fotografering (och annat?) med ddarriga händer
Ett blogginlägg om dagen, håller det Herr Alzheimer borta?
Det är inte allom givet att kunna fotografera och blogga enligt läkares ordination,men det kan jag ju säga att jag på ett sätt gör. Det är tydligen sådant som i likhet med att lösa korsord eller sudoku håller hjärnan igång och bromsar utvecklingen. Därför är jag så flitig att blogga och har jag inget vettigt att säga nonsensbloggar jag, för det engagerar hjärnan lika mycket.
Och kanske blir det nonsensbilder också, men de duger för mig, bara de är roliga att göra.
Inlagt 2016-09-19 12:48 |
Läst 1547 ggr. |
Permalink


/Stephan
Jag känner en omtanke om dig i din sjukdom och tror att det även gäller andra och jag tror säkert du känner och uppskattar den. Sen är din blogg ofta underhållande, klurig och tänkvärd och står sig bra bara på det.
Du skal også have en støtte til dit bloggeri her fra Roskilde/DK.
Blog lige så meget og tit, som du har behov for.
Fint tonet billede i denne blog.
Mange venlige hilsener fra Erik.
Missuppfatta nu inte ordet terapi, som tyvärr fått lite felklang i folks öron, för det betyder behandling.
Låter lite kul när någon säger att den går på terapibehandling = behandlingsbehandling alltså.
Även en förståndig patient till den läkaren som lyder ordinationen också.
Läser oftast dina inlägg, men hinner bara kommentera ibland.
Eftersom jag varit gift med en läkare, har jag inget problem med den medicinska terminologin!Det är faktiskt också en positiv faktor att vara intelligent och välutbildad, det fördröjer förloppet.Promenader, fotografering, bloggande, sodukou (eller vad det heter) och korsord likaså.
Att lyssna på klassisk musik är också nyttigt för hjärnan, eftersom konstmusiken är rik på variation och musikaliska idéer samt använder större delen av tonskalan än annan musik.
Det har gjorts forskning och bevis med musik av Mozart, även om vissa ifrågasätter numera forskningsresultatet "Mozarteffekten", men så är det ju på alla områden.
Hälsningar
Wolfgang
Lyssnar mycket på klassisk musik, bl.a. Mozart och han har en bra påverkan, men även delar av mahlers produktion är bra.
Javisst, roligt! Brahms, Beethoven och Sibelius är inte alls så tokiga heller!