Den här bloggen handlar om bilder på människor. Folk på gator och trottoarer. Trottoarfolket. Gatufoto helt enkelt. Kanske smyger sig även lite annat in. Därav "och det övriga".

Barcelona 2009. Innan jag börjat gatufota.

På torsdag åker jag till Barcelona. En resa jag länge trodde skulle bli inställd. Min reskamrat och tillika livskamrat har problem efter en operation och vi planerade att skjuta trippen på framtiden. Nu blir den dock av och förberedelserna pågår för fullt.

Vi har åkt till den spanska kuststaden en gång tidigare. Det var 2009 och vi reste tillsammans med min bror och svägerska. Det här var innan jag börjat gatufota. Jag kände inte ens till gatufoto som genre. Vi najsade runt och kollade på sevärdheter och åt tapas. Kollade fotboll. FC Barcelona hade ett hyfsat lag. Året efter skaffade jag en Nikon D90 och började försöka ta bra bilder, då till en början mer inriktat på cityscape. 

Igår kollade jag igenom bilderna från resan. Det var intressant. Jag visste alltså inte vad gatufoto var men visst var jag ändå där och nosade?

Som bonus skickar jag med en bild på yours truly. Tänker att den kan vara till glädje för er som känner mig. :) Vad kan man säga? Åren går.

Det var det hela! /Anders J

Inlagt 2025-05-19 18:53 | Läst 520 ggr. | Permalink

"Mycket intressant! Det som slår mig förstås är ju hur lite du har utvecklats… för du var ju uppenbarligen en vass gatufotograf redan då! 😄 Klart bra bilder som du inte behöver skämmas för. Den sista ju såklart bäst – jag kommer att skriva ut och rama in! 😉 Så roligt att resan blir av! Hoppas på toppenresa för er precis som Niklas gör! Mvh Fredrik"


(visas ej)

Vad heter hufvudstaden i Sverige?
niiiik 2025-05-19 20:14
Faktiskt riktigt bra! Hoppas ni får en toppenresa!
/Niklas
Svar från tezmon 2025-05-19 21:14
Tack Niklas! Det var kul att se att gatufotot hittade mig innan jag hittade det. Så kan det gå.
Frekeman 2025-05-19 20:45
Mycket intressant! Det som slår mig förstås är ju hur lite du har utvecklats… för du var ju uppenbarligen en vass gatufotograf redan då! 😄

Klart bra bilder som du inte behöver skämmas för. Den sista ju såklart bäst – jag kommer att skriva ut och rama in! 😉

Så roligt att resan blir av! Hoppas på toppenresa för er precis som Niklas gör!

Mvh
Fredrik
Svar från tezmon 2025-05-19 21:19
Jag har visst utvecklats! Mitt midjemått har ökat exempelvis. :)
Vad gäller sista bilden kan jag sända dig ett signerat exemplar. Jag vet ju att du är autografjägare.