Klick. Klick. Klick.

Gran Canaria – inte bara sol och bad

Hur kul är egentligen Gran Canaria, kanske du frågar dig? Det beror på, svarar jag då. Visst är mycket tillrättalagt för de tusentals turister som landar på ön varje dag för att få lapa sol under en vecka eller två. Men det finns mer genuina delar och platser som kan vara kul att besöka.

Jag och familjen valde Puerto de Mogán som bas. En fiskeby på den sydvästra delen av ön. Och trots en hel del hotell och ”apartments” fanns det ändå en genuin kärna. Eftersom vi hade hyrt bil tog vi oss också ett par utflykter, bland annat till Las Palmas och en tur upp i bergen.

Med på resan hade jag en enda kamera – en Panasonic LX 100. Kameran är lite för stor för att gå ner i fickan men tillräckligt liten för att sällan vara i vägen. På det stora hela fungerade den bra, även om jag då och då hade önskat mig lite mer tele. 75 millimeter är i kortaste laget.

Panasonic LX 100, smidig kamera med en 4/3-sensor.

Fast nu tror jag det räcker med bokstäver i det här inlägget, det är ju bilder det handlar om. I nästa del drar vi upp i bergen och besöker Las Palmas.

Puerto de Mogán.

Puerto de Mogán.

Puerto de Mogán.

20 meter under ytan - ubåtstur i Puerto de Mogán.

Vraket - ubåtstur i Puerto de Mogán.

Puerto de Mogán.

Puerto de Mogán.

Puerto de Mogán.

Puerto de Mogán.

Puerto de Mogán.

Puerto de Mogán.

Publicerad 2015-01-26 15:50 | Läst 5324 ggr
Björn Wångblad[BF] 2015-01-26 16:09
Puerto de Mogan är ursprungligen en fiskehamn. Själv fick jag inget fotonapp där 2013. Las Palmas 2014 gav mer utdelning. Nu blir det Madeira. Igen. Gillar det gamla paret.
Svar från yamahafj 2015-01-26 16:47

Las Palmas är större och det är inte turister vart man än tittar så för gatufoto är den staden så klart bättre.

Japp, det gamla paret var sköna. När jag frågade om jag fick fota lade damen armen om sin man...

Är Madeira kul ur fotosynpunkt?
froderberg 2015-01-26 16:22
Trevlig läsning. Och inspirerande. Ska själv till Gran Canaria på sportlovet. Får se hur höga fotoambitionerna blir då.
Svar från yamahafj 2015-01-26 16:49

Till vilken stad ska ni, Magnus?

Det är tudelat det här med att ta med en kamera. Det är väldigt lätt hänt att man går in i plåtandet och glömmer familjen och att njuta av sol och bad. En av dagarna lät jag kameran vara. Det var riktigt skönt.

Rekommenderar en tur till Palmitos Park, bilder därifrån kommer i nästa inlägg.
froderberg 2015-01-26 18:14

Jag ska till Patalavaca på Vings egen anläggning. Har inte varit på Gran Canaria tidigare och har dålig koll på vad man kan göra. Åker med min 9-årige son, så hans intressen får gå i första hand.
Margareta Cortés 2015-01-26 17:20
Gran Canaria ska man inte förakta bara för att många åker dit, finns mycket trevlig och även genuint att uppleva där. Det är dessutom betydligt trevligare än att ligga på stranden eller sitta vid poolen och bränna sig rödfnasig. Vilket du också visar med dina bilder.
Fotspåren i sanden var häftiga och det gamla paret charmiga.
Svar från yamahafj 2015-01-26 22:50

Tack för din kommentar.

Jag gillar solen men blir snabbt rastlös och vill gärna hitta det geniuina. På en familjeresa blir det dock mycket barnen som styr.