Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.

7 Maj vid Herculesdammarna - 2

Lite fortsättning bara, nu med havsörn och svarttärna. Hemma är det torrt, det knastrar under skorna i rabatt och gräsmatta. Visst "regnar" det, men inom en timme eller två är allt avdunstat. I körsbärsträdet har bären börjat ändra färg med röda inslag i det gröna, de skall bli svartröda som fullmogna, men det händer inte. Nu sitter stararna och har party i trädet, de sjunger små myssånger och trivs, blir det för tätt mellan dem blir det bråk. Plockar 1,5 kilo hallon varannan dag, gott! Tayberry får bli sylt av det som inte äts. Vinbärssaft blev det också. Mullbären har börjat bli söta, liksom tayberry är de som godast just som de skall falla av. Mullbär kan bara stoppas i mun, varje försök till tillagning med värme gör dem smaklösa. Insekter är det rätt ont om runt huset för stunden, getingarna byggde vid uteplatsen , så de körde jag bort. 

denna bild med himlen gillar jag mest på svarttärnorna

tre i en bild!

Inlagt 2025-07-06 16:47 | Läst 193 ggr. | Permalink
Vad fint! En Havsörn 5 år eller äldre, med helt gul näbb och vitt band ytterst på stjärtfjädrarna, dom är pampiga när dom ligger och svävar så där! Svarttärna också kul, extra fin bild med molnet i bakgrunden..
Hälsn!
Svar från Vibybo 2025-07-07 10:52
Tack Jan! Havsörnars ålder är jag inte bra på, fint du berättar. Ibland vill jag ha fågelfoto med mycket runtom, s.k. miljöbild.
Hej Stefan.
Den är lika imponerande varje gång man ser den.
Fina bilder på den - särskilt nummer 1 och 4.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Svar från Vibybo 2025-07-07 11:02
Hej Erik! Havsörn är inte helt ovanligt här, de stryker längs med kust och sjöar en bit in. Men oftast för långt bort, denna kom närmare, de kan komma ganska nära. Tack för kommentaren!
Vackert med havsörn och svarttärna. Våra hallon har börjat mogna, men vi har inte så mycket i år, vi får väl en 3-4dl vid varje plockning. Det blir däremot väldigt mycket blåbär i år
Svar från Vibybo 2025-07-07 11:08
Tack Peter, just nu regnar det äntligen ute, och själv är jag inte i form att plocka, men det gör inget, det mognar långsamt nu. Blåbär har jag testat, har kalkrik sand, så det fick bli stora bra buskar i stora krukor. Det gick bra ett år, sen krympte de ihop, att plantera i ren torv hjälper inte då jag har maximalt kalkrikt vatten.
Tjusiga bilder på örnen och jag kan hålla med om att svarttärnan med molnen är mycket fin, men jag gillar också sista bilden. Perfekt fångad tycker jag.
Hälsningar Lena
Svar från Vibybo 2025-07-07 11:16
Tack så mycket Lena!, särskilt om sista bilden. Äntligen börjar det bli lite regn här.
Fina kombinationer på dom flygande. Har också nån typ av
körsbär utanför tomten där det blir kalas lite senare.
HaD/Gunte..
Svar från Vibybo 2025-07-07 11:18
Tack Gunte! De får ha kalas hemma, de är trevliga att se på och sjunger sen för mig. Det finns mängder av körsbärsliknande varianter i Skåneland, ofta smakar de gott.