Stefans bilder
Ladusvalan
Bilder från 24 Juni, kl 06 på morgonen i en hamn. Svalorna sitter på båtarna, flyger bland skrov och master, solen väldigt låg. Måste vänta tills de är några meter ut innan det går att ta bilder, men ibland bjuds tillfället. Det statiska arbetet ger mjölksyra i armarna, är glad för mitt m4/3 system som gör att det går att hålla uppe längre. De kvittrar, allt är stilla (utom skränande fisktärnor och plaskande ålakråkor) och tillvaron är så bra den bar kan bli.
Att jag är uppe så tidigt beror på flera saker 1. det är så härligt att komma ut, ny dag, nya möjligheter, spännande, soluppgång, vackert 2. det är fritt från andra människor så jag rör mig friare och viltet är mer aktivt 3. frun har behövt en del hjälp och om jag bara är hemma till frukost så kan jag göra vad jag vill innan dess, men nu är hon bättre 4. vägarna är friare frå trafik, det går att koppla av och njuta med sin motorcykel - ingen stress, ingen trafikrytm.
Något helt annat: Det har varit oerhört tomt på insekter hemmavid i år, lite praktfjärilar nu när plommonen ruttnar på marken, men annars alarmerande tomt. Gick för någon dag sedan en sträcka med många stora tistlar och gula flockblommiga växter på rad, normalt sett är de översållade med alla möjliga insekter, nu - inte en enda!
Morgonljus och fåglar i skärgård tjugo i fem på morgonen
Det blir färggrant med låg morgonsol, och ganska olika färger beroende på objektivets riktning till eller från solen. Här blir det mycket färg, lite skärgård, hav och så klart - fåglar.
vet inte riktigt vad båten gör, kan det vara muddring av farled?
till sist en solröd starflock, det är sommarmorgon.
Landön 04.27 - 04.35
Som så ofta, en tidig morgon är jag på plats då solen börjar visa sig. Platsen är Landön, en halvö i Hanöbukten som utgör hörnan Skåne - Blekinge, det är en skärgård. Hamnen är mycket liten, och denna morgon ytterst stillsam. Få människor är bofasta här, men ett stenkast bort finns en stor mängd husbilar/husvagnar packade vid sandstranden, alla människor sover. Tar några snabba bilder mellan ovan nämnda klockslag, det gäller att vara på plats i tid och vara snabb, för soluppgången går undan, åtminstone för den som vill se alla färgerna.
Funnit vid en damm 23 Juni
Det blir väl inga konstigheter, mer vanligheter. Eller? Startar med en liten grodrumpa, men egentligen är det nog en pytteliten strandpadda (kanske någon vet bättre). Den är hur söt som helst, men svårfotograferad och snabb nere i högt gräs. Fast lite otäckt var det. Som jag gick där i det höga gräset ett par meter från vattnet, så var det mycket med lös svart jord på marken. Plötsligt flyttade sig jorden åt alla håll, lite så jag hoppade till. Såg ner, och det var hundratals och åter hundratals av de små krabaterna som bokstavligen täckte marken. Fick då en flashback - såg många vampyrfilmer i ungdomen, även de gamla klassiska. I en scen där så kröp hundratals småvampyrer iväg täckande marken, det var så de filmat det! Gammal svartvit film nedbländat för nattscen. Men nu var det inga vampyrer, det var strandpaddor, riktigt söta.
vallmoknopp som kommit opp
saftsugare, bättre det än blodsugare
flickslända
sävsparven spanar, nä halvsover nog
tills jag blir upptäckt
bara en liten sothöna
och till sist är det bara skalet kvar, snacka om att byta utseende
I hamnen tjugo i sex på morgonen 22 Juni
Kör vidare med morgontemat fåglar vid vatten, det är öppet och bättre ljus där tidigt, lättare ta bilder, och så är det förstås fler fåglar också. Startar med stilla vatten
sedan passerade en stare
svalor
strandskata
morgontrött häger
till sist ett litet händelseförlopp vid en strategiskt placerad (den bästa) sten i hamnen, en kommer simmande rakt emot, smyger lite bakom
den verkar inte förstå mycket den där, kliar sig obekymrat, bäst att agera
bara att knuffa till
ha ha! simma iväg du
denna sten är bara min - bara min!
så - bara att koppla av och torka vingarna



















































