Stefans bilder

Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.

Igår såg jag några änder

Åkte en liten stund till Åhus för att se om där fanns något mer än gravänder och gräsänder, men det var det inte så värst. Men det är ju alltid skönt att stå där med kameran en stund, en fin avkoppling. Och så blev det så klart bilder på änder. Gravanden först. Vädret var mest riktigt mulet, kyligt. 

Hade hoppats de skulle visa upp sina små, och där var de, mitt ute på vattnet

Verkade som om det dominerande paret hade lagt beslag på de mesta dunbollarna

Och dominerande var de, här skrämselattack

mot dessa små oskyldiga sötingar

Mamma anka ledde de små snabbt mot land

Sedan vände gravanden och andmamman vände ut mot vattnet igen

mot nya äventyr

och så såg jag uppåt av en tillfällighet, hann slänga av en bild, tornfalk med någon liten fågel med sig. 

Postat 2024-06-09 16:16 | Läst 504 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Glada och storspov

Det var 24 Maj, mulet väder, blir inte så mycket färger då mot himlen. Mellan jag tog bilderna på blommor så tittade jag upp ibland och tog en och annan bild på fåglarna ovanför.  Blir denna mapp då jag måst hålla mig still en period, inget nytt än så länge denna månad. 

Postat 2024-06-05 10:01 | Läst 351 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

24 maj, några fåglar

Bara lite fåglar, först gravänder som det är gott om i år                                                                                                                                                                                                            .

de två härefter var silhuetter i motljus, tagits fram med maskning, vilket syns

grå kråkan

svalan

strandskatan

två anddrakar i gräs

och så byns tranor

Postat 2024-06-02 15:31 | Läst 299 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Denna morgon mellan 04 och 05

Steg upp 03.40 och for sedan ut på ängarna med cykeln, och motiv fanns det! så mycket att jag bara kunde ta med lite grann, som så det blivit på sista tiden. på sin plats stod en flock tranor, allt som allt är det nog 20 individer, det har ökat mycket antalet häckande. De står just i kanten av byn där de är ifred normalt tills folk börjar gå ut och fara runt. Ljuset är det inte mycket med, de var verkligen grå figurer. 

jag störde dem, men sen fortsatte jag och då vänder de tillbaka

korna började just komma på benen, stadens silhuett i bakgrunden

molnblandad himmel

belysning på moln åt andra hållet

fann ett öga mot himlen

himmelskt ljus över kyrkan

det var fint åt alla håll

Postat 2024-05-31 15:12 | Läst 766 ggr. | Permalink | Kommentarer (14) | Kommentera

Harahålan

Var ute en runda eller två idag med min vän, just innan Åhus på betesängarna. Som vanligt blev det mängder med bilder, högt och lågt, kan inte visa så mycket, utan det blir alltmer att ta några ur högen som har ett tema. Vi gick över en torräng, kom fram till en gammal grushåla där hararna verkade ha träff, de sprang åt alla håll. Bilder utan särskild ordning, Panasonic 100-400 på Olympus EM1-II. En del beskuret, annat inte. 

Postat 2024-05-29 15:39 | Läst 602 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera
Föregående 1 ... 43 44 45 ... 363 Nästa