Stefans bilder
731
Tillbaka i fåglarnas värld, bilderna från 8 Maj, kl 06 om morgonen.
Startar med näktergalen som väldigt sällan visar sig så här öppet, den älskar täta snår i skog, helst med sumpmark under. Åtminstone är det så i de här trakterna.
Det är ju utseendemässigt en ganska obetydlig fågel, oftast ser jag den när den som när något brunrödaktigt glimtar till i någon solstrimma när den flyr iväg. Den är ganska vanlig här, en del gillar den inte alls då den högljudda sången stör nattsömnen heta sommarnätter när sovrumsfönstret är öppet.
Det är nog ingen som retar sig på lövsångaren.
Här under tror jag att en hämplinghona har satt igång med heminredning.
Stadens silhuett med gäss framför
Till sist storspoven, ängarnas fågel.

730
Ja nu har jag helt hoppat över Fotosidan några dagar igen, det går inte att hinna med, annat får gå före. T.ex, hem, familj och fotografering. Men nu hoppar jag på igen med några morgonbilder. Det blir många morgontidiga bilder eftersom jag många nätter har värk och sömnstörningar som följer på det. Och då är det ett utmärkt tillfälle att klämma ner några värktabletter och ge sig ut, avledning fungerar bra mot värk. Och så slipper jag solens starka strålar, det är mycket tacksamt.
Startar med kyrkan i byn
Sedan raskt över till något som blir ett återkommande motiv - romantiska vindkraftverk. De kommer ni att få se om och om igen.
Här smyger sig sjön in i bilden
och kommer närmare
öar bildas efter hand i sjön, det byggs på år efter år, sen kommer ett träd o.s.v.
det går undan när det väl startat
Det var en lugn morgon ko lugn men inga kor i närheten.
Det glider över i blått
Till sist en människa som utseendemässigt väl överensstämmer med de få människor jag möter i gryningen. 
729
Här blir det lite blandat, mest från trädgården. Har vilat på förmiddagen efter en promenad i soluppgången, solen är inte så stark då, men ljuset räcker gott och väl till. Sen gillar jag inte hudcancer heller. Det blev en strandpromenad idag, perfekt när det är 13-18 grader och svalkande havsvind. Såg tärnor, skedänder och ett vackert landskap. Får göra vid de bilderna senare någon gång.
Min favorittid, när allt känns bra. Ja, det kan inte bli mycket bättre. En cykel, en kamera, ett landskap. Tagit med mobilen.
Fast i nätet
Clematis knopp ssp "Georg"
och hela plantan
Persikoblommor ssp "Riga"
Äppelblommor "Transparent Blanche"
Fliktulpan
Päronblommor ssp "Pyrus pyrifolia" eller kinesiskt päron, eller sandpäron eller nashipäron.........
Grågås i de första solstrålarna som här ger ett märkligt ljus
samma med lärkan, som är klart oskarp. 
728
Här blir det blommor och bin för hela slanten (närapå). Fotograferat 8 Maj, redan är det dags att gallra äppelkarten. Det är en härlig sysselsättning att stå där med makroobjektiv och se bin jobba.
Startar med en blomma - ormöga - en snygg tacksam marktäckare jag kan rekommendera.
Men detta är inte ett bi, det är en blomsterfluga som svävar för att imponera på någon hona.
Sedan raskt över till en äppelblomma
och resten av bilderna föreställer också äppelblommor, och ett bi på varje bild.

727
Det blir trollsländor i dag, men inte dagsfärska bilder, det pustade lite lätta vindfläktar i värmen denna dag, då vippar motivet in och ut i sökaren, det blir sällan bra. Trollsländor har det varit gott om nu, de verkar trivas. Det märkliga är att jag inte ser en enda lärkfalk, de brukar älska att äta trollsländor dagen lång. Undrar var lärkfalken är, för 2 år sedan kretsade 8 hela dagen runt matstället i dammen, förr året ett par och i år inga så här långt.








