På himlen över gräsmattan igår
Ja, hade inte mycket fart, men kunde gå ut och ställa mig på gräsmattan men fågelkameran en stund, det är alltid et nöje. Något begränsad himmel, högt hus, höga träd, men med envishet så går det. Det är fler tornseglare på himlen nu, mindre är andra år och tystare, men alltid kul att öva på. Gjorde tyvärr ett misstag och tog bilderna på 1/2500 istället för som längst 1/3500 så det blev lite sudd i de bilder som var närmast. Men den som är febrig blir ju lite trög i huvudet, det kunde ju stått på P! så det är ändå en framgång.
här t.ex. skulle jag tagit på 1/4000
på nästa ser den verkligen lite tokig ut, vingarna nedåt, alldeles för långt håll som det brukar bli
gladan passerade på en av sina dagliga patrullrundor, uppvaktad av måsar och kajor, men lite väl högt upp, några bilder blev det
sedan är jag lite orolig för fasanen, han har inte synts till på en hel vecka, hoppas han har gått ut på fälten till hönorna, det är en farlig värld.














Hälsn!
Ja, det känns mjölksyra att stå med ett teleobjektiv uppåt och spana, blir att lyfta ner och göra lite armgymnastik emellanåt. Råbilderna är ju blå med svarta krumelurer, lättare när de är längre iväg, men sämre bilder och betydligt svårare hinna med på närmare håll. Hade säkert hjälpt med nya OM-1, ska kunna identifiera och räkna fokus betydligt snabbare, men utgifter till mig själv är jag snål med, känns inte rätt. Kanske senare. Det blir ju att bildbehandla mer med ljus och skärpa på de här bilderna, det syns tydligt i bilderna, de blir lite märkliga. Bakgrund får man inte nämnvärt med teleobjektiv. Tack Jan!
Tack Peter, de är sällan still, men kan ibland nästan ryttla i luften, de är kul att öva på, kanske en dag skaffar jag en OM-1, det hade underlättat fokusering.
Fint och varmt var det, högt flög de tornseglarna, tack Margareta!
Jeg kan ikke huske, hvornår jeg sidst har set Tornsejlere. Så tak for synet her.
Med mange venlige hilsener fra Erik.
Hej Erik, de borde ju trivas i Roskilde, kanske bo i kyrktornet? men behöver ju mat, kanske ont om insekter? ovanför staden,
Jeg kan ikke huske, hvornår jeg sidst har set Tornsejlere. Så tak for synet her.
Med mange venlige hilsener fra Erik.