Stefans bilder
Ungt och lekfullt
Otvivelaktigt är kid söta. Lite bilder i färg nu, begränsat till kidet, och dess lekfullhet.
Betar med mamma
Får lite spring i benen
Full fart
Kollar mamma så hon är kvar
Mer skutt
Och kolla läget igen
Mitt i alltsammans satt haren och filosoferade
Av fjädern blev det ingen höna
Nu blir det färgbilder ett tag, startar med fjädertema.
Buteo buteo heter ju ormvråk på det nästan utdöda språket. Vilket översatt blir vråk vråk.
Lite oskarpt på de första bilderna
Något bättre. Den är inte ringmärkt, lite ovanligt tycker jag.
Så flög några tranor förbi bakom mig när jag såg efter ormvråken. Vändning 180 grader, och några snabba bilder. Vad jakttornen i trakten är till för vet jag inte. De är många, och viltet nästan inget. Här fanns faktiskt ett litet älgbestånd för 20 år sedan, men det sköts bort. Någon påstod att det var av trafiksäkerhetsskäl.
Som tur är skjuter ingen på tranorna. Ännu. Har själv varit jägare, och har inget emot jakt. Men jakten ska kombineras med vett, vilket bevisligen inte alltid sker. Har varit med om otäcka saker häromkring.
Så samma fjäder som innan, nu i färg. Gillar den lite varma nyansen.
Den blå pricken går bra att fantisera över. Har ingen aning vilken fågel fjädern kommer ifrån.
Svartvita rådjur - mest vitt
Nu är barnbarnet bättre, och då ser livet ljusare ut, allt ser bättre ut.
Här är några rådjur, som jag till min glädje sett komma tillbaka, get och kid, rådjuren har varit borta från trakten i flera år efter att ha varit talrika. Gick en liten avstickare, och såg färska spår på stigen, tog det försiktigt, och där stod de! Jag stod som huggen i sten bland träden i en dunge. Tungt att handhålla, men hade jag gjort något mer, hade de sett mig. Vågade inte montera upp stativet. Hade vinden mot mig och turen med mig. Bara att sätta i gång. Efter ett antal bilder var de när nog att höra slutaren, och de kunde snart pejla in mig. Borta.
Väljer att starta med svartvita varianten. De 6 första bilderna är redigerade i Elements 14/Silver Efex Pro, sedan skaffade jag Lightroom/Photoshop, och gjorde de 4 sista i dem. Lite av brusreduceringen i Dfine. Det var en enorm skillnad i hur bilderna såg ut när jag startade med dem i Lightroom, till det bättre.
Kidet tar lite glädjeskutt emellanåt.
Gått under några buskar, mamma kollar om det är säkert på andra sidan
Nä, tillbaka igen. Första klicket hörs.
Några stegs förflyttning, snett mot mig
Ser vad mamma gör
Lugnar
Nä, nu är fotografen avslöjad
Några skutt
Och in i skogen
Nästan. Vänta lite på den lille. Så brått var det nog inte. 
Svartvita fjädrar, men mest svart.
Nu gör jag andra försöket att få ut det här, är något tankspridd då ett av barnbarnen är sjuk på ett oroande sätt. Så egentligen tänker jag inte på vad jag gör, bara på den lille. Men jag gör ett försök.
Först den stolta rovfågelns blick. Det är något speciellt med den, kraniets form framhäver det.
Och en till
Sedan en och samma fjäder på 4 olika sätt. Först form och ton. Lägg märke till den fantastiska uppbyggnaden med de hophakade lamellerna, och centralröret.
Sedan lite mer litterärt, över skrivbordet.
Som den är, över vitt papper.
Och slutligen- struktur.
Allra sist sitter en fjäderlös vän och spanar framöver. Vad ska hända?
Några fler fåglar
Här är några fåglar till.
Först trädkryparen, som genom sin fjäderdräkt är bra kamouflerad mot stammen, de kan vara svåra att få syn på. Klorna väl avpassade för vertikalt liv på barken, och de styva stjärtfjädrarna trycks mot stammen och stabiliserar fågeln när den letar smått och gott i barkspringorna med sin smala böjda näbb. Det var ganska svårt att få en bra bild på denna, trots en solig sommardag. Långt in bland träden, nära mark och buskar, är det inte mycket ljus som når sensorn.
Hona av svarthätta kikar misstänksamt mot inkräktaren.
Tranor landar på ängarna mot sjön
men de är ganska skygga.
