Reflektioner och upplevelser

fotografering (och annat?) med ddarriga händer

Med barnvagn och mobil klarar man sig, svartvit solnedgång, fikande gubbar och en mörk stad.

Barnvagnen och mobilen var ju inte mina, men jag såg dem. Det moderna sättet  att gå med barnvagn?

När solnedsgångshimlen är alldeles lysande i gulorangeröda nyanser, ska man inte ta färgbilder då?

Fotofikande, funderande och filosoferade  fotofarbröder.

Utanför  hade det hunnit bli mörkt.

Min nya fotoapparat är så flitig, den tar så många bilder.

Publicerad 2016-01-29 19:08 | Läst 2681 ggr 4 Kommentera

Idag behövde jag ett djurliv och då fick jag skaffa mig ett, med oanade följder...

Det här  blev resultatet, men  vägen  dit var lång, och jag höll på att ge upp flera gånger, förutom att jag  hade gett upp redan från början.

Jag är ju  med i  en liten grupp på Facebook med dagliga bildutmaningar i  en månad och idag var det "djurliv"  som tema och jag gav upp från början. Var nog lite trött också. Gjorde en del annat, nyttigt och nödvändigt sådant, men som endast innebar småpromenader. Det räckte inte, framåt eftermiddagen behövde jag en  rejälare promenad och tog  med mig den nya(än så  länge) lillkameran och  gick  åstad.Jag kom en bit  och upptäckte  att kameran inte fungerade som den skulle,  så då gav jag upp och bestämde mig för att kameran var dum,  stoppade ner den i fickan och gjorde  promenaden till en ren promenad. Raskt kom jag  till en plats där det var ljusare och jag såg vad  jag gjorde, så jag  åter fick kameran att lyda mig.

Återtog då tanken på att hitta ett djurliv, sökte mig neråt Edsviken, där  det brukar finnas åtminstone fåglar.

.

På vägen tog jag en bild, för att kolla  att jag  och kameran kunde kommunicera, men resultatet blev lite skakigt. Bilden påminde om sådana där "skakisar" som jag ägnade  mig  åt en gång i tiden. Lillkameran har inte skakreducering, och det tänkte jag inte på. Eller rättare  sagt tänkte jag inte på att jag bytt objektiv på kameran. Kit-zoomen har det, men inte huset och nu hade jag satt på ett kort tele istället, jag skulle ju leta efter djurliv, och ska man inte ha teleobjektiv då? Det har ju de stora grabbarna.

Alltså satsade jag på  gamla hederliga skakisar.

En för mig välkänd gångväg.

Men med max ISO och lite stöd  av en lyktstolpe fick jag det här resultatet.

Nere vid Edsviken  fick jag lite hjälp a reflexer i vattnet.

Och nu har det blivit så mycket konstigheter, att det  här får bli sista bilden.

Publicerad 2016-01-28 22:17 | Läst 2522 ggr 3 Kommentera

Här passerade jag igår, när det var fint ljus, så jag var tvungen att stanna till med kameran några gånger

Ljuset är ju ofta en viktig komponent i mina bilder, och ibland det som är huvudmotivet. Men även om ljuset är huvudmotivet behövs något som fångar upp det, så det blir synligt. Andra  gånger kan  förhållandet vara det motsatta, att ljuset synliggör motiven och visar upp deras skönhet. Men sådan tanke-ekvilibristik  ägnar jag mig inte åt när  jag går där, då  ser jag  bara och säger åt kameran att ta  en bild

 Vid Mälarens ostligaste delar är det ofta vackert på olika sätt.

Så ock igår.

Så det var tur att jag hade lilla promenadkameran i fickan, för då kunde jag  ta fram den då och då, när skönheten strålade mot  mig där jag gick.

Men ibland känns det som simpelt  banal-foto att ta sådana här bilder, fast det tar inte bort nöjet från fotograferandet.

Banalfoto kanske - vackra bilder. men utan innehåll? Men det är roligt, så jag fortsätter...

.

Söders höjder, barndomstrakter och nostalgi? Nej, den här gången mest skönt aftonljus.

Visst är det roligt att gå där med kameran, den lilla, som ryms i fickan.

Och bilderna tål att förstoras, ja de kanske till och med mår bra av det, trots att kameran är liten.

Publicerad 2016-01-28 09:52 | Läst 2771 ggr 5 Kommentera

På väg

Jag hittade tre  "på väg"-bilder i bildskörden  från den blåsiga måndagen.

Här det två som är på väg, till fots och på gummihjul.

Här är det ett till sjöss som  är på väg. Plus en fågel som inte kunde hålla sig still , utan dök. och blev till en fläck.

Här var någon snabbt på väg. och fick hjälp av  fotografen som skyndade på med kameran.

Publicerad 2016-01-27 10:23 | Läst 818 ggr 2 Kommentera

Igår, idag, imorgon

Igår såg det ut så här, utanför dörren härhemma.

Idag såg det ut såhär.

Vart tog det vita vägen?

Nere i Centrum såg det livsfarligt halt ut.

I morgon sägs det ska bli fotofika på berget därborta

Men hur ska vi komma dit. Den där båten verkar inte gå så här års, så vi får nog stå kvar här utan fika.

Publicerad 2016-01-26 18:15 | Läst 1006 ggr 0 Kommentera
Föregående 1 ... 216 217 218 ... 709 Nästa