Robbans blogg
Kennacraig till Port Ellen.
Efter Inveraray blev det några mil till i bilen på slingriga vägar tills vi kom fram till hamnstaden Kennacraig, där vår förbeställda färja väntade på oss, den som skulle ta oss från fastlandet ut till Islay och Port Ellen.

Vi hade en otrolig skön båtfärd med nästan stiltje och horisonten var så vacker.

Vi passade på att äta lite kvällsmat på båten då färden skulle ta cirka två timmar. Vad annars än en mörk Islay Ale och Haggisburgare.


Efter maten började vi närma oss Islay och vi kunde skymta några whiskey destillerier. (Naturligtvis så lämnade jag kvar mitt teleobjektivet i bilen så det fick bli bilder med 70 mm objektiv istället, det var inte tillåtet att gå ner till bildäck under färd). På bilden nedan står jag och fryser, då även jackan låg i bilen, bilden är tagen av © Håkan Alexandersson.

Första destilleriet vi passerade var Ardbeg. (Det står Arbeg tydligt på fasaden när man förstorar upp bilden, dock inte möjligt i detta forum).

Sedan såg vi Lagavulin och sist Laphroaig.

Destillerierna ligger otillgängligt med en massa kobbar och skär framför, etableringen av destillerierna så här otillgängligt är helt avsiktlig för när man tidigare producerade whiskyn olagligt på ön så kunde man se skattmasen komma från fastlandet denna väg. Då hann man i lugn ro demontera tillverkningen och gömma all sprit någonstans ute på ön innan han hann fram.

Så var man äntligen framme till Islay andra största stad Port Ellen.

Sakta gled vi in i hamn. Man hade även här ett destilleri för länge sedan men det är numera nedlagt. Dock finns det fortfarande flaskor att köpa för den som har mycket pengar i sin plånbok. Den billigaste på Systembolaget kostar ca 7000 kr.

På Islay har man de rökigaste whiskysorterna i världen och numera mältar man kornet i Port Ellen efter speciella recept för de övriga destillerierna på ön. Mer om detta kommer jag skriva om senare, nu skall vi i land och åka vidare till vår slutdestination Bowmore.
Semesterbilder under framkallning.
Håller på med att plöja igenom bilderna från vår Thailandsresa. Det blir någon/några bilder var kväll. Här är två stycken som jag tycker passar bäst i svartvitt. Klicka på bilderna för att förstora dem.
I den första bilden gillar jag lugnet, skönt att vara ifrån hettan en stund och bara sitta i skuggan.
Överallt hade hotellgästerna tillgång till trådlöst nätverk. Här sitter en familj djupt insjunkna i var sin dator/smartphone med antagligen olika sysslor. Titta speciellt på pojken i mitten, undrar vad han spelar för något!?
Dagarna går...
Här skulle jag kunna plåga er med långa dagsboksanteckningar men jag skall skona er, bilderna får tala sitt egna språk.





Grüße aus Kiel!
Vi gjorde en weekendresa till Kiel med kompisar där vi shoppade, skrattade och bara hade det bra. Härligt!
På julmarknaden åt vi korv, jag åt en bratwurst och frugan åt en krakauer med bröd. Krakauer är en polsk korv ursprungligen och den är jättegod. Vår vän Hasse sa “krankenwurst” när han beställde sin korv, gissa om tyskarna skrattade då krankenwurst kan översättas med sjukkorv.
På resan fick min Lumix LX-3 följa med - så det blev bara lite snapshots. Nedan visar jag lite retusch, före och efter! Ville få hustrun att framträda mer .
Före
Efter
Bara en timma sen!
Verkar som att de jättegamla tågen är mer pålitliga än de gamla X2000. När kommer X2011 tågen, det borde bli dax snart?





