I fotonernas värld
En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.
Grådaskdag
Det var en mulen, grå och mörk dag igår. Jag bestämde mig ändå för att gå en runda i skogen utanför Linderöd, med måttligt hopp att göra några vettiga bilder. Det här stenröset omgivet av blåbärsris fångade i alla fall mitt intresse.
Lite senare gick jag längs en bäck. Vatten kan ju ofta göra susen för en bild. Det blev ett skott i alla fall. Jag valde att behålla en rätt kall ton i bilden för att återspegla känslan från dagen.
Det kom sig så att jag passerade stenarna från första bilden en gång till. Nu var det rejält mörkt och jag bestämde mig för att testa ICM på motivet, dock med ett annat utsnitt än i första bilden.



