573 - I trädgården vid midsommartid.
Inte kommit ut och tagit bilder knappt alls på sistone, antingen sjuk eller olika måsten hit och dit. Kanske på tisdag? Nåväl, haft det bra ändå, och har ett digert lager ännu, t.om. oframkallade bilder jag knappt ögnat på p.g.a. tidsbrist. Det blir mycket mindre tid vid dålig ork, annat var det i yngre dagar då jag hade så mycket ork att jag brände tidsljuset i båda ändar.
Alla bilder tagna i regn, som troligen är det bästa ljuset att fotografera växter i.
En gren på häggmispeln höll på att gå ut, bladen åldrades i förtid.
Mormorsros, tål ett visst mått av väta
En annan mormorsros, namngiven efter någons mormor, glömt namnet, busken blir ett par meter. Trots att rosen inte är så värst fylld, går det ändå att ana lite rötangrepp på bladen, regn och kyla gillar den inte.
Knoppar strävar mot ljuset
Mossros, växer bra, väldigt taggig.
Iris, gillar färgen
Plymspirea - ser ut som en två meter hög välväxande perenn, tillhör dock rosväxterna. Växer vilt i världen tvärs över kontinenterna i höjd med Centraleuropa. Jätteperenner passar inte riktigt i dagens miniträdgårdar, den ska dessutom stå orörd många år för att trivas. 

Tråkigt att du skall vara dålig så du inte har ork. Hoppas dina krafter återvänder !
ing-marie
Tack Ing-Marie, det kalla sura vädret nu är inte bra för mig, tyvärr, men jag har vanan inne.
Tror förresten jag kört bilderna med ev -2 ungefär, det brukar bli bättre då.
Hälsningar Lena
Tack Lena, kände själv osäkerhet om verkligheten blev lite väl mjukgjord i den bilden, men tyckte sen den höll och tog med den.
Tack Mikael, det värmer!
Mvh. Erik.
Tack Erik, plötsligt fanns bladen framför mig, ett motiv.