745
Här fortsätter Norrlandstemat, och det blir detaljer mest, vilket är typiskt mig. Stannar och ser detaljer, även om en milsvid utsikt breder ut sig framför näsan. Finns mycket att upptäcka, och jag har alltid gillat detaljer, de säger så mycket. Lite knepigt kan det vara att samtidigt gå framåt, se i alla riktningar och inte snubbla i terrängen.
Vattenklöver växte vid älven, vanlig i hela landet och har historiskt sett använts till lite allt möjligt.
Lingonblommor, en underskattad skönhet.
Hundkex med blomfluga
Smörbolle med annan liten insekt
Bromsar ser jag ständigt nya arter av, men kan inte namnen på dem, det verkar finnas gott om arter. De är i allmänhet vackra och fruktade av folk och fä. Hårdhudade rackare, svåra att slå ihjäl. Men det brukar jag inte göra, roligare att studera dem, även om de måste skära ett litet hål i huden och slicka lite blod. I Norrland är det gott om broms verkar det som, speciellt i närheten av renflockar där mängden av dessa blodsugare kan vara överväldigande.
En annan art inomhus fotograferad vid midnatt utan blixt, så den är lite suddig i kanterna.
Darra som ett asplöv heter det, men detta stod still. Ett nytt löv med lite färg.
Längst uppe på bergknallen med milsvid utsikt över böljande skogar satt tjädern på denna smakfullt utvalda plats och gjorde från sig.
Nu zoomar vi ut lite, regn över älven
zoomar ut mer och får sol över älvbrinkens gräs. 

Hälsningar Lena
Tackar allra ödmjukast Lena, vi får se framöver vilka fynd du gjorde under din vandring i något kalare terräng. Men där fanns säkert mycket.
Tack Ragnar, vattenklövern var en skönhet utan större konkurrens i vattenbrynet, den lyste vitt och fint även de ljusa nätterna. Bromsar gillar jag att ta bilder på, tycker de ser fina ut.
Tack Björn, de sista bilderna du nämner representerar ju den vardagliga njutningen i att betrakta naturen.
Hej Christer, en och en kan jag bekanta mig med bromsar, men molnet runt en renflock kan vara skrämmande. Att blomflugor flyttar hade jag inga förestälningar om, men nu vet jag. Tack!
/Ulla
Tack Ulla, det är bara lättkomposterade tallbarr när det passerat tjädern. Och liknar pellets när det torkar. Det ser exotiskt ut för en skåning.
Lingonblommans små klockor är så vackra.
Tack Margareta, ett rejält åskregn som klarnar upp luften, det hade varit skönt.
Hälsningar, Bjarne
Tack Barne, när jag var där kändes brandrisken avlägsen, det är hemskt så mycket som förstörs nu och folk måste lämna hus. Det enda som brann under min vistelse var oljebrännaren när nattemperaturerna gick under 10 grader.