Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.
759
Här blir det fågelbilder vid stranden, alltsammans mellan kl 04.30 och 05.00 ungefär. Det är inte mycket till ljus, och ett tag till innan solen går upp minst en halvtimme till innan den bryter horisonten. motljus tillika, så en del bilder blir mer som silhuett.
Här kan man ana var solen skall komma upp
De första storskarvarna sträcker mot frukosten
Där borta är de, mest gäss. Inåt land är gässen vakna och bråkar vilt.
Gäss
och en trut passerar
Gässen har tröttnat på mig och gör en kringgående rörelse
Några snäppor passerar
En trut tror jag
Där var de, bak sandkanten stod de - snäpporna.

Inlagt 2018-08-11 17:07 |
Läst 4632 ggr. |
Permalink

Jag är lite avundsjuk på de vackra färgerna du får i "kassen" så tidigt på morgonen. Men då är det bra att du visa oss dem.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Tack Erik, det blir många varma färger då solen är nära horisonten och belyser molnen från undersidan. Sedan förstärks det när kameran riktas rakt mot solen. Det är härligt att känna att man lever ute i det stora under himlens valv.
Tack Ragnar, det är bara att tacksamt ta en bild när de radar upp sig så fint.
Tack, det är helt rätt, Skiftet September Oktober är en ganska bra tid för de som gillar lågt ljus.
Hälsn!
Tack Jan, de brukar vara vanliga där båda arterna. Har ingen artbestämnings ork själv nu, ligger i ännu en feber, men hann uppleva både tranor och åskregn ute på förmiddagen, tacksam för det.
Mv/Gunte..
Tackar allra mjukast!
Tack Christer, har varit ute i riktigt åskregn idag, härligt.
Tackar allra ödmjukast!
Hela samlingen av bilder är riktigt njutbara.
Tack Margareta!