Robbans blogg
Kul på jobbet!
Jag har hållit på sedan klockan fem i morse så det är dax att lägga sig - och ingen bild blev det idag men däremot någon annans videosnutt. Se längst ner i bloggen!
Det började i morse på Landvetter att 06.40 planet blev inställt och en mängd människor skulle då med avgången 07.00 istället. Jag hade bokat just det planet så jag var trygg. En och annan försökte gå ombord på planet utan att ha sittplats bokat men personalen hanterade det bra och radade upp dem i en stand-by kö.
Resan till Stockholm gick bra, missade nästan frukosten då jag somnade innan vi lyfte, och när vi landade meddelade man att många plan var försenade från Arlanda så de som hade bokat anslutande flyg hade trots det inställda planet fortfarande chans att komma iväg med de plan de hade tänkt ta från början. Jag brydde mig inte för jag hade gott om tid till mitt möte. Skönt att slippa stressa!
Efter mötet så var det samma lunk tillbaka till Arlanda , jag hade bokat 17.45 så det var gott om tid. Men när jag kom till Arlanda ca 15.50 ser jag att mitt flyg var inställt. Va f-n?! Gick omedelbart till Service Desk och de meddelade att jag blivit ombokat till 18.50 - usch nej, tänkte jag, skall jag gå och dra här på flygplatsen så länge. Snabbt frågade jag om det inte fanns plats på 16.15, och det gjorde det. Snabbt ombokad och med blixtens hastighet tog jag mig igenom säkerhetskontrollen stod jag vid gaten tio minuter innan avgång. Då meddelar de att planet har fått en slottid klockan 16.42 så det var ingen brådska. Nåväl, jag kom med och kunde nu i lugn och ro ta på mig bälte, hämta en tidning m.m.
Idag var första gången jag sett att piloten står i mittgången och pratat inför passagerarna, det var lite kul för han hade humor.
-"Titta och lyssna noga på säkerhetsinformationen, kanske det är något nytt som kommer idag", sa han. Det gjorde iallafall så att jag drog lite på smilbanden. Tänk om det kunde vara så här på flygen jämt!?
Klicka på länken så får ni se hur man har gjort på Cebu Pacific: http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-11499315
"Hata Göteborg"
Idag var jag på hockey på Scandinavium där Frölunda tog emot AIK och som vanligt när Solnalaget är på besök så skall det stärkas upp med extra poliser. Idag var ingen annorlunda dag men ute på gatan verkade det ändå ganska lugnt innan matchen. Enbart ett gripande som jag kunde se.
"Hata Göteborg", gapade AIK-fansen inne på arenan och i tredje perioden när Frölunda ledde med 4-2 kastades en flaska från AIK klacken in mot Göteborgspubliken. Trist inramning som tog ens intresse ifrån vad som hände på rinken. Polisen blev tvungna att ta på sig sina hjälmar och synas ännu mer för den lilla klick bråkstakar. Det fanns en del AIK supporters som var där för matchen också :-) - men det var kompisarna som bråkade som fick uppmärksamheten. VF vann med 4-3.
"Hata Göteborg" - brukar ju även Gaisare ropa under fotbollssäsongen - hallå, är inte GAIS från Göteborg?!
Bilden nedan är tagen med min Iphone och omgjord till en "tiltshiftbild" med hjälp av en app i mobilen.
En nattbild i kylan.
Gick förbi Katolska kyrkan vid Heden efter lite shopping med fru och dotter och tyckte ljuset var lite kul. Men jag kan inte komma överens med mig själv om bilden skall vara svartvit eller i färg. Klicka på bilden för att se en färgbild :-)
Bara en timma sen!
Verkar som att de jättegamla tågen är mer pålitliga än de gamla X2000. När kommer X2011 tågen, det borde bli dax snart?



