar inte vara med på bilderna. Fult fult! Om naturbilder utifrån den inställningen, och med en dröm om stora rovdjur perfekt fångade i perfekt ljus säger: ytligt ytligt, platt platt!
Kolla Samuel Poromaas bilder och ser var man kan hitta i det egna kvarteret istället. Det behöver inte ens vara "natur" i inskränkt bemärkelse, men vittnar ändå betydligt bättre om liv än vad de flesta naturfotografers alster gör.
Detta sagt av en gammal fältbiolog och naturskribent... /Mattias
Men som sagt, det kanske är OT här och nu. Dock intressant nog för att starta en separat diskussion, tycker jag.
Bra jobbat Terje: http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=95&artikel=4658591
Sägs att detta är ett foto taget av Malin..
Vilken sjuk soppa. Hon har varit och "fotat" lodjur. Tryckt av lite på måfå, när man sedan kollar datorn upptäcker man detta. Efter att kalle-klåfinger varit framme och copy'n'paste.
Nej tack. Det verkar växa till något större än man först trodde...
Vilken sjuk soppa. Hon har varit och "fotat" lodjur. Tryckt av lite på måfå, när man sedan kollar datorn upptäcker man detta. Efter att kalle-klåfinger varit framme och copy'n'paste.
Nej tack. Det verkar växa till något större än man först trodde...
Obegripligt att han kunde göra sånt?
Se till att hjälpa varandra med artbestämning och texter så kommer det här att bli jättebra och terjefadäsen kommer att vara glömd tror jag.
Varje fotografi ansvarar för sina egna bilder och det är många av medlemarna som använder sina bilder i en miljö/naturvårdande aspekt. Det verkar inte som du dykt speciellt mycket bland medlemarnas bilder...
Jo en bild på en vårtbitare där man skrev att det var en gräshoppa.
Hjälper ni inte varandra med artbestämningar och dyl så att allt blir så bra som möjligt? Om jag hade tid skulle jag kunnat gå igen massor av bilder och gett förslag på titlar etc. Annars måste jag säga att en hel del bilder faktiskt också beskriver saker på rätt sätt och är bra. Mvh Biogeodanne
Jag känner inte till Terje eller hans bilder förrän nu och vet inte hur jag skulle reagerat på hans bilder om jag sett dem innan avslöjandet, men visst ser de konstiga ut...
Efter skummat igenom en massa kommentarer så kan jag konstatera att det finns tre läger:
De som är riktigt besvikna på honom, mest för att de trott på honom....
De som anade bluffen eller inte gillade honom och är glada för avslöjandet
Och de som fortfarande tror på Terje, han är ändå en bra fotograf...
Själv är jag glad att jag aldrig intresserade mig för honom, och efter detta här så tycker jag att han ska byta yrke...
Det här visar hur sjukt detta är, och varför så många reagerar. Nu kommer ingen gå säker...
http://www.google.se/url?sa=t&source=web&cd=9&ved=0CFEQFjAI&url=http%3A%2F%2Fterjehelleso.wordpress.com%2F2008%2F07%2F14%2Fsteve-bloom-fuskare-eller-varldsbast%2F&rct=j&q=Steve%20Bloom&ei=fEtjTuaQDc7DtAanl8ykCg&usg=AFQjCNEEMU_Nt0RsZDnoPkw7xCoNPveOvw
Några har snackat om bildmanipulering i stort och att bilder inte längre överhuvudtaget är äkta, men dom kan vi bortse från eftersom dom är ute och cyklar i en annan debatt.
Den inställning Naturvårdsverket har skulle på löparbanan motsvaras av: "Oj, vi såg ju inte när han stoppade i sig dopingmedlet så trots att vi ser spår av det i blodet så kan vi inte frånta honom medaljen, för han springer ju rätt fort ändå..."
Nej, ni såg inte det för han VILLE INTE att ni skulle se det...
Jorås'att...
Jag är väl mer cynisk än många andra så jag är inte ett dugg förvånad över att det hänt, kanske är jag också därför mindre upprörd över detta än dom som tror mer på mänskligheten och därför känner sig mer lurade.
Den här debatten hjälps knappast av en massa affekterade och upprörda inlägg - det vore trevligt om fler kunde ta ett djupt andetag, försöka sätta saken lite i perspektiv utanför sandlådorna Fotosidan och naturfotokollektivet, och diskutera sakfrågor istället för känslor. Om man blir så upprörd över detta så var på skalan hamnar andra brott? Det går det väl knappast att titta på Rapport en kväll, huvudet torde explodera av övertrycket när man ser riktigt allvarliga brott, för att inte tala om att dom som begått brotten släpps ut ur fängelset efter avtjänat straff och får komma tillbaka till samhället. Om detta också tolkas som försvar av bildfusk så kan jag inte hjälpa det, det är i betraktarens ögon som det heter. ;-)
Alla dessa kommer nu att ifrågasättas något helt enormt. Och de flesta är faktiskt ärliga och hängivna.
