882 - Stort och smått
Det blir ju lite som en slags dagbok det här, även om jag numera dyker upp sporadiskt. Har mått bättre på sistone, vilket gör att jag sitter mindre vid någon skärm. Startade med att uppfylla en längtan jag haft de senaste åren, när det äntligen såg lite ljusare ut. Så här blev det: http://www.hondamc.com/produkt/nsc110/
Sedan har det hänt lite här hemma också. Igår på morgonen när jag såg ut genom fönstret så glittrade det på grannens tomt, det skall det vara gräs där och det hade inte regnat. Gick och kikade - jaha, vatten strömmade ur marken, läckande ledning. Ringde kommunen, och olika gubbar dök upp, undersökte och kom fram till samma slutsats som mig: Där finns ingen ledning enligt kartorna. Men jag kunde meddela, att det för 50 år sedan hade rivits hus där. Så fram med grävskopan, ledningen borde gå in till mig, men i hålet syntes intet nytt, fyll igen och kontakta chefer för varje beslut, tidsödande.
Då snart fredagen gått normal arbetstid ut, kom en chef fram till följande beslut: gräv där det läcker! Så in med lilla Volvogrävaren hos grannen.
Det var ett hårt och farligt jobb i den gropen, djupt blev det till slut och marken var uppluckrad av vatten. Men röret fanns ju där och kunde pluggas, i skymningen kunde alla gå till sitt.
Sen var jag ute med elcykeln för ett par dagar sedan, spanade fågel och fann insekter. Först husspindeln som ute under samma fönster finns där varje sommar.
Passerade gotlandsfåren
Amiralfjärilar var det gott om i skogen
En något större blomfluga
Trollsländorna trivdes i solgläntor
Fantastisk liten motor de har
Gräshoppor hör jag inte, men det går ju att se dem.
Vet ej vad detta är, någon rovfluga tror jag
Sen blir det spindlar de återstående bilderna
Tack för mig


















Tack! har haft mycket annat att göra, och också varit ute några omgångar och sökt motiv, men inte funnit något som lockat.
Hur fort går skotern, kunde inte hitta det.
Skönt att det löste sig med vattenläckan, inte kul att ha det vid huset
Tack Peter, första spindelbilden är tagen i djup skugga in i dess gömsle där den krupit in, trodde det var för mörkt, men det blev en bild.
Hur fort skotern går vet jag ej, har inte försökt, men Hondas uppgift är 88, men på internet visar mätaren över 100 när den pressas. Själv kör jag väldigt lugnt, mycket ringrostig efter 20-25 års uppehåll. Körde upp i 85 och det var helt klart mer att ge.
Med mange venlige hilsener fra Erik.
Tack Erik, det har du alldeles rätt i. Har mycket att stå i hemma, men mycket nytt händer inte, och det har varit märkvärdigt tomt med fågel på de ställen jag brukar söka. Sen är det lätt att bli hemmablind, stod 7 storkar 50 meter från ingången till gårdsbutiken, hade jag haft huvudet med hade jag stannat och plockat upp mobilkameran.
Tack Björn, ju mer man vet och ser runt sig, ju mer fascinerande blir det. Tyvärr är ju det mänskliga förståndet ytterst begränsat, men det går ju att ana storheten i det som finns. Är väldigt tacksam för förbättringen, känns som ett underverk även om jag är långt från frisk.
Husspindeln ser gigantisk ut, skulle platsa i en skräckfilm, då ser fåren mer klappvänliga ut.
Tack Margareta, gotlandsfåren ger ett godmodigt intryck, och så vitt jag vet är det en frisk problemfri fårras.
Tror att grannens gräsmatta återställs av kommunen, annars får jag kanske hjälpa till lite, de är äldre än mig.
Hälsningar Lena
Tack Lena, jo köra försiktigt måste jag, vill inte sitta som kylarprydnad på en Scania. Det går inte så fort när jag far fram, undviker närhet till bilar.
Det var i gruset hos mig de grävde, återställt på 5 minuter, men mer jobb hos grannen som är äldre.
Ha det gott/Stig
Tack Stig, allt är lugnt här hemma igen, och allt går bra.
Mvh
Fredrik
Tack så mycket Fredrik, tyvärr misslyckas de flesta bilderna då jag är darrig, men Panasonics dubbelantiskak fungerar riktigt bra när teleobjektivet används.