Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.
614 - i trädgården 6 Juli
SMHI lovar inget gott i 10-dygnsprognosen, blivit att handla mat och tala i telefon idag. Ute är det helgrått, kallt, fläckhalka, det betyder ingen cykeltur. Men blombilder har jag att visa.
Fröställningen av clematis "Georg"
här var det kort skärpedjup - prydnadsvallmo. Billig växt, de kan fröså av sig själv så man slipper köpa frön nästa år.
Bornholmsfikonen får inte den där riktiga sötman som fikon söderut, för kallt här.
En läckerhet i landets hela längd
Mera prydnadsvallmo
Temyntan har en busig frisyr
En lilja jag inte har namn på.
Blomflugan långt nere där ljuset får färg av blomman. 
Inlagt 2018-01-14 12:53 |
Läst 1059 ggr. |
Permalink

Vi har ett fikonträd på tillväxt vid sommarhuset, vet inte vilken sort, den ska ge frukt iaf.
Ja det blir nog en tuff 2veckorsperiod, med både snö o kyla
Ha det så gott /Peter
Tack Peter, jag odlar allt på friland, gav bort växthuset, hade problem med vildkatter bl.a.
Hälsningar Lena
Ja, Lena, det är det som är underverket att fundera över när man vandrar över jämnt brungrå frusen mark, eller fält av snö och is, kallt, hårt, livlöst som döden. Sedan kommer det sakta stötvis smygande tills det exploderar i överflöd. Färger, insekter, ljud, det vibrerar av liv.
Tack Björn, känns lite som en dröm nu.
Tack Per, det är mycket lättare att ta bilder på sommaren här nere, vintern är ganska enahanda.
Tack Mats, har tagit mängder med liknande bilder, och kan inte låta bli att fortsätta.
Tack, det är sommar det.
Mv/Gunte..
Tack Gunte, suttit med sommarbilder idag hellre än att gå ut.
Vallmo gillar jag av flera anledningar, den är pampig och vacker, dessutom äter inte rådjuren upp den och efter blomning har den vackra frökapslar.
Så sant Margareta, den är en favorit, den drar insekter också så jag kan ut med makrot. Att inte rådjuren åt den visste jag inte, runt byn skjuter s.k. jägare ihjäl det mesta av rådjur, ibland allt.