Stefans bilder

Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.

Morgontur med hojen

Hösten har definitivt kommit nu här hemma, blåsigt och svalt, dock torrt i markerna. Tagit in utemöbler och krukväxter, tömt utekrukorna. Plockar lite frukt för dagsbehov. Startat lite nätt med fågelmatning och fyllt nytt vatten i fågelbadet. Körde i veckan 5 mil söderut och köpte 75 kilo bra fågelfrö på en gård som framställde mat för hobbydjur. På hundmatsäcken stod det "hunnafor". 

Men nu till de bilder jag visar idag. Det är sommar, klockan är lite över 5 och tacksamt nog lätt dimma, far vägen fram helt ensam i landskapet

till sist de klassiska fälten av guld 

https://www.youtube.com/watch?v=9UVjjcOUJLE

Postat 2023-10-04 14:16 | Läst 443 ggr. | Permalink | Kommentarer (9) | Kommentera

Flygande vadare

Kärrsnäppa, spovsnäppa och på slutet grönbena, hoppas det är rätt. Slutet av Juli. 

Postat 2023-10-03 14:14 | Läst 341 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

På promenad i strandskogen

Det är Juli och bilderna är från strandskogen vid Yngsjö. Tall är planterat med början på 18oo-talet för att förhindra sandflykten, dynerna syns tydligt på bilderna. Det blir lite undervegetation, mest mossa, det är mycket mager, torr mark. Vi börjar på stigen, det är lättgånget överallt annars, men underlaget slits lätt, så man bör hålla sig på stigarna

just här har träden olika ålder

faller med tiden

men visst växer det en del växter där ängskovall tror jag eller skogskovall?

plötsligt fick jag syn på Sigmund Freud - det var överraskande!

åter till växterna - såpnejlika heter så för att den krossade växten blev något att tvätta med

har inte en aning om nästa, men den var vacker med blad i grönt och rött

gul fetknopp tål torka

vårfingerört, ett primitivt släkte i rosfamiljen som finns i hela landet

Postat 2023-10-02 16:12 | Läst 671 ggr. | Permalink | Kommentarer (8) | Kommentera

På badstranden i högsäsong

Var ute en förmiddag i semestertider, åkte till en av de populäraste badstränderna vid havet hemma, inte en människa att se. Det var dimmig och kyligt, så människor undvek helt naturligt att bada. 

marviolen stod vacker där, ålafiskarens  dekorativa nät på sin plats, det ljusa i tången ligger som utslaget hår

strandråg som glittrade av droppar

reklam som gått fel

spruckna stenar jag fotograferat och målat många gånger, fina att bada vid

vänder mig och går in i skogen

där är dimmigt

liten och stor, den lilla bergtallen vid foten av den stora tallen

vått i bokskogen också

korsspindeln satt på sitt nät precis som den skulle, mitt i med nätet som är uppspänt med särskilt starka trådar, som vajrar, så nätet hänger öppet och fritt för att fånga passerande insekter i luften.

Postat 2023-10-01 11:25 | Läst 302 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Snäppor

Bilder från slutet av Juli, snäppor i Korran. Fanns mängder. Var där i går e.m., då fanns det endast ett tiotal kvar, väldigt skygga var de, försvann snabbt. Korra är ett gammalt skånskt ord för en större vattenplurr, om jag ska sätta det i exempel "grisen har gått och sänkt sig i korran" (från en av Peps låtar om jag minns rätt). Men nu till fåglarna, detta tror jag är spovsnäppa. Olika arter snäppor blandar sig ofta i matsöket. Dessa snäppor är ganska små fåglar i det helt öppna landskapet, så bilderna är mer eller mindre beskurna. 

kärrsnäppa

och åter till spovsnäppan 

kärr och spovsnäppa

spovsnäppor

osäker

troligen kärrsnäppa? men nej, böjd näbb och orange nog spovsnäppa

Postat 2023-09-30 09:27 | Läst 1247 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera
Föregående 1 ... 85 86 87 ... 375 Nästa