Robbans blogg

Upplevelser och fotografering i allmänhet.

Labadee, Haiti.

Framme på Haiti fast enbart på en privat strand som hyrs av Royal Caribbean International, vid namn Labadee. Arrendet sträcker sig till år 2050 och man har satsat många miljoner dollar så att deras största fartyg kan komma dit.

Vi blev kluvna av att vara här då allt var så tillrättalagt för oss turister med en mängd saker att uppleva och göra. Det enda vi fick se som var "äkta" var en uppbyggd by där de visade oss hur man gör jordnötssmör och bakade bröd av kassavarot.

Det var rätt skönt att bada efteråt och ta en öl för att bara diskutera,  hur de riktiga invånarna har det efter stormar och fattigdom kan vi inte föreställa oss. Märklig känsla.

Postat 2017-04-18 23:51 | Läst 2060 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Everglades

Nu har vi förflyttat oss från bebyggelsen i Fort Lauderdale och kommit ut till Everglades med alligatorer, fåglar och andra djur. Och för att ta sig fram i vårmarken så fick man åka Airboat som har stora propellrar bakom som för den flatbottnade båten framåt ovanför vegetationen och vattnet. De gick fort men båtarna kändes inte särskilt effektiva.

Vi fick lära oss mycket om Everglades, bland annat det här:

Everglades är inget träsk. (Everglades är en oändlig flod av gräs – hur konstigt det än kan låta).
Alligatorer gillar inte människokött. (De vill ha djur som är lagom stora att svälja direkt, och det finns miljoner alligatorer i Everglades. Det är totalförbud att mata dem för då förknippar de människan som en källa till mat och de rör sig då in mot tätbebyggda områden).

Omgående när vi klev på båtarna så såg vi vår första vilda alligator i vattnet. Under turen fick vi lära oss mycket av alligatorer och vad som är skillnad mot en krokodil. I Everglades finns både alligatorer och krokodiler sida vid sida. En krokodil gillar dock mer salt vatten så de finns närmare kusten.

Förutom kräldjuren fick vi se en mängd olika fågelarter. Nedan har ni en Häger och en Sultanhöna som heter Lucy, måste vara den färggladaste fågeln i Florida.. 

Postat 2017-04-15 00:02 | Läst 2435 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

USAs Venedig?

Fort Lauderdale, Florida, kallas även USAs Venedig med över 460 km kanaler och vattenvägar. Sedan 1800-talet har man grävt kanaler och dräneringar för att skapa beboliga ytor.

Vi tog en tur med den gamla flodbåten Jungle Queen för att inspektera kanalsystemet.

Det fanns även en River Queen.

Man kan även ta den snabbare flodtaxin men då missar man en del av den guidade turen.

Vi såg stora palmer som majestätiskt tronar på tomterna där villor för 20-80 miljoner kronor är byggda och fantastiska båtar, värda lika mycket.

Här bor eliten kan man säga. Dock har en del köpt så stora båtar att de ej längre har råd att köra dem. De bara ligger vid kajen hela tiden. Vet dock inte om nedan båtar är sådana.

Självklart så har pelikaner sin plats på bryggor och pålar. Vi såg även leguaner som solade sig i träden.

Postat 2017-04-14 00:44 | Läst 2004 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Florida, Fort Lauderdale, strandpromenaden

Fördelen att resa till USA är att man troligtvis är väldigt morgonpigg på grund av tidsomställningen. Jag passade på att använda tiden genom att möta soluppgången och här är lite bilder från vår första morgon.

Här är jag på spaning på en folktom strand.

Sakta vaknade man och de första motionärerna kom ut.

Längre bort på strandpromenaden såg jag denna restaurang, känner ni igen den?

Yes, den har ni nog sett i Forest Gump filmen, Forest startade ju en restaurang i slutet på filmen tillsammans med sin kärlek Jenny.

Fler fina vyer, Fort Lauderdale är väl värt ett besök, lite lugnare än Miami Beach.

Postat 2017-04-12 23:11 | Läst 2124 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Schladming - på semester

Vi åkte på alla de fyra sammanhängande bergstopparna (Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen och Reiteralm). Antingen åker man skidor mellan dem eller så tar man skidbussen som ingår i liftkortet.

Enligt turistbyrån så är det Österrikes största skidområde. Här finns några av Europas längsta backar och svåra världscupspister, men de flesta backar är röda eller blå.

"En backe i Sälen är som en transportsträcka i Schladming".

Gondolliften utanför hotellet tog oss ända upp till Planai, alla bergen är ungefär lika höga, cirka 1900 meter.

Tittar man på pistkartan så ligger Hauser Kailbling längs till vänster men när man står på toppen av Planai så åker man till höger för att komma till Hauser Kaibling. Det blir lite mystiskt i verkligheten vilket beror på att man åker runt berget.

Från alla fyra bergen kan man på långt håll se Dachsteingletscher som är 2700 meter hög och är en glaciär.

De tre första bilderna nedan är tagna med iPhone 6 panorama funktion. Behändigt att använda mobilen i skidbacken vilket faktiskt innebär att bilder blir tagna.

Planai
Hauser Kaibling
Hochwurzen
Reiteralm

I Reiteralm lägger många nationer sina träningsläger och just denna dagen tränade USA tjejerna där inför säsongsavslutningen. Oj, vilken hög fart de har när de kör Super-G i sina tunna trikåer. Det går fort när man ser det IRL, då skall man betänka att det går ändå snabbare när de kör störtlopp.

Om man tar en paus från skidåkningen i Schladming så kan man ta en promenad i byn där det finns lite shopping, restauranger och  och många bagerier. 

Schladming är en trevlig liten by och har t.o.m. ett bilfri torg som ligger till vänster om Martin Luther-Straße. 

Fastän inte Hans var med på resan så fick vi ändå göra en traditionell koll över byns kyrkor.

Byn har två kyrkor, en protestantisk och en katolsk. Nedan ser ni den Evangeliska-Lutherska kyrkan med 1000 platser, Schladming kyrkan är den största protestantiska kyrkan i Steiermark.

Den katolska kyrkan nedan byggdes färdigt 1532 efter tio års byggande. Bredvid den katolska kyrkan ser man den gamla stadsporten ”Salzburg gate”.

Genom Schladming rinner floden Enns som är en biflod till Donau. Vatten från bergen fyller på floden och enligt våra guider har man inga begränsningar på vatten när man gör konstsnö i backarna. Det är bara att "kötta på".

När man tröttnat gå runt så kan man sätta sig på ett av de många bagerierna och kanske äta en tårtbit. De kan sina bakverk och två kan dela på en tårtbit - eller inte.

Postat 2016-03-25 01:25 | Läst 4564 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera
Föregående 1 2 3 ... 4 Nästa