Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.
I snäppornas värld
Cyklade idag till Trafikverket för att förnya körkortet, och väl där har jag glömt ta med handlingarna, någon som varit med om något liknande? Det blir nytt försök senare, men det var en fin cykeltur, så bra har jag inte mått på många år, helt underbart att ha lite kondition.
Nu blir det snäppbilder.
Svåra att fånga i sin snabba flykt, speciellt i dåligt väder.
Letar i gyttjan
Calidris alpina och juvenil Larus ridibundus
något där?
inte så rädd idag
front
sida
De brukar vara många nu.

Inlagt 2017-08-04 10:14 |
Läst 571 ggr. |
Permalink

Måste varit ett särdeles besvärligt benbrott förstår jag. Sjukdom är aldrig välkommet.
Jodå, det är bilder från Åhus, enkelt och okomplicerat för mig att ta mig till. Ibland är där mycket, ibland närapå tomt, och det bästa: ibland en överraskning. (här fick jag bryta mitt i skrivandet och springa in innan datorn förstördes av regnskuren)
Höst ja - såg på molnen i går kväll: höstmoln så vackra med varma färger, stora svarta kråkfågelflockar och sträckande gäss.
Exakt! Fullträff.
Hälsn!
Tack Jan, det känns alltid som en framgång när jag prickar in rätt art. Nog för det varit gott om fåglar i trädgården i år - kastade hängmattan just - nedbajsad bortom all räddning, men så hände den mellan mullbärsträden som i år ger väldiga mängder bär, tyvärr blir det inget åt mig just nu.
Tack, och eftersom jag mått rekordbra idag, så trampade jag in en gång till, och nu fixade jag det!