Upplevelser och fotografering i allmänhet.

Bildbearbetning i Photoshop.

Tog bilden på Islay när vi besökte Ardbeg för guidad visning och whiskeyprovning. Minns att jag irriterade mig på att en bil stod i bakgrunden och sabbade min komposition.

Tycker ändå jag fått till det efter lite PS-arbete, gillar ni slutprodukten eller är någon av de andra versionerna bättre? Tycke och smak är olika, kul ändå att man förbättra sitt egna fotografi. 

Lite diffus bakgrund Original

Inlagt 2021-02-08 23:49 | Läst 1421 ggr. | Permalink


(visas ej)

Vad heter Disneyfiguren Kalle A*** i efternamn?
Dubbelolle 2021-02-09 00:32
Riktigt bra, spännande med himmelsbakgrunden! Hälsn, LO
Svar från Robert Kobsa 2021-02-09 07:32

Tack för kommentar, då fungerar den.
pdahlen 2021-02-09 06:03
Himlen blev ju bra, mer fundersam till ögonen. Ursprungsbilden har ju naturligt ljus därefter blir det rena strålkastarna, vill man ha att det ser ut som strålkastare så är det bra som det är, annars kunde man mer gå tillbaka till ursprunget. Man kunde kanske i himlen lägga in lite överstrålning så blev det mer liv där och som läcker ut genom ögonen.
Svar från Robert Kobsa 2021-02-09 07:31

Tack för kommentar, jag skall jobba vidare med din tanke på överstrålning. Jag ville ha strålkastare som ögon, tänkte mörka ner bilden ytterligare för att få fram ögonen ännu mer.

To much, ja kanske.

Kom på att hjorten blev väldigt lik general Grievous.

https://images.app.goo.gl/apLmm1qSzJGzmatN6