Robbans blogg

Upplevelser och fotografering i allmänhet.

Åter i Sverige.

Har besökt Cypern  under en vecka och passat på att lata mig i 33-35 graders värme men det blev ändå över 300 bilder tagna som nu skall taggas och behandlas på ett eller annat sätt.

Det blir nog ett bildspel och en bok av de bilderna.

Postat 2010-08-03 01:27 | Läst 1691 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Semesterfeeling!

Vaknade för andra gången idag av att telefonen ringde men innan vi hittade en lur hade den som sökte oss redan lagt på. Jag tänkte att det är väl bara att ge sig upp från sängen samtidigt som hustrun ropade att det var vackert väder. Båttur idag? Men hallå, man kan inte bara bedöma detta genom att titta ut. Men efter att ha kikat på väderrapporten så verkade det lovande.

Efter frukost packade vi ihop våra attiraljer och stack iväg till båten och ut till en av öarna vi varit på förut.

 

Utan problem fick vi lagt ankare och kunde hoppa i land på Risö för denna gång skötte dottern ankaret. Sist blev det lite fel :-). Förutom en annan båt var vi helt själva på ön. När vi badat och fikat lite så tog jag med mig kameran på en liten öpromenad.

 

Personerna på den andra båten visade sig också vara intresserade av foto. Underbar dag med klart väder med god sikt ända till Marstrand.

 

Efter promenaden blev det lite ytterligare sol och bad innan hemfärd. Idag fick jag den första riktiga känslan. Jag har semester!

Postat 2010-07-10 01:54 | Läst 1709 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Badbild från "Ärtsjö".

Idag har det varit en värmebölja men tyvärr också en hel del blåst, det har varit en frisk bris på ca 8 m/s som ökat på under eftermiddagen - kvällen. Detta innebär att vi inte har kunnat ge oss ut med båten som vi önskade. Istället fick vi bunkra lite mat och annat inne i Kungälv.  Efter matinköp och andra bestyr stack vi iväg för att bada och äta de inköpta räkorna på någon av alla klippor på vägen ut mot Marstrand. Det blev Instön men tyvärr hittade vi ingen lä någonstans och med svansen mellan benen åt vi hemma istället. Dottern tog sig ett dopp i havet innan vi åkte hem.

Själv passade jag på att bada i "Ärtsjön" igår, foto taget av granngubben.

Postat 2010-07-03 19:05 | Läst 3403 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Min Brysselresa.

Nu har jag lagt ut några av bilderna jag tog från min Bryssel resa. En ganska trist stad till en början men när man kommit underfund med staden så var det ganska trevligt där. Tog en dag innan jag vande mig vid pulsen jämfört med andra städer jag varit i. Vi stadsvandrade flitigt under vår vistelse och var t.o.m. uppe i ottan för att plåta på Grand Place utan folkmängder. När fötterna ömmade satte vi oss gärna på ett café och drack något gott Trappist öl. Ibland blev det såklart flera. Belgarna påstår sig ha uppfunnit pommes frites? Nåväl, de gör bra mat och jag kan varmt rekommendera kokta musslori vitlök. Buljongen som var längst ner i grytan var bara så god. Det bästa var att man inte kände sig ruinerad när notorna kom in. Närvaron av EU delegater i staden har drivit upp lägenhetspriserna enormt. Man får betala duktigt för en ganska dålig lägenhet om man skall bo nära centrum. Vid EU parlamentet med omnejd hade man kostat på både gator och hus. Kom man en bit från Parlamentet och alla skyskrapor blev det både sämre boende och infrastruktur. Jämför man standarden på boende, tunnelbana och gator mellan Bryssel och Madrid, vinner Madrid lätt.

Det kommer fler bilder senare så håll utkik. Klicka på bilden så kommer ni till min portfolio.

Postat 2008-05-09 00:28 | Läst 4445 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera
Föregående 1 ... 10 11