I sumpskogen i skumrasket
Mitt på blanka eftermiddagen åkte jag till sumpskogen, gick rakt in i det obanade, en enda hinderbana med massor av spännande detaljer för den som rör sig lååångsamt och tittar noga. Å andra sidan går det inte att röra sig snabbt där. Det blev blixtbilder, blev bäst så på det mesta. Såg mycket nedåt, där fanns det mesta
gott om fina löv på marken
lutade mig försiktigt fram över löven och tog en närbild på denna helt vanliga groda, nu är det dags för
pilledutter
brun kropp, lång näsa och rynkig geléhjärna ser de ut att ha
men nu lite strukturer och färger
några gamla lavar, det är rent märkligt hur mycket färg och form det finns på skogsbotten, och vilken stor mängd livsformer det kan finnas på en minimal yta
några utbuktningar i den grova barken på detta träd, kanske skulle det blivit en kvast av tunna grenar här, men varför? virus?
här är fruktkroppar av slemsvampar, spännande att finna, de är så små, ryms lätt 10 på en lillfingernagel
en 15 mm bred svamp med en märklig liten värld i mitten
en färgrik ticka med en spännande mygga på
den här dök plötsligt upp bara
färgglädje på skogens golv
så jag tar en närbild på ett fint lönnlöv, krackelerat som gammal glasyr
och ännu närmare har varje ruta jämnt utspridda prickar
där fanns mängder av sällsynta obskyra svampar, men platsen är känd för det (bland de intresserade vill säga), och nu med fukten så visade sig alla på en gång, för ett par veckor sedan var här närmast ingenting av svamp
ett exempel på röd slemsvamp i plasmodiestadiet då befruktade könsceller söker upp varandra med hjälp av cilier och sedan förenas, befruktning. Det blir en amöbaliknande varelse som tillväxer från någon mm per timme till 2 centimeter per minut. Kan sedan röra sig och omsluta, ta upp näring ur bakterier, svampar och material. Nästa stadie är fruktkroppen, sedan, sporer, sedan könsceller som samlas till detta på bilden ovan.
till sist rikedomen av färg, form och livsformer.




















HaD/Gunte..
Tack Gunte, kanske är jag själv också lite underlig när man kommer nära inpå. Ja, världen är fantastiskt sammanvävd på så många sätt, så rik. Jag kan omöjligt föreställa mig att allt detta uppkommit av en slump efter en gigantisk explosion ur ingenting.
Vackert och njutbart!
Tack så mycket Peter, Det blev en stor mängd motiv, fler kommer, allt på högst 2 timmar och en liten skogsplätt.
När man kan balansera blixten ordentligt är det en utmärkt lösning. Jag använder ibland den lilla blixten på Fuji-kameran. Jag gillar särskilt nummer 1 och pilledutterne.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Hej Erik! Jag har alltid tyckt illa om fotografering med blixt hela livet, men nu kände jag mig tvungen, var tvungen att köra på väldigt små bländaröppningar i objektivet i makrofoto under illa svaga ljusförhållanden, så jag inköpte en styck blixt. Det fungerade! Tänker skaffa en trådlös överföring så jag kan vinkla blixten och få lite sidoljus.
Hälsn!
Tack så mycket Jan! Se svar till Erik. Slemsvampar är väldigt märkliga varelser, de har en viss intelligens utan hjärna, finns fler sådana exempel i naturen. Får se om jag har ork att utveckla makrofoto, tiden får utvisa. Ju närmare man kommer, så blir det ju betydligt besvärligare att få en bild, bilderna i bloggen är knappt beskurna alls.
fågelpaddträdet med odjursgap - häftigt plåtat, som allt annat
Tack så mycket Inger! för att du lägger märke till den bilden. Området strukturella likheter som lockar fantasin, ja det gillar jag.
Hälsningar Lena
Tack Lena, du såg meningen med första bilden. Tyvärr såg jag inte några smågrodor alls, faktiskt inte en fågel heller, de hade nog redan samlat sig till meståg. Faktiskt var det halvmörkt också vid de flesta bilderna. Det kommer mer! Och kompisen fick idag hem en paket på 5 kg med 2 svampböcker som innehåll.
Vackert och spännande.
Stefan.
Tack så mycket, det är så lite vi ser, så lite vi vet, men vi klarar oss rätt bra ändå i naturen, åtminstone ett tag. Så du kan inte heller sova, ska prova nu.
Tack Peter! Skogen ser verkligen inte lockande ut för den som normalt promenerar där. Jag kör med m4/3, blixt och bländare mellan 5,6 och 18. Stacka kan jag, även med blixten, testade det hemma, men då får blixten gå många gånger i sträck med något stroboskopliknande, och då varnar tillverkaren för överhettning och att blixten får kortare livslängd.
Tack Morgan! Naturen har detaljer som man lättast ser om man sätter sig och ser runt.
Tur du gick försiktigt för de t behövdes skarpa ögon för att se den lilla grodan.
Pilledutterna var fina, som små konstverk.
Tack Margareta, den saktmodige lägger märke till mer.