Annons

Antikrundan

Produkter
(logga in för att koppla)

Smajly

Aktiv medlem
Tjena.

Skulle vilja bjuda er på en antikrunda. Vill även ha hjälp med lite saker på vägen. Skulle vilja veta lite info om sakerna, är dom nått bra, värde, tillverkningsår/försäljningsår.. ja lite sånna saker och om ni vet websidor med info på om dessa så får ni gärna skriva dom osse.

http://hem.passagen.se/smajly/antikrunda/
 
- Hej
Jag kan ge lite info om en del grejor.
Konicakameran vet jag inte så mycket om. Bedömt värde 500 för allt.

Nissinblixten är ett nummer mindre än den jag har och använder som tillsatsblixt till min digitalkamera. Din blixt har ledtalet 34 vid 100 ISO. Blixten har två räckviddsområden och sköter exponeringen själv och kan användas till vilken kamera som helst, men man måste välja lämplig synktid och bländare enligt skalan på blixten. Passar även till Nettaren tex om du har kabel till den. På Konican passar den utan kabel men kameran måste ställas in, den har synktiden 1/125 verkar det som. Välj bländare med hjälp av skalorna på blixtens baksida. Ställ in filmkänsligheten först. Troligen från mitten av 80-talet. Värde: några hundra.

Braunblixten har troligen ledtal 20 vid 100 ISO. Även den är halvautomatisk med två områden och liknar Nissinblixten i övrigt. Är äldre än Nissinblixten, kanske från 70-talet. Litet värde.

Nettaren ska troligen ha 120-film, finns i alla fotoaffärer. Den verkar ta 6x6 cm. Ålder svårbedömnd, kanske från 50-talet men kan vara äldre. Brukar gå för 2-400 på loppis.

Capitalljusmätaren är troligen en selenmätare, den fungerar utan batteri eller hur? Den har två mätområden, med luckan stängd resp öppen. Ställ bara in känsligheten på filmen, ASA motsvarar ISO och läs av en pasande tid och bländarvärdet som står mittför tiden du valt. DIN var den tyska fimkänsligheten (och mycket annat f.ö.) och 21 DIN motsvarar 100 ISO/ASA t.ex. Kan vara från 50-60-talet. Samlarvärde?

Atlas Light Gun är en halogenlampa på 1000 vatt, troligen avsedd för en smalfilmskamera. Ger en färgtemperatur på ung 3200 K. Obs varningen på baksidan, den blir mycket het! Kan användas även med vanlig kamera ( med blåfilter till dagljusfilm) eller digitalkamera (ljusbalansera först)

Speed-lite Compact är något liknande. Har ännu kortare användningstid innan den måste svalna.

De blå blixtlamporna ska sitta i en blixtutlösare som innehåller ett batteri, användes av främst amatörer innan elektronblixtarna blev vanliga. Lamporna förbrukas vid varje blixt. Obs att den blå punkten inte får skifta färg till rosa (tror jag), det indikerar att det kommit in fukt i lampan och då kan den explodera vid utlösningen.
Användes på 60-talet och kanske in på 70-talet av enstaka.

Blåsborsten passar även till digitalkameror om inte gummit blivit sprött.

Trådutlösaren slutligen passar de flesta kameror som har ett gängat hål i avtryckaren, jag använder en likadan själv. Den passar till Konican och troligen har Nettaren ett koniskt gängat hål någonstans framme på slutaren där den passar.
 
"blixt av något slag, på baksidan står det Speed-Lite Compact. Ledbart huvud. (mycket bra skick)"

Exakt en sån har jag - köpte min för 30 kr hos myrorna. Det blir väldigt ljust och varmt av den!

(Jag förstår om hela Sverige halar intresseflagg för mitt inlägg.)
 
Konica TC är en klassiker ;-), Årets Kamera 1975... fast nåt värde har den nog inte. Ska prova min nån dag...
 
Toppen alla. Just denna info jag sökte, mest hur en del funkar och årtal. Även om det inte finns pengavärde i sånna här saker så har det stort värde för mig efter min morfar.

Sten är ju grym på detta. Stort tack för infon.

Den här 120 filmen till Nettaren, vad menas med 6*6? Framkallar även alla fotoaffärer denna typ av film? Antar att det bara finns som svart/vit?
Och vad fyller den lilla luckan på baksidan av kameran med rött glas för funktion?

