Spridda bilder från 3 Maj
Det blir lite blandat, det som blev över. Först ett bi med svart bakkropp
jag tror det är ett solitärbi, närmare bestämt ullbi. De solitära bina är inte honungsproducerande men ändå värdefulla då de är mycket duktiga på att pollinera. Många arter är rödlistade, solitärbin trivs inte i det moderna landskapet. De lägger sina ägg i små hålor i mark eller död ved. Har olika solitärbin i trädgården och gläds åt dem, försöker göra det trivsamt.
Här byggs det
En lärkfalk passerar, de kommer när trollsländorna kläckts
Andra sidan en gammal övergiven damm, ett vildäppleträd hade grenar som hängde som blomgirlander framför buskaget. Finns gott om famla övergivna dammar i trakten efter alla tegelbruk, t.ex. heter Herculesdammarna så efter tegelbruket Hercules där en av mina grannar jobbade för länge länge sen.
Sen blir det kärrhöken strykande över vassarna
kärrhöken kommer när gässlingarna kläckts
taget på låångt håll alla
Till sist den vanliga gladan, vill ibland visa fågelbilder såhär, som det ser ut, med den stora himlen.











Kul med lärkfalk, det är en favorit bland rovfåglarna, särskilt när de jagar trollsländor och äter dessa luften
Tak Peter, har byggt egna insektshotell av överblivet skräp, avbrutna perenner och tryckt in i buskar. En del solitärbin lägger ägg bland andra bin, de har hårdare skal. Tog bild på en sådan ätande lärkfalk för ett antal år sedan, går att finna resterna på marken sen när de ätit det gottaste.
Tack Morgan, är det en fin himmel och en fin fågel är det nog bäst att visa båda har jag kommit underfund med. Men en trist himmel beskär jag gärna bort.
Gladan i sista bilden är jättefin. Helt rätt - man vill ibland se både växter och djur i sin miljö.
Det har du nog, skulle tro de är där också då det finns så många varianter av dem. 3 hektar gammelskog låter som mycket nog för glädje utan att ge för mycket bekymmer. Tack Peter!
Det är inte för sent att visa så fina bilder.
Jag dras mest till koltrasten här. Jag tror också att den blev Sveriges nationalfågel ?
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Hej Erik! Jo, det är koltrasten, men jag håller med Lena, blåmesen hade varit bättre. Ha det bra i vädret idag Erik! Och tack för kommentaren.
HaD/Gunte..
Jo, det är ju så med levande varelser som vi, inga gillar skitväder utan trycker i skydd. Det är bara när det är sol varmt och vindstilla det surrar hemma, fåglarna flyger och grannarna myser.