Landskap - 3
En vecka gamla bilder, hinner inte riktigt med. Men äntligen denna morgon, just som jag stod i trädgården och tog bilder på häggmispel, så hörde jag en välbekant stämma just bakom mig. Vände mig om, och där satt den mitt i alla blommor i plommonträdet mot en blå himmel: Törnsångaren. En härlig fågel, som berättar för mig, att när som helst hör jag näktergalen och svarttärnorna kommer. Har mitt 200 mm på, avståndet perfekt, men har helt fel fokusinställning; ingen punktfokus, blir bara grenar och en suddig törnsångare som visserligen väntar lite på mig, men den har inte riktigt det tålamodet utan flyger innan jag har ändrat klart. Men en vacker syn var det. Törnsångaren kan vara skygg, men plötsligt kan den posera en liten stund också, tyvärr sällan. Nåväl, här kommer lagerbilder på landskap igen, sen ska jag ut och fundera på fönstermålning.
Nu gör jag ett nytt försök att skriva ovanför bilden. Får se hur det går.
Minusgrader.
Där ute, borta i kanten vid vattnet, finns de intressanta fåglarna. Oåtkomliga.
Snart töar frosten. Men det var då det. Nu är det så varmt om dagarna, att ingen jacka behövs.
Et minimalistiskt landskap. 

Lite svalare här hos mig både i går och i dag, men det är bra för då försvinner inte det vårvackra för fort.
Fint att höra om din morgonupplevelse med fågeln, du får säkert en bra bild senare, viktigast var upplevelsen.
Satt för en stund sedan på altanen här och tittade på rödhakens morgonbestyr och såg att den uppskattade talgbollarna. Den var för en stund ensam herre på täppan vid fågelmaten och vågade tydligen ta för sig då.
Tack Margareta, rödhaken är försiktig, och brukar inte sitta mitt bland de andra på matbordet. Det är härligt att se. Tar en paus nu efter att ha rest stegen, dörren är öppen och fågelsången strömmar in, även någon liten sångare har jag sett och hört härute idag.
Hälsningar Lena
Tack Lena, tror jag rodnar lite i blygsamhet.
Hälsn!
Tack Jan, den hörs ända in när den far upp i toppen av ett plommonträd och sjunger några sekunder. Sen har jag skymtat en del annat bland alla blommande fruktträd, men de gömmer sig väl, blir halvdana bilder, men det kommer fler dagar.
Ha det gott/Stig
Tack Stig, i nästa och sista landskapsomgången skall du få en bättre trädbild, om jag inte minns fel. Jag tar förskräckligt mycket bilder under vår och försommar, får lägga in dem och ha till vintern.
En fråga: När jag förstorade dessa bilder fyllde de nästan bildskärmen. Det har jag inte sett förut. Hur mycket är max bildpixlar man kan ladda upp egentligen, någon som vet? Och hur många pixlar var detta?
Tack! Jag har försökt ladda upp en bild oförminskad, men det gick inte, bara testat en gång. Jag använder ett bildbantingsprogram som är oerhört litet och enkelt, härstammar nog från när Windows 3.1 var nytt. Det är snabbt och praktiskt, blir precis lagom stora bilder, lätt att skicka, men kan ändå ses på stor skärm. Vet inte ens om programmet har ett riktigt namn.
Tack så mycket!