Inte så mycket till bilder
Ur mappen "överblivna bilder" hämtar jag några idag, d.v.s. överblivet sista månaden. En vän till mig hämtade mig idag i sin stora bil, sedan åkte vi till Tollarp och gled in i karavanen genom byn, därefter blev det bilprat och så såg vi på kandidaterna till Miss Pinup, ett trevligt inslag. Efter allt detta anlände jag glad hem och havererade av trötthet i sängen, men nu är jag pigg nog att publicera lite.
Favorittulpaner, en liten botanisk variant.
Rosenplister, ett litet vackert marktäckande ogräs hemma. Sett underifrån ur humlornas synvinkel, syns dessa kraftiga färgmarkeringar med ett för mig okänt budskap.
Tulpaner är alltid vackert.
Hämplingparet hemma häckar i ett litet formklippt buxbomträd.
En råka passerar. Det har väldigt bråttom nu, och flygrutterna är huvudsakligen de samma varje år.
Ängarna utanför byn, fint att bara vara här en morgon omgiven av fågelsång, näktergal och gök.
Kärrviol som vi ser den, och
som myrorna ser den. 

Gillar verkligen bilden från ängen, så mysig vinkel !
ing-marie
Tack du! Egentligen var jag ute efter att spana på näktergalen, men den var undanglidande, inte ens några meter bort gick den att se i de täta snåren. Så i stället åkte den lilla RX100 fram ur fickan, och jag lade mig i gräset, något som lockade fram nyfikna fågelskådare till samtal.
Tack Maria, jag lade mig i gräset bara, det är alltid skönt på en sommaräng.
Tack Björn, inte fel att falla till blommorna i gräset, har alltid gillat att ligga och spana där på den lilla världen.
Ha det gott/Stig
Tack Stig; gräsrotsnivå var rätt ord!
Det blir fint när man fotar från låg vinkel och får med den fina himlen i bakgrunden :)
Mvh
Fredrik
Tack Fredrik, jag ignorerade fästingar för att få känslan av hur jag själv upplever det.