Det bästa Terje H kan göra nu är att se till att fler inte skadas i den här sörjan.
Och så tycker jag faktiskt jävligt synd om hans fru.
Terje har aldrig tillhört en av mina favoriter som fotografer men har ändå uppskattat hans verk och gärningar. Sveket är oerhört gentemot alla som verkligen sett upp till honom!
Har själva haft möjlighet att vara på någon av Terjes kurser men inte haft behovet eller intresset för det. Har aldrig investerat i någon av hans böcker vilket känns bra för frågan är vad jag skulle göra av dem nu?
Men hoppas att Terje kan komma igen för det behövs lite "udda" människor som vågar gå emot strömmen men det innebär att han först måste städa ordentligt bland skiten och ta sitt fulla ansvar för sin gärning.
//R
Men jag tycker mig också se folk som sitter på höga hästar här och var bland kommentatorerna. Ngn uttrycker sig vara nästan glad för att äntligen få bekräftat att han/hon hade rätt i sina misstankar om att vissa bilder är fuskade.. Sådana misstankar är i verbaliserad form precis samma sak som en bacill som söker ny värd - de kommer inte ur ngt gott och de önskar inget gott.
Jag tycker att vi skall slå ett viktigt slag för att generöst och rättvist möta fotografer/fotografier med uppriktigt förtroende och inte misstankar.
INGEN av oss tjänar på att misstankar höjs.
För att inte hela gamet skall bli infekterat så måste vi tro att de som vinner men inte åker dit för doping, faktiskt inte är dopade.
Terjes egna kommentarer på många av mina bilder (som fanns här för x antal år sedan) hjälpte mig vidare inom/med mitt eget uttryck och jag är odelat gränslöst tacksam den dag idag då jag annars inte hade varit där jag är idag med mitt fotografi. INGET kommer att förändra min tacksamhet.
Terje Hellesø är en glimrande duktig fotograf, många av oss vet det. Det är inte en fråga om tycke och smak det är ju ett faktum. Den som inte tror på det med handen på hjärtat har nog glömt hur hans framgångar och bilder såg ut på diabildens tid. Respekt! Därmed INTE sagt att jag rättfärdiggör det som Terje nu anklagas för.
Alltså.
Låt oss även i fortsättningen behålla tron på bilders äkthet, i forum där äkthet är centralt!
I fotografier och forum/arenor där äktheten inte är centralt så är steroida fotografier givetvis välkomna och inför själva steroiden står vi Då alla likgiltiga.
Det grundläggande syftet för vilket ett fotografi skapas SAMT arenan/forumet i sig där fotografiet senare presenteras är de faktorer som avgör om steroida fotografier bör accepteras eller ej!
Tack för ordet.
MVH NIiclas
Den som fortfarande tycker synd om honom efter att ha hört hur han i flera minuter och i direktsändning med oerhört detaljerad "fakta" ljuger och övertalar sig själv om att han inte fuskat har ju en del att fundera över.
Men vilken tur att vi alla tycker olika. Kanske.
http://sverigesradio.se/sida/gruppsida.aspx?programid=91&grupp=3630&artikel=4671014
Alla klarar inte av pressen att ljuga iskallt inför så många, så att det låter sant.
Som allt detta uppdagas känns det som mytomani och det finns ofta ingen egen insikt i denna sjukdom. Det får någon som framöver jobbar med Terje avgöra.
Man har man tränat i några år som Terje gjort så går det säkert bättre.
Själv.. förutom samvetet.. har jag för dåligt minne för att ljuga. Det blir INGET bra alls! :)
Men att öppet anklaga TH för fusk kräver ju faktiskt lite stake. Många misstänksamma medlemmar här på FS fick ju tidigare ganska mycket på fingrarna från andra medlemmar för att man hade mage att komma med påståendet att den ansedde TH ägnade sig åt något så nedsligt och lågt som fotomanipulation. Det jag läst i kommentarerna kring de artiklar som cirkulerat så tycker jag nog att flera kommentarer ovan är menade som en kall dusch åt vissa tidigare TH-försvarare, snarare än att spotta direkt på TH. Själv har jag alltid tyckt att THs mer abstrakta bilder varit de mest "typiska" och mest spännande. Dessa har ofta föreställt mer alldagliga djur än lo och mårdhund.
F.ö. så är ju bilden på det "upptäckta" lodjuret i Malins blog ett exempel på riktigt dålig bildbehandling och i övrigt utan fotografiska kvaliteter. Kravet på äkthet växer såklart när man rör sig från ett mer konstnärligt bildskapande (i mitt tycke: tidigare TS-bilder) till mer dokumenterade "djur-paparazzi" på sällsynta djur (och då särskilt om man blandar sig i rovdjursdebatten med dessa s.k. bildbevis).
