Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.

En morgon vid kusten 13/8 2025 vid halv sex om morgonen

Det kan se olika ut beroende på vart man vänder sig, optik och så om det går en halvtimme åt ena eller andra hållet. Som vanligt, överdådigt eller minimalistiskt. 

Står på samma fläck alla bilderna. 

Inlagt 2026-01-30 14:39 | Läst 193 ggr. | Permalink
Margareta Cortés 2026-01-30 15:06
Det gäller att ha ögon i nacken också.
Eller göra som du och vänd sig om.
Bra variation på motiven.
Svar från Vibybo 2026-01-30 15:09

Tack Margareta, under den korta morgonen förändras ljuset mycket i olika riktningar. Det är en favoritplats att bara njuta på.
Bjarne 2026-01-30 15:49
Det var helt otroligt vad olika bilder det kan bli från samma fläck! Fina men olika moln i de två första och härligt ljus. Trean är mer lugnt stämningsfull. Väldigt fint ljus på svanen, gult mot blått i den första svanbilden.
Hälsningar Bjarne
Svar från Vibybo 2026-01-31 20:13

Ja, ljuset är helt olika om man vänder sig 180 grader just i soluppgången, på alla sätt. Andra svanbilden tog jag med för det är så de ofta ser ut, men få fotograferar det. Tack Bjarne!
Turbo56 2026-01-30 17:26
Förändringens tid.

Det finns ett ögonblick i gryningen då världen tycks hålla andan, som om allt levande väntar på en hemlig signal. I mörkret innan ljuset är färgerna ännu bleka, landskapet ligger som en skiss, antydd men inte avslöjad.

En minut passerar, och himlen börjar mjukna. Det är inte ljus ännu, men mörkret förlorar sin självsäkerhet. Silhuetter växer fram ur skuggorna: trädens kronor, hustakens linjer, en ensam fågel som rör sig som en viskning genom luften. Marken känns plötsligt närmare, som om den stiger upp för att möta dagen.

En minut till, och himlen får en ton av blått som inte fanns där nyss. Det är en färg som bara existerar i övergången, en nyans som inte låter sig fångas. Vinden rör sig annorlunda nu, mer beslutsamt, som om den fått instruktioner från en plats bortom horisonten. Ljuden förändras också: nattens dova sus ersätts av små, trevande röster. En gren knäpper. En fågel provar en ton. En bil långt borta rör sig som om den också vaknar.

När solen slutligen bryter igenom är det inte en explosion av ljus, utan en långsam, nästan öm gest. Ljuset stryker över världen som en hand över en sovande panna. Färgerna vaknar en efter en: först det bleka guld som lägger sig över marken, sedan de djupare tonerna som väcks i träden, i fasaderna, i människors ansikten. Skuggorna drar sig tillbaka, som om de vet att deras tid kommer igen.

Och i detta ögonblick, precis när solen lyfter sig över kanten av världen, känns det som om allt börjar om. Som om varje dag är en chans att skriva om det som varit, att låta ljuset hitta nya vägar genom det välbekanta.
Världen förändras inte bara minut för minut, den föds på nytt och vi med den.

Ha en fin helg.
Svar från Vibybo 2026-01-31 20:21

De här ögonblicken sommarmorgnar när det finns möjlighet att uppleva detta vid havet, ja då är det helt fantastiskt, går inte att slita sig ifrån. Ständiga färgförändringar i olika riktningar, ljusförändringar, och så fåglarna: Varje art kommer igång i sin bestämda tid, enligt sitt bestämda mönster, gräsänder undantagna för de verkar på enstaka platser ha fullt party redan innan det finns någon gryning att se.
xeax 2026-01-30 18:43
Gillar verkligen den första bilden, får en att längta ännu mer efter vår och sommaren :)
Svar från Vibybo 2026-01-31 20:28

Tack, jo visst längtar jag efter dessa sommarmorgnar!
syntax 2026-01-30 19:32
Vackra bilder som får en rent filosofisk existentiell dimension. Vad världen ”är” beror på hur man vänder sig, vad man väljer att betrakta.
Svar från Vibybo 2026-01-31 20:30

Sannerligen sanna ord!!!
ehrsa 2026-01-31 11:49
Fina kustmiljöer där! Från mitten på augusti, och en vecka senare försvann mina Tornseglare härifrån.. Vilket var senare än det 'normala' sett över tid, vilket inte gör nått så klart, men de kom också 4 dagar senare än vad som varit 'mediandatum' för just 'mina' Tornseglare..
Hälsn!
Svar från Vibybo 2026-01-31 20:33

Jo, det är fint här, men just nu har jag undvikit kusten, det blåser så man riskerar blästring på stranden och inga kläder hjälper riktigt mot kylan. Men jag tror att denna morgon hade det blivit fina iskallt blå bilder på stranden, men det blev hushållsarbete hela förmiddagen.
TheInvisibleJackal 2026-01-31 12:28
Mycket bra och mycket intressant. Jag brukar ha som vana att vända mig emellanåt när jag är ute. Den ger många gånger uppslag till bilder som man egentligen inte tänkte på fanns där.

Hälsningar Jörgen
Svar från Vibybo 2026-01-31 20:38

Jo, många gånger finns där plötsligt ett överraskande motiv man inte tänkt på alls, några bär, en blomma eller en hel utsikt. Tyvärr också kor som kan smyga helt förfärligt tyst och snabbt.
Erik Madsen 2026-01-31 15:01
Hej Stefan.
Den årstiden är mycket mer att uppskatta än den vi har just nu. Det är därför jag väljer nummer 1 och den roliga nummer 5 i din fina serie här.
Med många vänliga hälsningar från kalla Roskilde.
Svar från Vibybo 2026-01-31 20:46

Hej Erik, jag är tacksam du väljer nummer 5! för så ser de ofta ut, men få tar bilder på dem då. De senaste dagarna har jag undvikit stranden, man kan bli sandblästrad och dessutom bli nedkyld trots en mängd kläder på kroppen. Och det skall fortsätta blåsa, mitt hus ligger så elräkningen går upp en del, det mullrar i vinden.
pdahlen 2026-01-31 20:32
Intressant utmaning att fotografera från samma plats, ganska olika motiv vart man vände sig
Svar från Vibybo 2026-01-31 20:54

Ibland åker jag och helt enkelt ställer mig på en plats, står kvar och tar alla bilder där, men det är bara enstaka gånger. Men visst fungerar det. Oftast med bara ett objektiv, ibland två. Just en sån här morgon är det mest "naturen vaknar" upplevelsen.