Tor --> All info är välkommen..
KG Stolt --> Jasså du säger det. Kanske man ska behålla den och börja fotografera lite med den.

Sten --> Ljusmätaren är helt rätt utan batteri. Och som du säger så är det en smal skåra i luckan då för att kunna köra den stängd. Men varför? När använder man den öppen resp. stängd?
Ang. blåsborsten fungerar den utmärkt ja. Gummit känns fortfarande ganska så mjukt, tänkte just använda den till digitalaren.

Hoppas ni inte tröttnar på mina frågor, intresset som ökar för varje lärdom här.
Morfar hade stort fotointresse och fotograferade väldans mycket. Får bli ett par rundor på vinden och leta vidare efter mer saker. Ska finnas en hel del till vetja.
 
Smajly skrev:
Den här 120 filmen till Nettaren, vad menas med 6*6? Framkallar även alla fotoaffärer denna typ av film? Antar att det bara finns som svart/vit?
Och vad fyller den lilla luckan på baksidan av kameran med rött glas för funktion?

6x6 är negativformatet, egentligen ca 56x56mm, dvs många gånger större än småbild.

120-film finns i svartvitt, dia och negativ färg. Det är 120-film som Hasselbladarna också använder. Många labb framkallar 120-färgfilm. Du får i regel tolv bilder i formatet 10x10cm från labben. Lite dumt eftersom det stora negativformatet oftast klarar mycket större förstoringar än småbild. Men man kan förstås efterbeställa förstoringar.

Rödfönstret på kamerans baklucka ser du numret på bildrutan. 120-film har skyddspapper bakom filmen som är tryckt med nummer. Du laddar filmen och vrider fram tills (1) dyker upp i rödfönstret. Du fotar, och drar fram filmen tills du ser (2) i fönstret, osv.

När du tagit sista rutan (12) så vrider du fram filmen tills du vridit upp all film (med skyddspapper) på upptagningsspolen. Sedan öppnar du bakstycket - tar ut rullen med film, viker in fliken på skyddspapperet och slickar på och klistrar över den gummerade klisterremsan.

Du behöver alltså inte spola tillbaka 120-film.
 
Ahhh, detta låter ju helt klart intressant.
Som du kanske märker så är detta med 120 film nått helt nytt för mig men nog är det värt att testa.
Helt klart en runda till fotohandlaren i veckan och ha lite film.
Testade just och trådutlösaren passar på denna kamera.
Lite kul när man får ställa allt manuellt. Kolla avstånd till motiv och lite sånt roligt eftersom man inte ser hur skärpan blir genom "siktet"
 
bildsten skrev:

Nissinblixten är ett nummer mindre än den jag har och använder som tillsatsblixt till min digitalkamera. Din blixt har ledtalet 34 vid 100 ISO. Blixten har två räckviddsområden och sköter exponeringen själv och kan användas till vilken kamera som helst

Varning!! Nissin-blixtar skall INTE användas på t ex Canons DSLR då blixten har mycket högre spänning än vad en Canon DSLR klarar av.
 
Här kan du läsa om TC:n och 40mm-objektivet. Spar Konica-grejorna i och med att de ändå inte är så mycket värda. Orginalobjektivet (40mm f1.8) var det skarpaste som gjorts när det kom. Prova en rulle. Skaffa hörapparatbatterier (modell 675) till TC:n på Clas Olhson. Man behöver dock en gummiring för att få dem att passa.

http://www.buhla.de/Foto/Konica/eTCHaupt.html
 
Ahhh. tack för sidan Micke och för tipset om batterierna.. undrade själv om de gick att köpa som passa.. superbra..

Ja har tänkt spara den.. kul med sånna gamla helt manuella saker.. särskilt ftersom den kommer från min morfar.. och de sitter redan film i, tagna 12 bilder.. rullen har suttit där i säkert 15 år.. jag har klickat av en ruta för o se om det rör sig och låter bra o de gör de.. :) Undras va som är fotograferat på den..
 
Oj vad många fina gamla prylar! Du har ett eget litet museum nu! Spara allt är mitt tips! Jag skulle aldrig sälja hur mycket det än vore värt!
 
ANNONS
Götaplatsens Foto