Återfunnen mapp - i himlens närhet
När jag skrev bloggen "i himlens närhet" hade ju en hel bildmapp försvunnit. Nåväl, nu fann jag den av en tillfällighet på en oväntad plats i datorn, hade gett den en tokig beteckning. Så kan det gå med en trött gubbe. Nu är han också trött, och hoppas att allt blir rätt.
Här kommer bilderna.
Först när solen tittar upp, i något grälla färger
Sedan övergår jag till det mer realistiska
Solen stiger
och molnen dekorerar
Ett hål in i himlen
Tänk att kunna flyga fram och runt den lilla pelaren där
Här har jag släppt loss solens kraft
och nu lyser den från rätt plats i rätt vinkel
måste stå och titta
jojo, lite väl överdrivet och våldsamt
Och sen passerade en mås, blev en bild trots det något klena ljuset
Här slår morgonsolens strålar rakt mot hagtornsträdet, Ett träd som är trevligt att sitta under om man vill se ut mot havet
En sista himlabild
Så iväg, och - en kanin!
Ett ungdjur just skrämt av något som troligast var varg. Lägg märke till alla varningstecknen: 1. mycket upprörd 2. öronen bak 3. svansen i vädret och 4. en blick som inte direkt är tillgiven. Någon minut senare var jag omringad av 2 flockar, men hade ju tur.
Efter att jag släppts av korna, promenerade jag vidare, här en stenskvätta
Lägger mig ner och väntar. Snart kom haren
en kanin satt under törnbusken. En som är basföda måste vara försiktig.
bäst att dra nu
Inne i snårskogen satt en lövsångare
och under den växte en orkide
slutligen en av årets starar som bedömer om figuren med det stora onda ögat är farlig?

Fanns många godbitar där, vissa av himlabilderna påminner om någon altartavla jag sett någonstans.
Kossan såg nästan ut som man förställer sig galna kosjukan.
Kanin och hare var betydligt rarare.
Tack! Jo, jag blev allt överraskad när jag fann bildmappen.
Hälsningar Lena
Tack Lena! Jo, det var kul att finna mappen, men tyvärr har jag fler och fler mappar som ligger och väntar. Men det blir nog tillfällen (kanske). Dottern ska snart ha sitt första barn, så jag tror jag kommer att bli upptagen av viktigare saker. Men så länge går jag bara ut och njuter av det vackra! Och hur skulle jag kunna låta bli att ta bilder av det? Och vad är bilder om man inte delar med sig?