817
Sol och frost, perfekt för en efterlängtad promenad, tyvärr en kort stund bara. Men det gör väldigt gott i sinnet att få komma ut och uppleva och ta in alltsamman. Det blev Ekenabben som mål för dagen, bara 4 km bort, men med bil för cykel vågar jag inte, sol på frost ger svår halka. Väl där hade jag sällskap med en busslast utvecklingsstörda som hade utflykt, det gör mig glad, det blir lite liv och rörelse.
Redan vid parkeringen njöt jag av landskapet, låg sol mitt på dagen ger intressant ljus.
Går mot sjön
där det fanns lite tunn is
Finast att se på var detta, sol och buskar, det tröttnar jag aldrig på
Mina bilder verkar lite småsuddiga idag, tror ingen skakreducering klarar mina små skakningar. Ibland blir det alldeles skarpt, ibland rent suddigt, här är det nästan skarpt. Eller är jag kanske lite för nära? Svårt att veta.
Denna tycker jag om
Bara lite ris, buskar och träd. Men för mig en vacker värld.
Sen tog jag några bilder hemma, av bara farten.
Ett äppellöv bland körsbärslöven
Det var allt. Hade bara lilla promenadkameran med, och brydde mig inte om att spana efter fåglar idag.















Smuk serie. Jeg synes bedst om nummer 1 og 3. Det første på grund af lyset - selvfølgelig. Nummer 3 på grund af kompositionen med båden i forgrunden.
Med mange venlige hilsener fra Erik.
PS: fornuftigt med at lade cyklen blive hjemme i det vejr.
Tack Erik. De första tre bilderna tog jag med den primitiva optiken Olympus 9mm f8 som har ingen elektronik, endast bländare 8 och avståndet ställs in i 3 steg med en liten pinne. Jag gillar enkla saker, de har ofta lågt pris och lång hållbarhet.
Tack Jan-Olof. Du är en inspirationskälla.
Tack Ragnar, har använt det vid några tillfällen tidigare då ljuset varit dåligt, annars är det bökigt tycker jag, det får bli som det blir. Att komma ut och se är viktigast.
Ha det gott/Stig
Tack Stig, det har varit infektioner på löpande band med mycoplasma pneumoni som antibiotikan hjälper mot just nu.
//Tommy
Tack Tommy, det gäller att ta vara på tillfällena.
Tack Dan, solen piggar upp mig, och när solen lyser genom löv och frosten blänker är det härligt.
Hälsningar, Bjarne
Tack Bjarne, du letar ju liknande motiv, intressanta saker i naturen. Motljus gillar jag mycket.
Hälsn!
Tack Jan, ovanlig Novembermorgon i Skåne idag, 10 grader kallt och några snöflingor.
Ja det är härligt, passade på att vara ute, det är blask på gång tror jag. Tack för dina ord!