Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.
Från Augusti 2022
Gick strandpromenad idag med en kompis, blev lite bilder med svartvit film. Såg ängshök i Yngsjö och en bit ut i vattnet två skäggdoppingar som gjorde en kort dans.
Nu bara lite från sensommaren, startar med tranorna som brukar landa och hålla till i närheten av byn, mest på ängarna. Lite vemod när de drar söderöver, känns inte alls som när de kommer.
vanliga skrattmåsar, de såg riktigt dekorativa ut där ute i det stilla vattnet, hade väl funnit en bra plats där
en liten sädesärla, ser lite härjad ut
hårt mot mjukt
knölsvanen
röd trollslända
grågäss och tranor på ängarna
och till sist en bild av hur lantbrukets mekanisering förenklar arbetet
Inlagt 2023-01-25 15:08 |
Läst 287 ggr. |
Permalink











Tack Morgan, ibland bara måste jag ta bilder på det lantbruksrelaterade när jag ändå står och ser på det.
Det är ju inte balar som man hanterar för hand direkt...Småbalar av hö och halm är inte så lätt att få tag i längre.
Hälsningar Lena
Tack Lena, det var lite överraskande, först var de långt ute (långgrunt, och man såg inte säkert vad det var) en bit från varandra, sen kom de närmare stranden och simmade rakt mot varandra, ställde sig i position och gjorde en kort dans. Bilder på vårtranor är betydligt vanligare än de på hösttranor.
Tack Christer, det här var på Håslövs ängar, de håller till lite här och var. Pulken har blivit ett stort utflyktsmål, en vårritual för många.
Tack så mycket Björn, den bilden du nämner är en typisk höstbild på ängarna.
Gillar ju tranor, så pass att vi bokat boende vid Hornborgasjön i år igen.
Ing-Marie
Tack Ing-Marie, är bortskämd här hemma, de kommer på cykelavstånd om våren, skall de vara många på en gång är det bara någon mil bort. Men det är en stor årlig vårupplevelse, en symbol för livets återkomst. Njut av det och ha det bra vid sjön!