Stefans bilder

Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.

4 olika fåglar

Här har jag samlat 4 olika sorters fåglar, fotograferade vid samma tillfälle.  Vid dammar med mycket bladvass, omgivet av klibbal, pil och videväxter. En rik fågelmiljö, där man får ihop en samling som denna på 15 minuter, om man har tur. 

Kanske är det 5 olika sorters fåglar, man vet aldrig. Jag startar med att söka in i vassen.  Detta är nog en sävsångare.Här vet jag inte säkert, rör, vass eller sävsångare?Detta är nog en vassångareMen är det säkert?Sen fortsätter jag sökandet i de mörkaste mest igenväxta partierna med höga ISO. Plötsligt dyker en riktig favorit upp, gärdsmygen. Jag har inte många sekunder på mig - borta!Jag går några steg och ser upp på telefontrådarna. Där satt en lång rad, väntande på höstflytten. Staren är en stilig fågel, åtminstone tycker jag att det vuxna är det. Ser ännu högre, ljudet avslöjar dem. En rad tranor. Kan det vara så, att den äldre bakom berättar för den yngre? Säkert har de sitt eget språk. Nu är de helt borta sedan 2 veckor. 

Postat 2016-10-15 20:46 | Läst 978 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Småfågelmix

Det är skönt att ha bildlagret att ta av när jag sitter här småfebrig och vindarna piskar träden utanför. Här är lite överblivna fågelbilder som inte passade in någon annanstans. Tagna under en kort stund medan värmen fortfarande var kvar.

En sångare tar morgonens första solbad och blir varm igen. Jag vet inte arten, svårt att se så här.Blåmesen smälter väl in bland klibbalens grenar. Klibbalen är ett väldigt betydelsefullt träd, både för natur och människor. Och en fantastisk miljö för småfåglarna. Gott om mat och gömsle. Mindre bra teknisk bildkvalite tyvärr dock. En bofink från i år är lite nyfiken. Vildlevande pilfink, de är ganska skygga. Trivs utmärkt bland buskarna i våtmarkerna. Sådan frisyr kan en stressad sliten förälder ha.En lövsångare i ett jolsterträd möjligen.Blåmesen förekommer ofta i vassområdena.Bara en enstaka gren på ett pilträd eller en klibbal är en hel liten värld att utforska för en liten talgoxe.I skyddad miljö i törnbusken. Så liten, så vacker, men jag vet inte vad det är för art. Bilden gillar jag själv, skarp pippi i fokus i sin naturliga miljö. 

 

Postat 2016-10-15 10:19 | Läst 669 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Vid kusten

Tosteberga ängar, en plats där jag gärna går alla årstider och väder. Inga jätteavstånd, och lagom mycket äventyr. 

En häger flyger över över Borneos ångande skogar.......fortsätter över Namibias sanddyner.......men egentligen flyger den över massafabrikens ångande spånhögar. Nymölla bruk ligger alldeles intill naturvårdsområdet.Men visst är här fint, även om naturen knappast kan kallas sensationellt vacker. Alldagligt vacker kanske. Det är bra nog det. Helt vindstilla, inte så vanligt. Här ser jag en mink ibland, någon gång får jag en bild på den, men inte denna gång. Den är inte så värst skygg.I snåren, som det finns gott om, sitter törnsångaren, ser det ut som. Vägglav är rikligt förekommande här, det är ju både rikt på kalk och kväve. Buskarna kan om vintern se väldigt gula ut. Inne i snåren med höga ISOtal på sensorn, sitter denna fågel. Kallar den "grågrön spolformad sångare". Det är en mycket vanlig art. En stackare har fastnat.Den skyldige är inte långt borta. Och ganska liten egentligen, men den lille stackarn i nätet ser nog spindeln så här, tror jag. 

Postat 2016-10-12 20:24 | Läst 1024 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

En fågeltur med cykeln

Som vanligt ett par veckor bak i tiden.

Ovanför huset cirklade tranorna, en bra start på dagen. Jag tog elcykeln ett par km utanför byn. Närmade mig en undanskymd äng försiktigt till fots.Där stod tranorna som jag hoppats. I det ögonblick de får se mig bak buskarna lyfter de. Sedan såg jag in bland träden. Men vad är det? Liknar en trädpiplärka, men jag vet inte riktigt.Ställde mig en bit in i en träddunge, väntade i tystnaden. Plötsligt hördes välbekanta diskreta ljud längre upp i löven, som när löv faller, men inte vid marken. Sen hörde jag tydligare, och såg dem. Det var ett meståg. Eller vad jag ska kalla det för. Det verkar som om när häckningen är över, så samlas alla möjliga småfåglar och drar tillsammans i matsök genom skogen. Ger väl bättre säkerhet. Men hade jag tur nu?Jodå! Två eller tre stjärtmesar såg jag också. Denna i typisk fågelposition, med stjärten mot mig. Sedan drog de snabbt vidare. Underbart är kort. Tog cykeln hemåt.På ett fält i byn hade storkarna sin årliga höstkonferans. Det har de ett par veckor varje år, kommer från olika håll, och står på något fält ett par timmar tillsammans under dagen. Undrar om de kommunicerar på något sätt. Tog några bilder, så ni får se. De håller ett avstånd på 30 meter, om de ska vara obesvärade. Här en i profil. En större ringmärkning på ett ben, en mindre på det andra. Den här har trampat djupt i leran. På håll såg det ut som ett illa läkt benbrott, men det var bara lera. Sen var jag hemma någon minut senare. 

Postat 2016-10-01 20:53 | Läst 928 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Mer eller mindre föreställande bilder

Här är lite som blivit över, samlade dem i en särskild hög.

Först en råget, lite långt håll kanskeoch kidet, också långt bortSedan en jag tyckte om att göra, hämtade motivet djupt inne i skogen, tyckte jag fick en lysande ide´.och här i svartvit. Denna gillar jag själv, är glad över bilden.En liten svamp fick hänga med när jag ändå var där. Lade mig platt i den mjuka mossan och vände mig mot ljuset. Där stod den, så tydligt i ljuset, fin att se på.Här får skogen sköta sig själv. Inte promenadvänlig, men spännande. Vet inte om någon hörde när träden föll här en gång, men jag är glad att jag inte stod under. Det mörka hålet rakt fram ser ut som ett björnide, men det finns ju inga björnar i Skåne. Här har jag stått och sett så länge på gammelskogen, att den börjar titta tillbaka med sina ihåliga ögon. 

Postat 2016-10-01 11:54 | Läst 1705 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera
Föregående 1 ... 63 64 65 ... 78 Nästa