En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.
Romerska vyer
Här kommer lite fler bilder från mitt besök i Rom i slutet av november. Det är lite blandade stadsvyer, eller snarare utsnitt, då det i de flesta fall handlar om lite tajtare kompositioner. Bilderna är tagna vid mer eller mindre planlöst vandrande i stadens centrala delar.
#1
Nära Piazza Campo de' Fiori. Jag satt på en bar och drack pina colada samtidigt som jag tog bilden med teleobjektiv.
#2
Jo, cykeln sitter säkert fastsatt i gallret. Ingen risk att någon snor den!?
#6
En av många kyrkor i centrum.
Inlagt 2015-12-17 18:59 |
Läst 2768 ggr. |
Permalink





Hälsningar Lena
Tack så mycket för kommentaren, Lena! Kul att du uppskattar sista bilden. Tänkte lite på Lady & Lufsen när jag tog den.
Hälsningar, Bjarne
Kul, jag tänkte faktiskt också på Lady och Lufsen när jag såg den bilden men skrev det aldrig.
Hälsningar Lena
Hilsen fra Erik
PS: Det bliver lidt på dansk for tiden.
Tack för kommentaren Erik! Intressant att du tycker bild två är pittoresk. Det är kanske inte alla som skulle se det p det sättet. Bra att jag får öva lite på danska också!
Hälsningar, Bjarne
Gillar mest fyran med sitt grafiska uttryck och femman med det mer mjuka!
/Niklas
Tack Niklas! Du föll för två svartvita minsann.
Hälsningar
Bjarne
Gillar särskilt nr 3-4, för sin grafiska effekt och nr 7, som kontrasterar mort dessa och visar på människans närvaro.
Tack så mycket Lars! Kul att höra vilka du gillar bäst också, och första "rösten" på bild tre.
Hälsningar, Bjarne
Tack så mycket Ingemar! Jo, de speciella italienska färgerna är härliga på bild. Det är mysigt i Trastevere!
Ha en mysig lördagkväll!
Bjarne
Ja, det var ren lyx att gå runt i två dagar och fota, fika och äta gott. Tack för kommentaren!
Må gott!
Bjarne