Rödstjärten 21/5
Det var länge sedan sist, har inte haft lust med att sitta för mycket med skärmar, sommar ute. Haft utmattande värme hemma med rejäl torka, trots att det regnat så mycket alldeles nära, som hos Erik i Roskilde. Men bilder har jag tagit, de ligger och väntar på lite uppmärksamhet från mig. Vet ej om något hänt under min frånvaro här, hoppas alla mår bra. Men nu denna mapp på rödstjärt, har väntat sedan maj månad.
det är lite döda grenar i mullbärsträden, fungerar fint som sittpinnar. Längst uppe till vänster blommande mullbär. Idag har jag inte hört någon rödstjärt, kanske har de gett sig iväg? Har märkt att trädgården hemma fungerar som vilo och födoplats för småfåglar på väg söderöver.
här sitter den i tulpanträdet, en 50-årspresent som lyckligtvis växer mycket långsamt
och till sist i plommonträdet












Vi fick faktiskt regn igår och även en skur idag, men annars har regnet gått väster eller öster om oss och oftast samtidigt som gett några mils korridor längs kusten där det inte har kommit någon regn
Tack Peter, tror torrperioden är över (utom för krukorna), åtminstone hoppas jag. Rödstjärtarna har nog flugit den sista tror jag, minst 2 kullar hann de med, i 2 olika holkar.
Hoppas det kommer lagom blöta till dig! Det är i alla fall rätt svalt nu.
Hälsningar, Bjarne
Tack Bjarne, jo det blir nog fuktigt i jorden framöver ser det ut som. Temperatur3en börjar bli lagom, den som är lite mer i åren har svårt att tåla för mycket värme.
Jag misstänker din känsla är riktig Morgan. Förr fanns inte en enda häromkring, numera är de lite överallt. Försöker ha en trädgård där det levande trivs.
HaD/Gunte..
Tack Gunte, de är fina och trevliga rödstjärtarna, och ljudligt revirhävdande. Blev så glad första gången en häckade hemma.
Tack Jan, tror hemsnickrade holkar, helst av gamla brädor, är det som fåglar gillar bäst som bostad. Har aldrig sett någon rödstjärt i stadsmiljö, bara i skog och trädgård. Tyst är det nu ja, flyttfåglarna i trädgården har avtagit och tornseglare ser jag ingen alls. Däremot hade backsvalorna ungar på skånska sydkusten där jag spanade för ett par dagar sedan. Det är skördetid nu, både på fält och trädgård.
Ja, det är en tyst fågeltid vi går mot nu, det är en omställning bara det.. Har haft skriande Tornseglare varje dag/kväll från i maj (utom när det regnat mycket) fram till i förrgår.. Idag fanns inga Tornseglare alls utanför min balkong varken högt eller lågt, trots att jag satt där med frukosten i en timme och spanade samtidigt.. Dom lämnade uppenbarligen igår eller under natten till idag.. Det blir alltså den 5:e aug. vilket är 1 vecka tidigare än 'normalt' som dom lämnade, och det känns ovanligt! Dom kom 4 dagar senare än 'medel' i maj och lämnar nu i stort sett 1 vecka tidigare än 'brukligt'.. Är det tecken på något? Får vänta och se hur dom beter sig nästa år.. Hade bara +17° på balkongen vid frukosten och rätt blåsigt, det blev frukost med en tunn luva på huvudet.. kändes ovant!
Hälsn!