Insekter vid sjökanten
Bilder från sensommaren, ljuset hade börjat avta och det var på slutet att finna så många insekter. Ofta var de pyttesmå de jag fann, fick vända på löv på buskarna och se, en del satt kvar. Ingen blixt på de flesta trots att ljuset under träd och buskar är på gränsen, har därför skaffat bättre blixt efter det.
Euthycera fumigata har inget svenskt namn, en kärrfluga. Tycker den ser fin ut denna fluga. Ett litet underverk. Den lilla klubban under vingbasen är ett balansorgan då den flyger, balanserar krafter för jämnt vingarbete
en vanlig harkrank, rätt stor
denna spindelart fanns det flera av, släktet leucauge tror jag, så liten
lockespindlar har sammanvuxen fram och bakkropp och är rätt stora
parasitsvampar är läskiga, detta tror jag är en f.d. spindel angripen av svamppatogener
t.v. en lus, t.h. en svampinfekterad insekt, inte säkert den insekten hör hemma i bladverk, svampen kan få den att klättra upp för bättre sporspridning innan den dödar
stritar, de stritar jag finnar är 2-3 mm, här använde jag en primitiv blixt
spindel ett par mm stor, på undersidan av ett blad
någon pytteliten bladlus med avkomma misstänker jag
också pytteliten med stekelutseende











Tack Morgan, det tar tid att lära sig finna dem, men blåmesar är väldigt duktiga på det.
Det är så fascinerande med alla detaljer i den lilla världen, leta detaljer i det lilla och stora universat. Finns så mycket att upptäcka. Parasitsvampar finner jag mycket otäcka men samtidigt fascinerande, har ju dåligt immunförsvar själv.
HaD/Gunte..
De känns väldigt otäcka parasitsvamparna, har först nyligen fått intresse för dem, de är skrämmande och intressanta samtidigt. Läs på om toxoplasma gondi, det är en otäck encellig parasit.
Läste lite på wikipedia, otrevlig typ detta...speciellt när man tänker på att vi haft typ 300 katter i omlopp, uppfödning Norsk skogkatt. Tur att dom flesta är innekatter.
Hälsningar Bjarne
Jo, parasitsvampar tycker jag också är otäcka, just det att olika parasiter kan få varelser att ändra beteende. Tack Bjarne!
Hälsningar Jörgen
Tack Jörgen, det är lite intresse, lite rotande i fakta, och så Google så klart. Betraktar inte mig själv som så duktig.
Hälsningar Lena
Det märkliga är att Peter D hos sig har mycket större och finare stritar. Parasitsvampar tycker jag är extra otäcka då jag har dåligt immunförsvar, mest fascinerande med parasiter är annars de som ger beteendeförändringar, som toxoplasma gondii.
Tack Jan, lyckas jag med min fri hand stil i makro, får rätt ljus och avstånd, ja då kan det bli en mycket detaljerad bild. Det är en hel liten egen värld med de små krypen, men säsongsbetonat att fotografera.