Vad kan vi lära? Att alla är människor på gott och ont och att det kan vara nyttigt att ifrågasätta folket i elfenbenstornet, oavsett om det rör sig om naturfotografer, politiker, professorer på Karolinska, etc. etc. Förhoppningsvis kommer efterdyningarna att bli mindre polariserade och det ska faktiskt bli ganska intressant att se vad detta kommer att ge för långsiktiga följder.
//Peter
Men utifrån Terjes glasklara hållning så tycker jag inte att jag har behövt ställa ytterligare krav, även om han i Lo-projektet vandrade från att jobba kreativt under kontroll till att arbeta mer "djur-paparazzi" som du kallar det.
Det är detta förtroendet jag menar att vi måste värna om att behålla. Det tror jag att vi alla tjänar på. Det kommer alltid att finnas de som missbrukar ett förtroende men enligt mig så är det mer värt än att vi utgår ifrån misstankar när vi möter ngt som är nästan för bra för att vara sant.
Allt väl :)!
MVH Niclas,
Annars hade Terje fortsatt med dubbelspelet och lögnerna, som vilken annan dag i veckan.
http://malinhelleso.wordpress.com/2008/02/27/sjalvportrattet-som-blev-en-katastrof/
det är väl bland det första folk leker med när dom provar ett redigeringsprogram för första gången?
Tycker det verkar som en del som skriver här mår bra av att andra mår dåligt. Huvudsaken är väl att fusket avslöjas, och straffet för detta fuskande blir mycket hårt. Att en massa folk som tidigare knappast brytt sig i frågan ger sig in nu och kastar en massa icke underbyggda insinuationer omkring sig låter i mina öron som vuxenmobbing.
Så alla som vill komma åt hans fru, underbygg i så all era anklagelser och presentera bevis, då blir det en helt annan sak. Annars är det bara en massa lösmynt skvaller.
Jag vill med detta inte påstå att hon inte myglat eller varit en del av myglet. Men jag tycker att det finns en del som talar för att hon faktiskt kan ha blivit förd bakom ljuset, och jag anser inte att man skall ta ära och heder av någon om man inte har ganska torrt på fötterna. Det kan faktiskt handla om ärekränkning, och hon får dessutom ta en stor del av straffet för denna affär oavsett om hon är medskyldig eller inte. Firma Hellesø går nog knappast att rädda efter detta och då förlorar ju även hon sin försörjning och allt de gemensamt byggt upp.
Som jag tidigare sagt: intressantast i det här är enda folks vilja att låta sig luras. Man BLIR inte lurad, man LÅTER SIG luras. Så måste man se på saken om man vill lära sig nåt av de nitar man går på.
Den lurade är medansvarig!
/Mattias
Pratet om att alla kommer att bli misstrodda , är bara skitsnack, om ett par månader kommer nästan alla att ha glömt bort detta, förutom vi som intresserar oss för naturfoto och vi vet att alla inte kör med klipp & klista teknik för att få fina bilder
ja, i naturfotovattenglaset närmare bestämt.
då är det väl inte konstigt att naturfotointresserade på sveriges största (?) "mötesplats för fotografer" reagerar och engagerar sig i debatten?
En fotograf som snor andras bilder... och kallar de för sina? Fint det :)
Hade det varit så att han varit öppen med bildskapandet ifrån början... då hade det varit en annan sak. Då hade han varit en bildskapare med montage som ett verktyg.
Nu har bedragaren lurat till sig både pengar och nyligen fråntagen ära.
Ok, det är kortkat men nej det är inget allvarligt brott, kolla staffsatsen för det enligt svensk lag
Man skulle ju kunna skriva några böcker om det också... för att dryga ut kassan?
Det kommer att bli förstasidesstoff? ;)
http://montanakids.com/plants_and_animals/animals/gray_wolves.htm
http://data.fuskbugg.se/skalman02/4e63c584c42d7_terjefejk.swf
Tobbe
nu verkar ju folk rätt sugna på att gå igenom alla bilder han har ute på nätet, så det är bara att vänta o se.
en massa lodjursbilder, mårdhunden och den här vargen... än så länge.
Nu tror jag iof inte att bilderna i fråga handlar om såpass genomtänkt redigering, men att bara genom inzoomning försöka avgöra huruvida det är montage, ja det kommer man inte så långt med. Vad ni däremot kan leka runt med är extrema värden i 'kurvor' där man ofta kan se tydliga skillnader mellan montagets delar. Skillnader i (huvud-) skärpa ser man t.ex. rätt lätt där och övergångar i montage kan också vara rätt tydliga ibland. Jaja, bara ett tips. :)
Sen talar man om hur entydiga reglerna är. ÄSCH så dubbelmoraliskt.
