Kyrkesund
Morgonen började med att frugan väckte mig klockan 08.50 och utanför var det hällregn. Upp och hoppa för ett träningspass i gymmet. Måste träna, mår bäst då i både rygg och själ. Gjorde drygt en timme på gymmet innan vi var nöjda och då hade det slutat regna. Efter brunch och dusch åkte vi iväg för att hälsa på svärmor och hennes kavaljer som bor i Kyrkesund.
Vi började med en fika hos dem först, det är gott med “dammsugare” och jag hade inte det minsta dåliga samvete då jag redan tränat idag och det kändes väldigt skönt! Efter en stund bar det iväg på lite sightseeing i omgivningarna. De gamla ville visa oss Ängeviken där det finns en gästhamn om vi skulle få för oss att ta båten upp och hälsa på. Från gästhamnsbryggan tog jag nedanstående bild.
I “kanalen” kom denna tvåmastade slätskonare som heter Kvartsita, ett skolskepp som byggdes 1945. När vi sedan åkte vidare till självaste Kyrkesund så kom hon farandes även där. Vi avslutade sightseeingen vid en badplats och där förevisade jag några tips att tänka på för dottern, betydelsen av att hålla kameran högt eller lågt när man tar ett helkroppsfoton. Nedan ser ni resultatet – gissa vilken bild jag håller kameran lågt i ungefär midjehöjd!?



