Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.
Mer vårtecken
Tog en tur ut i trädgården i går e.m. och räfsade lite. Blev några vårbilder också.
Detta är en fin tidig lökväxt att plantera i grupp, tror den heter något med stjärna, minns ej.
Se här, två vårtecken samtidigt. Både bi och scilla.
Då är ju humlan också ute och surrar så klart.
Den botaniska krokusen är snart helt överblommad.
Men balkansippan håller ett par veckor till.
Vanliga krokus är som bäst nu.
Åt söder fann jag denna lilla påsklilja. Väldigt blyg var den.
Inlagt 2017-03-25 08:08 |
Läst 942 ggr. |
Permalink

Hälsningar Lena
Tack så mycket Lena, och hav tålamod! Det kommer. I går var det ovanligt varmt och vindstilla, behövde inte ta på mig något när jag gick ut och räfsade, plötsligt dök de små vännerna upp i rabatten. Än så länge har jag hönsen (fasanerna) som kommer och går, men snart ska hönorna lägga ägg, då går de utanför byn (hoppas jag, det är lite jobbigt att bli attackerad annars). Tuppen väsnades rysligt utanför sovrumsfönstret kl 06.00.
🙂
Nä du, jag tvekar icke det minsta. Tack!
Fast lite krokusar har kommit upp och i år har jag lurat rådjuren och satt upp stängsel runt en rabatt så att även jag får njuta av dem.
Sol i dag så det kanske sätter lite mer fart nu.
Otvivelaktigt är det så, särskilt om jag jämför med släkten i Kalix.....
Men kalla nätter styr mycket, växterna avläser och vet.
Krokusätare ja, när vi var nyinflyttade fixade kaninerna det, men sen skaffade vi katta, och problemet försvann. Nu långt om länge efter kattans försvinnande, har en kanin dykt upp igen. Det är ett djurliv jag inte vill ha här, nu när jag tänker börja odla grönsaker igen. Det är väl resultatet över att bo nära naturen, diverse gnagare som åkersork och kanin.
Det gör de, Mars är bara en så seg månad. Tack!
Nöjde mig med det ...var när solen sken.
Visst är det så härligt nu kommer något nytt varje
dag i trädgården men var kallt bortåt kväll.
Finfina bilder.
Gun-Inger
Tack! Själv har jag svårt att låta bli kameran när något av intresse visar sig.
Mycket tack Mikael! Skriver detta på morgonen, soligt och 1 grad varmt, men snart steker solen till. Utanför står fasanen och försöker locka hönor.
Ha det gott/Stig
Tack Stig, just nu har det börjar accelerera här, nollgradigt till frost om natten, men riktigt varm sol på dagen.