Antar att det står nånstans att man blir utesluten om man bryter mot reglerna.
Hoppas att man står fast vid vad reglerna säger fastän han är en "kändis"
Han ska inte särbehandlas, gör man det är man ute å seglar i hårt väder.
Heder ändå åt TH som erkände å inte kom med några märkliga undanflykter, typ: det var nog min hädangångna mamma som ändrat bilderna.
Malins bild på ovannämnda väcker massor med varningsklockor om hennes trovärdighet också.
Det är ingen dubbelmoral utan en normal princip att låta en person förklara sig innan man fäller avgörandet. Utslaget är visserligen givet, men principen att inte döma någon ohörd gäller ju även om han erkänt på andra ställen.
Jag är dock mest oroad över hur detta påverkat svensk rovdjurspolitik men mitt hopp står till de nyliberala strömningarna i C och då ändrar även M sin politik.
Som sagt så har jag många gånger fått frågan,, är det där verkligen äkta??
Jag har gillat att svara varje gång. Nu när folks skepsism har ökat så hoppas jag att frågorna inte uteblir, eftersom det då kan vara så att folk misstänker i det tysta och man inte får en chans att svara.
Riktigt bra bilder skall vara på gränsen till utopiskt bra.. annars är de bara mängdbilder. Kommer ihåg när jag själv fotade en av de bilder som har gett lig flest frågor ang äkthet, en bild på en ung simmande skrattmås som jagade mygg.. hur frustrerande var det inte när det var så crazy svårt att få en mygga skarp tillsammans med lika skarp måsnäbb, med 700mm (+1,3xhus) brännvidd vid närgränsen.. det tog mig ca 450exponeringar. I början var det pinsamt att det krävdes så mågs exponeringar. Det hade varit i praktiken två sekunder långt borta att bara lägga till myggan i ett ljust parti på vattenytan..
Alltså, när bilderna är såååå nära det utopiska så är ju belöningen extra stor. Själv så skiter jag i om ngn tror att myggan är ditsatt.. hur löjligt det än är.. det visar ju bara hur liten tro folk själva har vad gäller att kunna skapa en liknande bild själva. Ngn av er här inne har nog sett den aktuella myggbilden. Den hade varit lätt att fejka.. och även om den har frambringat frågor så är jag som sagt glad för frågor i stället för misstankar.
Vi får nog stå ut med misstankar och frågor. Ryggen blir ju bara extra rak när man betänker att folk frågar "är det där verkligen verklighet" när det är nära nog för bra för att vars sant:)!
Fota på och sök den utopiska bilden, stäck upp händerna och tacka Gud när
Du väl får den:)!
HELLRE KREDD OCH NÅGRA ENSTAKA
WOW FÖR 1 KALASBILD ÄN BERÖMMELSE OCH PENGAR FÖR TUSEN FALSKA!
MIN MAGE SÄGER SÅ HÄR (vilket känns oerhört sorgligt): Terje hade verkligen inte behövt fuska. Han är tjock på skicklighet .. Det vet ju vi som följt honom genom alla hans år med analoga original.
Mvh Niclas
Hjälper det att fler knivar huggs i det slagna bytet? Eller känns det extra göttigt att sätta stövelskaftet i nunan på en redan krossad människa.
Pöbeln är sig lik oavsett var den framträder.
Terje gjorde fel och har all anledning att ångra mycket.
Och kommer att få leva med detta under resten av sitt liv.
Japp, han har sig själv att skylla.
Men vi talar ju inte om folkmord eller misshandel utan fejk med bilder så för helsicke sansa er lite nu och skaffa er en boxboll eller nått att slå på istället.
Ut och fotografera med er.
// Daniel
ORDLED: em-pat-in
(förmåga till) inlevelse i andra personers känslor och behov
Tycker ni att det är ett attribut man kan anse att Terje har haft i hela den här soppan, när han har ljugit alla rakt upp i ansiktet under en längre tid, till och med sin egen hustru och säkert även sina barn. För att inte alla som har sett upp till honom och betraktat honom som husgud? Inte så bra inlevelse för folks känslor enligt min mening.
Måhända han skulle straffas med med en tvångskurs från Moderskeppet ?
"...Naturfotograf anmäls för bedrägeri
Den kända naturfotografen fejkade bilder på mårdhund och lodjur i skogarna utanför Ulricehamn. Nu anmäls han för bedrägeri, rapporterar Radio Sjuhärad.
Det är rovdjursspåraren och besiktningsmannen för länsstyrelsen i Västra Götaland som anmäler fotografen till polisen för bedrägeri.
Det var i förra veckan som naturfotografen genom sin hustru erkände att han fejkat flera av sina bilder..."
Här hittar du forumtråden: http://www.fotosidan.se/forum/showthread.php?p=1717156