Robbans blogg
Inverarary
Fyra gubbar tog flyget från Göteborg till Edinburgh via Stockholm. På Edinburgh flygplats hyrde vi en Landrover som skulle ta oss till vår slutdestination för dagen, Islay. Ön där de tillverkar den bästa rökiga singelmalt whiskyn, vi har planerat att besöka och provsmaka minst 5 destillerier. För att komma dit var vi tvungna att bila till Kennacraig för att ta färjan över till Port Ellen, biljetter och bilplats på färjan hade vi beställt hemifrån.

Vi tog väg M8 från Edinburgh till Glasgow. I Glasgow bytte vi till väg A82 som vi följde en bit, sedan blev det A83 hela vägen till Kennacraig.

Vi märkte snabbt att vägen blev smalare och kurvigare när vi lämnade M8 och ut på A82, som ligger i en vacker miljö med höga berg och djupa dalar med får som betar. A82 ligger längs med Loch Lomond. Efter några mil så gjorde vi ett stopp vid en liten stad som heter Inverarary, där vi sträckte på benen, gjorde toalettbesök samt lite inköp av öl och whisky att ha i bilen.

Staden ligger vackert vid Loch Fyne.

Inveraray Castle är en attraktion på orten, scener från serien Downton Abbey har spelats in här. Slottet byggdes på 1740-talet.

Högst upp på berget fins ett vakttorn. Hertigen av Argyl som äger slottet ansvarar för dessa landmärken och broar i området.

Main street med affärer där vi inhandlade vår färdkost.

Båtarna stod på botten och inväntade flod.

Skål och välkomna till Skottland.
Nästa blogginlägg blir det bilder från färjan mellan Kennacraig och Port Ellen, på styrbords sida såg vi destillerierna Ardbeg, Lagavulin samt Laphroaig.
Tillbaka från Skottland.
Hemma från Skottland, nu är det bara att att sätta sig och "framkalla" en stor mängd bilder i Lightroom.

