Lite iakttagelser vid stranden
Lite små noteringar under promenerandet, mulet svalt väder, först några små blommor av det slag folk sällan står och beundrar, till synes obetydliga, startar med grusbräckan som trivs i det öppna torra landskapet i landets södra halva
sedan grusvivan, trivs också i det öppna landskapet i mest hela landet, lätt att förväxla med nagelört som också ser ut som små vita prickar på marken, den är också väldigt liten
skatnävan finns också i det öppna torra i hela landet, finns upptagen i jordbruksverkets ogräsdatabas
vårkorsört trivs på öppen sand och grusmark, vanlig i Skåne - Blekinge och Kalmartrakten
och vad fanns där mer? dagg på marken
en svamp, pyttepytteliten
vintern blev för hård för denna trut, någon tog den
kanske samme som tog näbbgäddan? lämnade några spår?
ett rejält bo i en stor tall
en ostörd strand, skyddad av försvarsmakten, här har en stridsvagn svängt tvärt och skapat möjligheter för konkurrenssvaga växter, solitärbin m.m.












Spännande att ett sladdspår kan skapa en behövd miljö.
HaD/Gunte..
Ja, det gick väl ungefär att få ihop en tråd i det hela, försöker sortera en dags bildhög i olika trådar, undermappar, det blir olika resultat.
Motocrossbanor låter som en utmärkt plats att leta i, om man har lov. Det lilla och stillsamma lockar ofta till skillnad från de färggranna soluppgångar jag visar här ibland. Tack Björn!
Utan min växtintresserade vän hade jag missat många, men de är alla viktiga, ofta vackra, med eller utan namn. Försökte artbestämma med appen plantnet, men den hade få korrekta träffar, är för grov, min vän har lupp och synar växten från blomma till rot.