Småkryp från sensommaren
Trädgårdsarbete idag, mulet och fruset. Tar ner vissna perenner, brukar fylla två trädgårdstunnor. Det blir därför bilder från sensommaren, från den lilla världen, trädgårdens lilla värld. Startar med fjärilar, nässelfjäril med fin päls. Den är vanlig, och visar sig tidigt då den övervintrar här
tistelfjärilen däremot är mer ovanlig, kan inte föröka sig i Europa, så den lär ha flugit från Nordafrika t.ex. ända hem till mig
ingen dålig prestation, en fantastisk värld, om man ser efter
nästa ser ut som en liten korsspindel
en mager stackare
men den här korsspindeln har klarat sig bättre, rund och grann
i över 40 år har det bott en korsspindel (inte samma tror jag) på samma plats under samma fönsterplåt vid uteplatsen hemma
den ser lika välgödd ut varje år, förökar sig. Det är nog en hona, kan den magre stackaren på bilderna innan vara hannen?
de 4 andningshålen på bilden ovan











Isande kyla känns det som emellanåt, men sitter still inne idag. Väntar på bättre tider. Tack Morgan!
Tack Gert, spindelnät med dagg är en del av höstglädjen, som diamanthalsband alldeles gratis där de glittrar i solen.
Tack Björn, det TV-programmet missade jag tyvärr, men har sett och läst om andra flyttande fjärilar. När man får till det med det lilla lilla Olympus makrot 60mm, så är det knivskarpt. Sen är den digitala skärpan fascinerande tydlig, men samtidigt känns det onaturligt jämfört med hur jag ser till vardags. Alla spindlar är giftiga, men få är farliga för människor, värst är de med nervgift som kan kräva motgift, den andra typen är de med vävnadsgift som kan ge fula sår, som fiolspindeln.
Visst var det tistelfjärilar det nästa var invasion med för några år sedan ?
Ing-Marie
Tack Ing-Marie, enligt Naturskyddsföreningen så var denna trevliga invasion år 2019, något som gått mig förbi. Jag lade bara märke till den när jag var i trädgården med kameran, och när jag nu skulle se vad det var för art, så tog det en stund innan jag fann den, då de inte normalt är bland svenska fjärilar. Delikat vacker är den. Idag sitter jag inne och väntar på bättre tider.
Tack Christer! Kallt och blåsigt är inte det bästa.