Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.
Vinterfåglar, varav en för mig okänd.
En sväng vid havet var det sist. Givetvis knäppte jag några bilder på fåglar också.
Först denna gåsaflock, bilden tagen mest för landskapets skull. Gässen höll till i en vik längre bort, de var mycket skyggare än vanligt.
Men så kom ett par farande rätt över mig, tog en bild. Men vad är det? Bläddrar i Norstedts fågelbok, och som vanligt liknar mina bilder inte alls fåglarna i boken. Men så är det ju med verklighet kontra bok. Ser ut som en blandning av sädgås och bläsgås.
Här kom en omgång till.
Denne krabaten är alltid söt.
Någon har lämnat sina spår......men för en begränsad tid.
Till sist en vanlig fågel, som kan vara lite svårfångad i bild.
Inlagt 2016-11-22 09:47 |
Läst 1097 ggr. |
Permalink

Hälsn!
Tack Jan, det här med artbestämning är knepigt, varelser kan se väldigt olika ut. Ibland tror jag det blir hybrider, åtminstone bland ankor är jag säker på det.
https://jagareforbundet.se/vilt/vilt-vetande/artpresentation/gass-kannetecken/
Ha det gott/Stig
Tack! Jo, problemet är att gåsens utseende inte stämmer riktigt, bara nästan. Men så är det ju, stämmer mitt eget utseende med en man i min ålder?
Hälsningar Lena
Tack Lena! Då jag vid ett tillfälle tältade i Holland, intill vatten så klart, gick plötsligt en flock ankor in i tältet. Jag såg närmare på dem, och sedan på alla ankor i närheten av tältet. Det fanns knappt en renrasig anka att se, det var en evig brokig blandning.